Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шестгодишният Алекс събира пари, за да започне да говори

| обновено на 01.01.23 в 14:41

Шестгодишният Алекс не може да говори. Нуждае се от средства, за да бъде лекуван в чужбина. Журналистът Десислава Николова му помага:


"Много присърце приех тази кауза, защото познавам от дълги години цялото семейство. Много ме трогна неговата история. Не само по Коледа трябва да сме човечни. Ангажирах се с тази кауза и събирането на средства за лечението на малкия Алекс".

За детето се грижат майка му и баба му. Има напредък в лечението му до сега, казва Десислава Николова, но му предстоят още процедури в Мексико. Лекували са го в Украйна, преди военните действия.



"Алекс се роди преждевременно, раждането беше проблемно и с редица усложнения. Грижехме се за малкото човече с много, много любов. Той растеше месец, след месец и ние бяхме едно щастливо семейство - мама, баба и Алекс. Забелязвахме някои странности, но мислехме, че децата са неповторими.А това беше нашето малко слънчице!


След втората му годинка започнахме да наблюдаваме промени,които ни накараха да потърсим отговори при специалисти. Решихме, че няма да чакаме и да се молим Алекс да преодолее сам проблемите си, а ще търсим терапии, които биха помогнали на малкото ни момченце. Направихме редица изследвания и консултации , докато разберем, че една от причините за състоянието му е самото раждане и изваждането му с вакуум. Неврологът, които прави изследване на мозъчната дейност/ ЕЕG Лорета и QEEG / ни съобщи , че е налична травма в областта на центъра за говор. Локализирани бяха източници на кортикално забавяне в зони на Бродман 20, 21, 22, 40 и 41. Тези области представляват ключови възли на езиковата мрежа за разбиране и продукция в човешкия мозък. В допълнение се установява нарушена функционална свързаност между двете полукълба на мозъка на Алекс, което предполага нарушена комуникация между полукълбата и недостатъчна интеграция на входящата информация. Друга основна причина се оказа огромен проблем със стомашно-чревния тракт,така наречената дисбиоза.

Малкото момченце живееше в свой собствен свят, беше изгубил очен контакт, не ни виждаше, не отговаряше на името си, гледаше в една точка, предпочиташе да стои сам, дори се изолираше в тъмна стая. Будеше се през нощта, плачейки жално, не можеше да спи. Единственият му приятел беше една бебешка възглавничка, която носи и сега със себе си.Бяха забравени думичките”мама и баба”. Хранеше се лимитирано, затова пък дъвчеше всичко останало- кабели на нощни лампи, зарядни устройства, дрехи,камъчета и т.н. Детето ни непрекъснато се влошаваше, а ние търсехме лечение. Накрая открихме нашия път към “светлината”.

Алекс успешно премина през три дълги и доста трудни терапии , целящи постигане на баланс в стомашно-чревен тракт, подобряване на общото здравословно състояние и моделиране на имунната система. Изпълнявахме стриктно указанията на наблюдаващите ни специалисти и стъпка по стъпка Алекс започна да се променя, да излиза от черупката си, да се усмихва, да има очен контакт, научи се да кара скутер, да се катери и започна да изпълнява команди, обича да плува и да язди пони. Иска да играе с децата на детската площадка, усмивката вече сияе на лицето му. Това е огромен прогрес за нас! Дори преподавателите в училището за деца със специални нужди отбелязаха, че малкият мъж за няколко месеца има напредък, равняващ се на година и половина той се променя, терапиите работят и промените ни дават увереност, че това е неговият път! За нас е изключително важно да му помогнем, да му дадем тласък в развитието, защото изоставането, в сравнение с неговите връстници, е значително.

Трудно се наваксват пропуснати години и на малкият боец му предстоят още много битки! Тази две години бяха тежки, изпълнени с отчаяние, сълзи, надежда и много, много упорит труд. С помощта на всички Вас, които ни подкрепихте с даренията си, успяхме да се справим с многото препятствия,огромните финансови разходи, свързани с изследвания, терапии, биобаланс на червата, хомеопатия, кранио-остеопатия и… с огромното натоварване на месечния ни бюджет за всички тези терапии, добавки,медикаменти и изследвания. Благодаря от сърце! До тук с общи усилия се справихме и Алекс заминава за втора вливка на стволови клетки в клиника Angel’s Hope, Мексико.

Изборът направихме след редица консултации и с други клиники. Д-р Оливър Леон от Angel’s Hope и на база изследването, доказващо травмата на центъра за говор ни посъветва да направим три последователни терапии, през четири месеца всяка за да получим възможно най-добри резултати. Алекс изживя много, той е едно малко, но много борбено момченце, което иска да говори, за да играе с други деца, за да разказва преживяванията си, за да споделя емоциите си, за да ни дарява с обич! Нека да го подкрепим в борбата му. Благодаря! Цел на кампанията - £ 20 000 или 45000 лв. Тази сума включва две процедури по вливане на NK cells, SCT чрез IV с включени екзозоми, IT и nebuliser с екзозоми, както и разходите за самолетни билети и хотел".

Интервю с Десислава Николова чуйте в звуковия файл.

Банковата сметка, в която се набират средства е: 

КВС Банк
IBAN BG98RZBB91551094847881
Людмила Пеева /бабата на Алекс/





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30