Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Коментар на Петър Волгин: Българският либерален елит не харесва България

Снимка: Ани Петрова

Когато се вгледате по-внимателно в действията на българския политически елит, особено в онази негова част, станала известна като "жълтопаветна", не може да не ви направи впечатление следното. Това са хора, които ни най-малко не се интересуват от проблемите, които вълнуват повечето българи. Нещо повече, представеният в политиката умнокрасивитет съвсем открито се дистанцира от вълненията на сънародниците си. Според тези, които постоянно се хвалят как изповядвали някакви невиждани от никой нормален човек "евроатлантически ценности", повечето българи сме неуки и нямаме никаква представа от "съвременните моди". Ето защо за нищо не трябва да бъдем питани, а всички решения трябвало да се взимат от въпросния "поевропейчен елит", който знаел отговорите на всички въпроси. Сигурен съм, че ако имаха тази възможност, умнокрасивите политици веднага биха отменили и изборите, че даже и демокрацията като цяло, защото тези неща само развалят техните теории.

Нека ви дам конкретни примери за това как описаният по-горе елит няма нищо общо с нормалните българи. Сигурно сте забелязали, че според тези хора България има две основни задачи – да влезе в Шенген и да приеме еврото. От безкрайните им приказки по въпроса оставаме с впечатлението, че в момента, в който тези цели бъдат изпълнени, страната ни ще се превърне в най-прекрасното място на света. Изобщо жълтопаветният елит се е превърнал в нещо като кучето на Павлов, спомене ли се за Шенген и еврозоната, започва да слюноотделя от удоволствие. Нека оставим радостните емоции на елита и да се опитаме да разсъждаваме разумно. Колко българи познавате, за които влизането в Шенген и приемането на еврото са смисъл на живота и се нуждаят от тях, както всяко живо същество се нуждае от слънце и въздух? 

Да, за умнокрасивитета, съставен не само от политици, но и от активисти на НПО сектора, грантови анализатори и неизвестно как придобили състоянието си богаташи, това са много важни неща. Те силно страдат, че когато им скимне да се разходят до Париж, Милано или Виена, се налага да чакат малко повече, докато попаднат на някое от тези любими места. Сигурен съм също така, че изпитват силен дискомфорт, задето още не сме приели еврото. Тези хора са убедени, че това е единственият факт, поради който гражданите на държавите от еврозоната ги гледат с пренебрежение. Ето затова настояват и ние час по-скоро да влезем там, за да не се "излагаме пред чужденците"

Нека сега оставим елита да се тормози заради несбъдналите му се мечти и да видим от какво се вълнуват нормалните българи. Последното, за което се сещат пенсионерите, енергийно бедните, хората на минимална работна заплата и изобщо всички, които трудно свързват двата края, е Шенген и еврозоната. Те никак не се вълнуват от това дали ще чакат половин час повече, преди да се разходят по Шанз-Елизе или да посетят бутиците в Милано. Повечето българи са на светлинни години разстояние от консуматорския рай дори в българските му измерения, а за чужбинските да не говорим. Абсолютното същото важи и по отношение на другата кардинална цел, за която политическият ни елит мечтае – приемането на еврото в максимално кратки срокове. Няма никакво значение дали пенсията ти ще бъде 700 лева или 350 евро, нали? Пак няма да ти стига за нищо. А като прибавим и неизбежното повишаване на цените, което съпътства преминаването към друга валута, поводите за радост съвсем се изпаряват. 

