Българската народна банка (БНБ) обяви основен лихвен процент (проста годишна лихва) в размер на 1,42 на сто, считано от 1 януари 2023 година. БНБ започна да обявява по-високи лихвени проценти считано от октомври тази година, когато от 0 на сто той стана 0,49 на сто след първото увеличение от 2016 г.
През ноември ОЛП се повиши до 0,59 на сто, а за декември измерителят, който се определя на база сключените сделки на междубанковия пазар у нас, достигна 1,30 на сто.
ОЛП се прилага ограничено на банковия пазар у нас и засяга някой левови кредити, повечето банки използват данни от "Лихвената статистика" на БНБ при определяне на своите референти лихвени проценти, които са част от цялостната цена на даден заем или кредит.
С увеличавана на ОЛП нараства и законната лихва за забава, която е 10 на сто плюс стойността на индикатора. Досега обаче въпреки поскъпването от октомври наказателната лихва не се промени, защото тя се определя два пъти в годината - през юли и януари. Това означава, че още от следващия месец Националната агенция по приходите трябва да вземе предвид увеличаването на ОЛП.
Увеличаването на ОЛП идва на фона на повишените лихвени нива от Европейската централна банка, които оказват своето влияние и върху паричния пазар у нас.
БНБ заделя близо 110 млн. лева за въвеждане на еврото у нас, отсича 780 евромонети през 2023 година
Разходите за издръжка на БНБ за 2023 г. ще възлязат на 265,7 млн. лв., пише в бюджетa на централната банка за следващата година, публикуван на страницата ѝ. От тях 109,6 млн. лева са за разходи по дейности, свързани с подготовката за въвеждането на еврото като законно платежно средство в Република България (подготовката за въвеждането на еврото), става ясно от публикация на сайта на БНБ озаглавена "Бюджет на БНБ 2023".
Разходите за издръжка на Централната банка през 2022 година се очаква са близо 134,8 млн. лева.
Инвестиционна програма на БНБ за 2023 година е за над 97,4 млн. лева, от които близо 52,7 млн. лева за са за въвеждане на еврото. Инвестиционна програма на Централната банка за тази година е планира с бюджет 29,4 млн. лева, от които ще се изхарчат 22,6 млн. лева.
В сравнение с бюджета за 2022 г. размерът на разходите са издръжка са увеличени с близо 125 млн. лв., или с 88,5 на сто, в това число 109,6 млн. лв. разходи, произтичащи от подготовката за въвеждането на еврото. Те са комбиниран резултат от увеличението на планираните средства за: разходи, предвидени за издръжка на паричното обращение, разходи за персонал, разходи за външни услуги, разходи за амортизация, други административни разходи, разходи, свързани с участието на БНБ в ЕСЦБ, ЕНМ, ЕМП, ЕССР и ЕБО, разходи за материали и разходи за социална дейност.
Разходите, свързани с издръжката на паричното обращение, са в размер на малко над 125 млн. лв., като почти 97,3 млн. лв. от тях са планирани средства във връзка с подготовката за въвеждането на еврото. Те представляват 47,1 на сто от общите разходи за издръжка на Банката за 2023 г. и се увеличават с 282,3 на сто спрямо утвърдените средства по бюджета за 2022 година.
Разходите за нови банкноти са в размер на почти 8,1 млн. лв., намаление с 21,2 на сто спрямо разходите по показателя в бюджета на БНБ за 2022 г. Планираните разходи са за отпечатване на 50 млн. броя банкноти с номинал 50 лева. При определяне на разходите за 2023 г. са използвани договорените цени за доставка на банкнотна хартия и отпечатването им.
Разходите за производство на нови монети през 2023 г. са увеличени с 402,4 на сто спрямо тези за 2022 г. и са в размер на повече от 108,6 млн. лв., в това число 7 млн. лв. за отсичане на възпоменателни монети в изпълнение на приетата от УС на БНБ монетна програма. Планираните за 2023 г. средства за производство на разменни монети са в размер на 101,6 млн. лв., или с 1357,5 на сто повече спрямо средствата в бюджета на БНБ по този показател за 2022 г.
За покриване на потребността от разменни монети за обслужване на наличноto парично обращение през 2023 г. се предвижда да се отсекат 115 млн. броя разменни монети. Във връзка с подготовката за въвеждането на еврото като законно платежно средство са предвидени над 89,8 млн. лв. за производство на 780 милиона бр. евромонети.
В изпълнение на емисионната дейност на БНБ за проектиране на нови емисии монети през 2023 г. са предвидени 140 хил. лв., които са с 57,3 на сто повече от утвърдените средства за 2022 г., като 41 хил. лв. от тях са планирани средства във връзка с подготовката за въвеждането на еврото (за изработване на проекти за дизайн за националната страна на евромонетите).
