Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НПО оспорва заповед на МС за промяна в условията на Програмата за подпомагане на украинските бежанци

Снимка: БГНЕС

Неправителствената организация "Фондация достъп до права" оспорва във Върховния административен съд (ВАС) заповедта на Министерски съвет, с която се променят условията по Програмата за хуманитарно подпомагане на украинските бежанци. 

В края на миналата година ВАС уважи частично жалбата, като спря изпълнението на заповедта, но само в частта за преустановяването на изхранването на украинските граждани. Върховните магистрати се съобразиха с аргументите, че заповедта на МС създава опасност да настъпят тежки последици за гладуващите украинци, повечето от тях майки с деца. 

В заповедта на МС от 16-и ноември, с която се удължи действието на Програмата за хуманитарно подпомагане на украинските граждани, получили статут на временна закрила, най-изненадващо бяха направени две съществени промени. Според първата в държавната помощ се оказа, че не са предвидени средства за изхранването на украинските граждани, бягащи от войната, а според втората промяна се забрани на идващите от Украйна бежанци, както и на тези, които веднъж напуснали хотелите, да се върнат отново в тях. 

Срещу тези нови условия първи реагираха хотелиерите, а след тях недоволството си изразиха и украинските граждани. Сега "Фондация достъп до права" оспорва изцяло заповедта на МС като незаконосъобразна. В края на миналата година ВАС се произнесе частично по жалбата и задължи правителството да продължи изхранването на украинските бежанци. Определението, обаче, не е окончателно и може да бъде оспорено от МС, поясни един от адвокатите на фондацията Драгомир Ошавков. 

Прекратяването на изхранването на изпадналите в зависимост от държавната издръжка украински бежанци и ограничаването на правото им на свободно придвижване нарушава Закона за убежищата и бежанците, както и директивата за временна закрила на ЕС, казват още от "Фондация достъп до права". 

Междувременно отливът на украински бежанци от хотелите по Южното Черноморие продължава. Някои от базите напълно затвориха, а други са в затруднено положение. 

От 90 настанени украински граждани в хотела на Михаил Зегов в Приморско са останали едва 34 души. Той все още чака държавата да му изплати средствата за издръжката на украинските бежанци за месеците ноември и декември, а за октомври месец миналата година е получил едва 30% от дължимата сума. 

Лоша организация, несигурност, противоречиви решения – това предлага държавата ни в осигуряването на хуманитарна помощ на украинските бежанци. Действията и се оспорват от неправителствена организация, но до момента това не е довело до по-адекватна реакция. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър Георги Тахов на заседанието на Комисията по земеделието, храните и горите в НС -  3 юли 2025 г.

Подпомагане на градинарите, чиито стопанства са пострадали от градушките и студа

Още следващата седмица ще започне приемът на заявления за подпомагане на градинарите, чиито стопанства са пострадали от градушки и измръзвания тази година, съобщи министърът на земеделието Георги Тахов пред ресорната комисия на Народното събрание. Срокът за приемане на заявления ще бъде удължен заради огромния брой пострадали. Бедствията от началото..

публикувано на 03.07.25 в 19:14
Министърът на околната среда и водите Манол Генов

Генов: Питейно-битовите язовири са малко по-пълни от миналата година

Според министъра на околната среда и водите ще има питейна вода за целия туристически сезон по Черноморието. Манол Генов беше изслушан от депутатите в Комисията по околна среда и водите По отношение на водата за питейно-битови нужди, министърът на околната среда и водите Манол Генов очерта по-добра перспектива за Черноморския регион, отколкото..

публикувано на 03.07.25 в 19:10

На първо четене: Отпада изискването за 160 гласа за избор на членове на КПК

На свое извънредно съвместно заседание парламентарните комисии по конституционни и правни въпроси и по превенция на корупцията към Народното събрание одобриха на първо четене промени в Закона за противодействие на корупцията.  Те бяха предложени от ГЕРБ-СДС, БСП - Обединена левица и ИТН.  С поправките отпада квалифицираното мнозинство от..

публикувано на 03.07.25 в 18:54

КЗП отчете ръст на цените на стоките от първа необходимост в различни региони на страната

Тенденция за ръст на цените на стоките от първа необходимост в различни региони на страната отчитат от Комисията за защита на потребителите.  В становищата си търговските дружества са посочили като основни причини стойността на доставките, изтичащи срокове на годност на определени партиди, както и други пазарни фактори. Комисията за защита на..

публикувано на 03.07.25 в 18:51
Местните жители се опитват да потушат пожар в района на Шеферихисар в Измир, Турция, 30 юни 2025 г.

Два големи пожара бушуват в турската провинция Измир

Два нови големи пожара бушуват в турската провинция Измир. И двата възникнаха вчера и са подклаждани от силен вятър днес. Единият е в близост до крайморския град Чешме, на около 80 километра западно от областния център. Три квартала са евакуирани там. Прекъснати са кабели от електропреносната система и телефонни линии. В борбата срещу стихията..

публикувано на 03.07.25 в 18:30

Тихомир Безлов: Реакцията на институциите е с фокус към ПП и ДПС на Доган

При сигнали за корупция и злоупотреба реакцията на институциите е с фокус към ПП и ДПС на Доган (Алианс за права и свободи). Това каза пред БНР Тихомир Безлов, старши анализатор в Центъра за изследване на демокрацията. "Продължаваме да нямаме антикорупционна институция, защото Антикорупционната комисия практически няма ръководство в момента..

публикувано на 03.07.25 в 18:28
Пожар на о-в Крит.

Евакуират туристи на остров Крит заради пожарите

Евакуация на туристи се е наложила заради бушуващия пожар на гръцкия остров Крит до град Йерапетра. Властите съобщиха, че днес в страната са избухнали над 40 горски пожара, но повечето са загасени преди да се разпространят.  Почти напълно е овладян пожарът на Халкидики в близост до Вурвуру. Огнеборците успяха да спрат навлизането на огъня в..

публикувано на 03.07.25 в 18:27