Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емил Соколов: Президентът изгради вредния навик да се меси в управлението

Емил Соколов
Снимка: Facebook /Емил Соколов

2023 година ще е интересна, изпълнена с динамика, каза пред БНР политическият анализатор Емил Соколов. По думите му ще има доста неща за вършване и тежки решения. Според него обаче има място и за позитивизъм, а именно, че хората, макар да им е писнало от избори, изглеждат по-заинтересовани от това какво се случва в страната. 

Анализаторът коментира и обтегнатите отношения на президента с партиите. Според него президентът от известно време си търси партия, която да може да материализира волята и амбициите му. Оказа се, че "Продължаваме промяната" не е такава партия, посочи той и добави, че се е говорило също за партията на Стефан Янев, а след това и за някакъв трети проект. 
Президентът изгради вредния навик да смята, че е естествено да се меси в управлението на държавата, изказа мнението си Соколов. Когато това му желание - да се меси в някой казус, когато това срещне непримиримост и враждебност, води до конфликт, обясни той. 
Според него няма нищо естествено в това президентът да смята, че му се полага роля в изпълнителната власт. Неговите задължения са други, посочи той. 

Когато се появи "Български възход", като че ли нямаше място в лявото пространство, коментира още политическият анализатор. По думите му е много спорно да се каже дали има ниша:
"Трудно може да се говри за ниша в ляво или дясно, но при нас винаги има желание за нещо ново". 
По думите му всеки нов проект има потенциала да привлече част от негласуващите или недоволните. 

Хората се умориха от избори, подчерта Соколов. Според него тази неприязън на политическите лидери едни към други не бива да прераства в сблъсък на институции и партии, защото така са неспособни да седнат на една маса и да търсят решение на проблемите. 
Той е категоричен, че трябва да излезем от този предизборен режим, за да може да се намерят решения за важните проблеми: 
"Няма как следващите 4-8 месеца да сме само в предизборен режим, защото има много важна работа за вършене". 
Дори партиите да ходят често на избори, те ще трябва да вземат ключови решения, няма как да се занимават само с избори, отбеляза Емил Соколов и добави, че ще трябва да намерят начин да лавират, за да са ефективни в НС.

Анализаторът определи 2022 г. като турболентна година, но сега към края й нещата изглеждат по-добре. В български аспект нещата се поуспокоиха, посочи той. 

Виждаме, че когато няма една партия, която да е ясен и силен победител, и работата на НС започва да буксува, коментира Емил Соколов. Партиите се концентрират не върху проблемите, а върху това кой ще води, каза той и изказа мнението си, че и в този парламент е имало закони, които е можело да бъдат гласувани. 
По думите му контролът, който гражданското общество упражнява върху партии и политици, изглежда леко завишен

За връчването на трети мандат от страна на президента, Соколов коментира, че "Продължаваме промяната" и "Демократична България" могат само да загубят от едно взаимодействие с ГЕРБ. Според него това би всяло разцепление между двете партии. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕС е готов да отговори на новите мита на Тръмп за стоманата, ако няма решение чрез преговори

"ЕС е готов да отговори с контрамерки на обявените нови мита от президента Доналд Тръмп, ако опитите за намиране на балансирано решение чрез преговори не дадат резултат", увери говорителят на Европейската комисия Улоф Гил. Тръмп съобщи в събота, че САЩ ще удвоят настоящите мита върху вноса на стомана и алуминий от 25% на 50% от 4 юни...

публикувано на 02.06.25 в 14:46
Урсула фон дер Лайен

Урсула фон дер Лайен и сенаторът от САЩ Линдзи Греъм обсъдиха санкциите срещу Русия

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е приветствала ангажимента на американския сенатор Линдзи Греъм за предложените от него санкции срещу Русия и придвижването на проектозакона в Сената следващата седмица. Това е станало по време на разговор между двамата в Берлин тази сутрин, на който те са обсъдили координирането..

публикувано на 02.06.25 в 14:45

ЕК глоби Delivery Hero и Glovo с общо 329 млн. евро заради картел

Европейската комисия глоби двете най-големи фирми за доставка на храна в света -  Delivery Hero и Glovo с общо 329 млн. евро заради картелно споразумение в онлайн сектора.  По-конкретно  двете компании, които доставят и други стоки на дребно, са се разбрали да не си крадат служителите, обменяли са чувствителна търговска информация и са си..

публикувано на 02.06.25 в 14:45
Андрей Райчев

Андрей Райчев: Основните играчи у нас в момента са ГЕРБ и Румен Радев!

Нашите политици няма да предприемат никакви резки ходове, докато не видят какво става в Украйна . Такава прогноза направи пред БНР социологът Андрей Райчев.  " Зеленски е на преговори само заради Тръмп. Исканията на руснаците са доста тежки.  Най-голямо изпитание обаче не е Зеленски, нито Путин. Пред най-голямото изпитание е Тръмп, който..

публикувано на 02.06.25 в 14:20
Мохамед Халаф

Мохамед Халаф: "Мюсюлмански братя" са заплаха за ЕС и Балканите

"Мюсюлмански братя" са заплаха за ЕС и Балканите. Това каза пред БНР журналистът Мохамед Халаф, като припомни, че още през 2017 г. президентът на Франция Еманюел Макрон е  поставил въпроса за заплахата от ислямистките движения, които са несъвместими с европейските ценности, свобода и човешки права, както и за ислямския сепаратизъм:..

публикувано на 02.06.25 в 14:17

Мая Димитрова: Целта ми беше да започне разговор в обществото, мисля, че се случи

Реакцията от филма "Архитекти на хаоса" беше мащабна и това не го очаквах. Целта, която си поставих беше да започне разговор в обществото и мисля, че започва да се случва, сподели в интервю пред БНР авторът на документалната лента Мая Димитрова, журналист в БНТ. В предаването "12+3" заедно с журналиста и член на Съвета на директорите..

публикувано на 02.06.25 в 14:13
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова дава изявление пред медии.

Наталия Киселова: Посоката, която сме поели още преди 20 г., е ясна

Председателят на парламента Наталия Киселова изрази увереност, че работата на Народното събрание няма да бъде застрашена в сряда, когато е планиран нов протест срещу въвеждането на еврото в България: "Аз мисля, че посоката, която сме поели категорично през 2005 година, 20 години по-късно, е ясна. Протестите са част от ежедневието, така че по..

публикувано на 02.06.25 в 14:08