За консумативи, свързани с функционирането на паричното обращение, като бандероли, термосвиваемо фолио, чували за банкноти, вакуумиращи пликове, картончета за ценни пратки, пликове и фишеци за монети, през 2023 г. са предвидени близо 6,7 млн. лв., които са с 6,4 млн. лв., или с 2706,7 на сто повече в сравнение с утвърдените средства за 2022 г., като 6,4 млн. лв. от тях са планирани средства във връзка с подготовката за въвеждането на еврото.
За наеми на помещенията, използвани от БНБ във връзка с осъществяването на касова дейност в сградите на "Монетен двор" ЕАД, "Дружество за касови услуги" АД и др., са предвидени близо 1,3 млн. лв., които са с над един милион лева или с 400,8 на сто повече в сравнение с утвърдените средства за 2022 г., като един милион лева от тях са планирани средства във връзка с подготовката за въвеждането на еврото. В средствата, планирани във връзка с подготовката за въвеждането на еврото, са включени средства за наемане на допълнителни площи и трезорни помещения за съхранение на пари.
Предвидени са и 5,6 млн. лв. за покриване на разходите по договори с МВР, или с 25,3 на сто повече от планираните за текущата година средства, като с 900 хил. лв. се увеличават средствата за охрана във връзка с подготовката за въвеждането на еврото, пише в бюджета на БНБ.
Разходите за персонал за 2023 г. са над 62,1 млн. лв., като се увеличават с близо 11,2 млн. лв., от които 2,7 млн. лв. са средства, планирани във връзка с подготовката за въвеждането на еврото. Тези разходи представляват 23,4 на сто от общите разходи на Банката.
Предвидените средства за списъчния състав са в размер на 59,9 млн. лв. и се увеличават с 10,7 млн. лв. спрямо 2022 г. Изменението включва 7,5 млн. лв., от които 5,1 млн. лв. за 14-процентно увеличение на основните заплати на всички служители и 2,4 млн. лв. – 5 на сто за кариерно развитие.
Месечните възнаграждения на членовете на Управителния съвет за 2023 г. се очаква да бъдат, както следва: 23 036 лв. за управителя; по 19 745 лв. за подуправителите и по 6582 лв. за другите членове. с предвиденото в бюджета за 2023 г.
Очаква се общите средни месечни възнаграждения по групи персонал през 2023 г. да достигнат, както следва: за група "ръководен персонал" – 8840 лв.; за група "специалисти" – 4093 лв.; за група поддържащ персонал – 2229 лева. /БТА/
Окръжната прокуратура в Ловеч внесе в съда обвинителен акт срещу медицинска сестра от Държавната психиатрична болница в града, за това, че е причинила смъртта на 25-годишен пациент. Той е починал вследствие на пожар в едно от отделенията на болницата. Инцидентът е станал в първо мъжко отделение на лечебното заведение през октомври 2023 г...
Научен разказ, съчетан с лична история – това ще се случи в Музейко тази вечер. Д-р Антония Хубанчева ще разкаже за сетивния свят на животните и ще сподели личната си история на борба с хронично заболяване за завръщането си към науката. Събитието, което ще започне в 19.00 часа, е благотворително и е озаглавено "Джунгли, скакалци и..
Видяхме един човек, окован с белезници на базата на свидетелски показания. Такъв коментар направи пред БНР писателят Захари Карабашлиев, след като беше арестуван кмета на Варна Благомир Коцев. Той беше задържан при операция на Комисията за противодействие на корупцията, а Софийският градски съд му постанови мярка "задържане под стража"...
"Топлофикация София" e започнала да изготвя общите изравнителни сметки за изминалия отоплителен сезон въз основа на данните, подадени от фирмите за дялово разпределение. От дружеството съобщават, че вече са изготвили месечната сметка за юни, както и част от изравнителните сметки. Какво трябва да направят потребителите, които имат суми за..
Фондация "За Нашите Деца" представя изложбата "Професия Човек" , посветена на хората, даряващи сигурност, топлина и подкрепа в грижата за децата. Кампанията има мисия да насочи вниманието към специалистите, които работят с уязвими деца, но остават извън светлините на прожекторите . За тях това е призвание и е важно отдадеността им да бъде..
Вече са известни подробности за катастрофиралия в неделя на малък медицински самолет на летище Саутенд във Великобритания. Загинали са четирима души. Летището в Саутенд остана затворено в понеделник и дълго време полицията не съобщаваше нищо за това дали има жертви. Сега вече е ясно, че жертвите са четири, едната от които е жена, работеща в..
ЕС връща бърбъна в списъка на американските стоки, върху които смята да отложи мита като ответни мерки, съобщава "Политико". Това е станало въпреки съпротивата на страни като Франция и Ирландия. Списъкът, който е раздаден на страните членки, съдържа мита в размер на 72 милиарда евро. От тях 65,7 са върху промишлени стоки, а 6,3 млрд. – върху..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..