Оооооо, ама това е пренебрежимо малко повишение, веднага ще ревнат "носителите на експертизата". И, да, когато си сред хората, които получават 5, 6, 10 хиляди лева на месец, когато получаваш редовни финансови постъпления заради това, че наляво и надясно обясняваш какво прекрасно нещо е еврото, покачването на цените на основните хранителни продукти няма как да те развълнува. И ето тук е основната разлика между елита и нормалните хора. Тези с многото пари и луксозния начин на живот никога няма да разберат как живеят останалите, от какво произлизат тревогите им. Елитът си повтаря мантрите за Шенген, еврозоната, евроатлантическите ценности и обявява всеки, който не предъвква тези клишета, за "Ганю" и "патреот". И, да, либералите от Последния ден, стипендиантите на чуждестранни фондации, политическите проектанти винаги правят гнусливи физиономии, когато се сблъскват с проблемите на обикновените хора. И изобщо положението днес е същото като онова, описано преди толкова години от Христо Смирненски – "Два свята, единият е излишен!". 

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Би Би Си: Русия вербува мигранти от границата с Финландия за войната в Украйна

Би Би Си съобщи, че разполага с доказателства, че Русия се опитва да вербува чуждестранни мигранти, задържани при неотдавнашна операция по границата с Финландия, за да воюват в Украйна. Би Би Си споменава за няколко случая, при които чужденци са изпратени спешно във военен лагер на границата с Украйна дни, след като са били задържани за нарушаване..

публикувано на 08.12.23 в 03:45

В Плевен разбиха организирана престъпна група за трафик на нелегални мигранти

Главната дирекция "Борба с организираната престъпност" и Областната дирекция на МВР в Плевен неутрализираха организирана престъпна група за трафик на нелегални мигранти. Задържани са 7 души, на които Окръжната прокуратура е повдигнала обвинения. Спецоперацията е проведена в Плевен и Никопол по образувано досъдебно производство. При лични обиски,..

публикувано на 07.12.23 в 23:27

Гръцкият парламент прие спорен закон за данъчното облагане на работещите на свободна практика

Гръцкият парламент прие спорен закон за данъчното облагане на работещите на свободна практика. Цялата опозиция гласува против. Протестите, стачките и общественото недоволство не успяха да убедят депутатите от управляващата консервативна партия, които подкрепиха при гласуването спорния закон и той  беше приет със 158 гласа - на  народните представители -..

публикувано на 07.12.23 в 23:21

Датският парламент прие законова промяна, с която се забранява горенето на Корана

Парламентът на Дания прие законова промяна, с която се забранява горенето на свещената книга на мюсюлманите на публични места. Управляващата центристка коалиция успя да прокара промяната с 94 срещу 77 депутатски гласа. Министърът на правосъдието Петер Хумелгор обясни, че това ще представлява пренебрежимо малко ограничение върху свещената свобода..

публикувано на 07.12.23 в 22:56
Националният флаг на Азербайджан.

Ереван и Баку договориха стъпки за нормализиране на отношенията

Правителствата на Армения и на Азербайджан са се договорили да предприемат стъпки за нормализиране на двустранните отношения след десетилетия конфликт заради Нагорни Карабах. В съвместно изявление двете страни декларират намерение да градят доверие помежду си и да сключат мирно споразумение. Първата стъпка е размяна на военнопленници. Баку..

публикувано на 07.12.23 в 22:48
Новият кмет на Кюстендил Огнян Атанасов.

Общинските съветници в Кюстендил казаха "не" за кметска заплата от над 8 хил. лева

След бурни спорове 38-те общински съветници в Кюстендил не одобриха предложение кметът Огнян Атанасов да получава над 8000 лева заплата. 16 съветници гласуваха "за", петима - "против", а 16 се въздържаха. Според внесената за обсъждане докладна записка възнаграждението на кмета на общината инж. Огнян Атанасов, издигнат от Партия на зелените, трябва..

публикувано на 07.12.23 в 22:39
Снимката е илюстративна.

Пешеходец загина на място, блъснат от микробус на околовръстния път на Казанлък

Пешеходец е загинал на място, след като е бил блъснат от микробус на околовръстния път на Казанлък. На мястото се извършва оглед. Пробите на водача на буса за алкохол и наркотици са отрицателни. По първоначална информация загиналият е на възраст над 60 години.  Заради инцидента на пътя София - Бургас в района на Казанлък все още се преминава..

публикувано на 07.12.23 в 21:44