"Може би Русия смята, че България е 16 съветска република и затова си позволява да обяви за издирване Христо Грозев, който не е неин гражданин. Това, което му се случва, е досега безпрецедентно. Той е единственият чуждестранен журналист, към когото Русия си позволява това. ... Как опорки на руската пропаганда са стигнали до устите или перата, или сайтовете, или телевизиите на български журналисти? Мен това ме интересува. Не ме интересува защо те са решили да станат техен рупор".
Коментара направи пред БНР френският журналист с български произход Александър Леви.
Журналистите Александър Леви и Катрин Гишар са автори на SVODKA - френскоезичен медиен канал в Telegram.
"Това е всекидневен бюлетин върху войната в Украйна, защото имаме усещането, че живеем в един много особен момент в нашата лична история, но и в историята на Европа. Свидетели сме на една пълномащабна война, без прецедент след Втората световна война. Югославските войни не трябва да се забравят, но те бяха локализирани, а сега опасността всички да попаднем в нея, а ние вече сме, е много по-реална. Това искаме да разказваме, че ние вече сме във войната", каза пред БНР Леви.
Политиката на създаване на паралелна реалност върви по целия свят, посочи той и добави:
"Идеята е много проста - обяснява я един британски журналист от руски произход - Русия, където нищо не е вярно, всичко е възможно".
"Винаги съм се интересувала от Източна Европа", сподели Катрин Гишар и обясни, че чрез заниманията си с Германия е намерила "врата към Източна Европа".
Интервюто на Ирина Недева с Александър Леви и Катрин Гишар в предаването "Хоризонт до обед" можете да чуете от звуковия файл.

Френският журналист, роден в България - Александър Леви, прави журналистическо разследване върху престоя на френския писател Ромен Гари в следвоенна България и разработките на Държавна сигурност срещу него. Леви работи дълго години в..
Словенците се обявиха на референдум против легализирането на асистираното самоубийство, предаде Франс прес. През юли миналата година парламентът на Словения одобри закон, който дава право на неизлечимо болни хора да сложат край на живота си, ако са..
Кипър ще инвестира догодина близо 63 млн. евро в обучение за заетост. Това предвижда бюджетът на специализираната Агенция за развитие на човешките ресурси, който ще бъде обсъден в парламента днес. Със средствата ще бъдат финансирани програми и..
Кандидатът на управляващия Съюз на независимите социалдемократи Синиша Каран печели предсрочните президентски избори в босненската Република Сръбска, сочат официални предварителни данни на босненската Централна избирателна комисия. При преброени..
Агенция Ройтерс съобщи, че американски и украински представители обсъждат потенциално посещение на украинския президент Володимир Зеленски във Вашингтон. Агенцията съобщава, че посещението на Зеленски би могло да се състои още тази седмица, за да се..
Летището на Вилнюс затвори снощи заради появата на балони, използвани от контрабандисти, съобщи Ройтерс, позовавайки се на литовския Национален център за управление на кризи. Центърът съобщи, че навигационните системи са забелязали недалеч от летището..
Президентът на Украйна Володимир Зеленски оцени водения диалог с представители на САЩ и посочи, че има сигнали, че екипът на Доналд Тръмп чува украинската страна. „Екипите ще работят практически през нощта и ще има още новини“, каза Зеленски в своето..
Украинско-американските преговори за уреждане на мира в Украйна "напредват добре", заявиха ръководителите и на двете делегации в Женева. Това съобщи агенция Ройтерс. Партньорите искат от САЩ гаранции за Киев, огледални на член 5 от..
Цялата политическа класа стигна до дъното. Това не е политика . Този прочит на политическата ситуация направи в интервю за БНР Корнелия Нинова,..
Не би трябвало да има размествания по бюджета. Това обясни пред БНР бившият финансов министър Владислав Горанов. "Бюджетът е една комуникация...
Има реален шанс за спиране на войната, но с изключително много неясноти относно мира . Това мнение изрази пред БНР Любомир Кючуков, директор на..