Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повишават се изискваните възраст и стаж за придобиване право на пенсия

Снимка: Ани Петрова

От утре - 1 януари, се повишават изискваните възраст и стаж за придобиване право на пенсия за стаж и възраст.

Още през 2015 г. бе приета схемата, по която нарастват възрастта и стажът за пенсиониране и за двата пола . Целта - жените и мъжете при трета категория труд да се пенсионират на една и съща възраст 65 години. Това ще е факт през 2037 година, като междувременно ежегодно нараства и изисквания стаж, докато достигне 37 години за жени и 40 за мъжете.

За 2023 г. възрастта се увеличава с 2 месеца за жените и с 1 месец за мъжете.

Любомира Язаджиева – директор Дирекция "Пенсии" в Националният осигурителен институт  (НОИ) допълва:

"Жените трябва да имат вече навършена възраст от 62 години, кръгло, а за мъжете се изискват 64 години и 6 месеца. Необходим е положен осигурителен стаж от 36 години и 4 месеца за жените, а за мъжете – 39 години и 4 месеца. Така наречената пенсия при непълен осигурителен стаж, т.е. когато лицето няма достатъчно стаж, но е достатъчно да има най-малко 15 години действителен осигурителен стаж, той трябва да е навършил възраст от 67 години. Тук трябва да отбележим, че 67 години е пределната възраст за придобиването на това право на пенсия и тя няма да нараства повече през следващите години".

През 2023 г. се запазва и правото на ранно пенсиониране до една година преди навършване на нормалната възраст при наличие на изисквания стаж.

"Може да се ползва от жените навършили възраст 61 години при стаж 36 години и 4 месеца, както и мъжете на възраст 63 години и 6 месеца с наличен стаж от 39 години и 4 месеца. Напомням, че тази пенсия се отпуска пожизнено с намаление от 0,4% за всеки месец недостигащ на лицето до общата пенсионна възраст."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Напусна ни футболната легенда Сашо Паргов

Една от големите футболни легенди - Сашо Паргов - напусна този свят на 79-годишна възраст. Тъжната новина съобщиха от Марек-Дупница .  Паргов е най-голямата звезда от златния период на тима през 70-те години на XX век и до ден днешен е голмайстор №1 в историята на клуба.  Носител е на Купата на Съветската армия през 1978-а, а година по-рано е..

публикувано на 20.07.25 в 16:01
Снимката е илюстративна

Жена е пострадала тежко над хижа "Яворов" в Пирин

Жена е пострадала тежко над хижа "Яворов" в Пирин, потвърдиха от Планинската спасителна служба в Банско. Група от четири жени   тръгват сутринта  от хижата към  природния феномен "Стъпалата".  В един от улеите пада камък и удря една от жените. Група от двама планински спасители от отряда в Разлог, един от които е лекар, са успели да..

публикувано на 20.07.25 в 14:59

Ситуацията в южната сирийска провинция Суейда се успокоява

Ситуацията в южната сирийска провинция Суейда се успокоява, предаде Франс прес. Затишието идва след седмица на насилие между бойци от малцинствената друзка общност, които се сражават с въоръжени бедуини, при което загинаха над хиляда души. В неделната утрин не е имали сблъсъци в покрайнитите на град Суейда, съобщават базираните там..

публикувано на 20.07.25 в 14:51

Международният ден на Луната се отбелязва днес под мотото "Една Луна, една визия, едно бъдеще"

Международният ден на Луната се отбелязва днес под мотото "Една Луна, една визия, едно бъдеще", съобщи Службата на ООН по въпросите на Космоса. Празникът е отбелязан за първи път преди 3 години с резолюция на Общото събрание на ООН. Целта е да се повиши информираността на международната общност относно устойчивото изследване на Луната...

публикувано на 20.07.25 в 14:20
Папа Лъв ХІV

Папата призова за край на "варварството на войната"

Папа Лъв Четиринадесети призова в неделната си молитва "Ангел Господен", произнесена в резиденцията му в италианското градче Кастел Гандолфо, за край на "варварството на войната", предаде Ройтерс. Той говори за "дълбоката болка", причинена от нападението срещу католическата църква в ивицата Газа на 17 юли.  Трима души загинаха, а..

публикувано на 20.07.25 в 14:17

Б. Борисов: Асен Василев и Румен Радев искат да свалят правителството, защото то е натрупало успехи

От центъра надясно е само ГЕРБ, всички други партии са влезли в сферата на лявото, на популизма, заяви   в Пловдив лидерът на партията  Бойко Борисов.  Пред форума на младежите на ГЕРБ в Пловдив, той подчерта, че партията няма нищо общо с арестите на кметове от опозицията: "За мен този кмет е невинен, докато съдът не се..

публикувано на 20.07.25 в 14:10
Доц. Милен Любенов

Доц. Милен Любенов: Не се очертава електорален съюз, който може да представи алтернатива на управлението

На този етап не се очертава електорален съюз, който може да представи алтернатива на управлението . Това обясни пред БНР доц. Милен Любенов, политолог и преподавател в СУ. "Има потенциал, но това минава и през промяна на политическото лидерство в самите партии". Росен Желязков: Кабинет начело с ГЕРБ няма в момента алтернатива Политологът..

публикувано на 20.07.25 в 14:10