Британският премиер Риши Сунак планира всички ученици в Англия да изучават математика под някаква форма до 18 години.
Той ще обяви това в първата си реч за 2023-та, в която ще изложи приоритетите си за годината.
Макар и още да няма подробности кога ще бъде произнесена речта на премиера, тя идва по време на зимен период със стачки в редица сектори, криза с постъпването на живота и огромен натиск върху националното здравепозване.
Политическите наблюдатели смятат, че Риши Сунак гори от желание да демонстрира компетентност и увереност като изложи своите идеи след политическите сътресения от миналата година.
Очаква се в речта Сунак да развие неговата визия за Обединеното кралство и да ревизира направените коментари през декември по отношение на гарантирането на спокойствие на хората.
Според вестник "Дейли мейл" премиерът лично ще оглави борбата за справяне с кризата в здравеопазването.
От опозицята обаче обвиняват Сунак в бездействие след като редица директори на болници вече обявиха извънредно положение в спешните им отделения.
Британсктите медии обръщат особено внимание на един от основните акценти на премиера, който е повишаване на математическата грамотност на населението.
Според изтекла информация за речта му се очаква Сунак да каже следното:
"В свят, в който данните са навсякъде и статистиката е в основата на всяка дейност, работата на нашите деца ще изисква повече аналитични умения от всякога".
Все още не са ясни конкретните планове на премиера, но очакванята са, че математиката ще бъде застъпена навсякъде до края на получаване на средно образование.
Министрите на външните работи от Евросъюза ще обсъдят хода на войната в Украйна на днешното си заседание в Брюксел. Те ще проведат и видеоразговор с украинския си колега Андрий Сибиха. Отношенията ЕС-САЩ, ситуацията в Близкия изток, Сирия и Иран също са теми в дебатите. България ще бъде представена от министъра на външните работи..
Общинската избирателна комисия на Столичната община обяви за избран кмет на район "Оборище" още на първи тур Георги Кузмов, издигнат от ПП-ДБ. Той е получил 3592 действителни гласа. ВАС окончателно отстрани Георги Кузмов от поста кмет на район "Оборище" За кмет на кметство Доброславци е избран Росен Николов, издигнат от "Възраждане" ...
Министърът на земеделието Георги Тахов ще даде в Пловдив старт на националната информационна кампания за приема на заявления по директни плащания за 2025 г. Кампанията ще се проведе от днес до 9 април, като са предвидени срещи със земеделските производители във всички областни градове, а графикът на срещите е публикуван на сайта на..
В държавните психиатрични отделения и болници от днес започват протести с искане за по-добри условия на труд. Основен проблем е нуждата от увеличение на заплатите. Демонстрациите ще продължат до сряда. Директорът на психиатричната болница "Св. Иван Рилски" д-р Цветеслава Гълъбова предупреди пред БНР, че психиатричната грижа у нас е пред..
Протестите срещу насилието над животни продължават и днес. Вчера в София, Бургас, Варна и Пловдив се събраха десетки хиляди, за да поискат сурови наказания за садистите, убивали животни в клипове за порнографски сайтове срещу заплащане. Днес на протест излизат и жителите на Перник. Протест настоя за строги присъди за насилие над..
От днес в Република Северна Македония е обявен седемдневен траур в памет на загиналите по време на концерт в дискотека "Пулс" в Кочани. По официална информация жертвите на пожара са 59, но местните хора твърдят, че има още. Екип от девет прокурори водят разследването на трагичния инцидент. Часове след трагедията в града бяха мобилизирани..
С началото на втория мандат на президента на САЩ Доналд Тръмп в НАТО започна необратим процес на ребалансиране на трансатлантическите отношения. Това отчита експертът по национална сигурност Михаил Найденов. При втория мандат на президента Тръмп преразпределянето на тежестите от Америка към Европа започна да се чувства по-рязко ,..
Може да говорим за опити за прекратяване на огъня, но със сигурност – не за край на войната . Това мнение изрази пред БНР Весела Чернева,..
В тази среда на разграждане на държавността Конституционният съд се оказа един от малкото стожери на самата държавност . Българското задкулисие не..
Дано целта на мнозина не е била да делигитимират КС преди неговото произнасяне. Това заяви пред БНР проф. Янаки Стоилов, конституционен съдия,..