Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"България е най-големият вносител на оръжие в Украйна"

Полк. Николай Марков: Редовно правителство може да вкара България в поредната национална катастрофа

Според експерта има изградена "стройна система - бързи правителства, невзрачни комбинации, които за кратко време да направят големи глупости и след това да изтекат в канализацията"

полк. Николай Марков
Снимка: Борислава Борисова

"В религиозния християнски разказ е записано – сухата смоковница се отсича и се хвърля в огъня. Няма да измислим нещо по-голямо от това. Когато едно дърво не ражда плодове, дори в един селски двор, се отсича и се хвърля в огъня. Ако имаме някаква класа, която носи отговорност за държавното управление – единственият индикатор за качествено управление са резултатите. Ако ние, които сме страна по обществения договор, не ги усещаме тези резултати, означава, че нещата не са добре."

Този коментар направи в интервю за БНР полк. Николай Марков, експерт по национална сигурност, университетски преподавател, бивш служител на НСО. 

"Идеята беше да бъдем демократична държава. Една идея, за да стане усещане за всички – ако страните по обществения договор, всички членове, нямат усещане, че нещо се случва, то не се случва."

"Аз не знам българин, който да е усетил по нещо, че е член на Европейския съюз", заяви Марков в предаването "Политически НЕкоректно". По думите му "тук следват някаква европейски вдигната вълна за ограбване на европейски капитали, която се случва в цяла Европа".

Честните избори не могат да бъдат произведени от тези, които в момента наричаме статукво, смята Марков. "Оформи се един много добре обучен елиткойто овладя политическата технология и чрез нея се възползва да върши криминални действия". 

Не трябва да имаме редовно правителство, подчерта експертът, който застъпва тази позиция от месеци.

"Ако имаме такова, има много външни фактори, международни, които българският среден избирател не ги знае, ако имаме редовно правителство, то ще бъде принудено – по силата на определени договори и споразумения, да вземе решения, които могат да вкарат България в поредната национална катастрофа."

Марков поясни, че става дума за "това, което се подготвя като инвазия на НАТО на украинска територия".

"Когато президентът ясно каза, че в България има политически сили, които са готови да въвлекат България във война, никой не трябва да се съмнява, че президентът има информация, придобита по линия на специалните служби. (…) Имаме късмет, че имаме една мъртва Конституция, донякъде е късмет, защото тези неща трябва да се изпълняват от редовно правителство."

И сега служебното правителство много надвишава своите правомощия по Конституция, допълни той.

"И в САЩ, и в Русия има хора, които са разумни. Има и неразумни. Украйна не ги броя в това число, защото те са просто публиката, участниците, пушечното месо. Когато се разберат големите играчи на тази сцена, войната ще приключи толкова бързо, колкото и започна. Не зависи от украинците, какво оръжие имат и т.н. Зависи от преговорите. И сега се преговаря. И сега се търсят решения", посочи Николай Марков относно хода на войната в Украйна.

След изборите ще се повтори това, което сега се случва, за още един период – няма да имаме правителство, консенсус не може да се състои, прогнозира Марков.

Политическата система осъзнава опасността, пред която е поставена, смята анализаторът.

"Хитри са нашите. Те искат да усвояват, много обичат да усвояват финансови средства, в спокойна среда, ако може. Тоест да няма такива кризи, международни, от които да последват тежки неща за тях. Искат да контролират напълно съдебните и охранителните органи, както и полицейските. Искат да имат пълна хегемония по отношение на управлението. Не искат да управляват демократично тази страна."

Според Марков е била изградена "стройна система - бързи правителства, невзрачни комбинации, които за кратко време да направят големи глупости и след това да изтекат в канализацията" и служебният кабинет е част от тази игра.

"И той взе решения, които няма право да взема - с изпращането на оръжия за Украйна. По Конституция не е възможно редовно Народно събрание да задължи служебен кабинет с нещо. Дефинитивно, императивно е казано какво може служебният кабинет, какви са му правомощията. Оттук нататък не следва, че може всичко, щом парламентът го задължава. Може да задължат редовно правителство, но не и служебно правителство."

"България е най-големият вносител на оръжие в Украйна – не САЩ, нито Европа. Нашият военнопромишлен комплекс, с който се гордеят дори умнокрасивите, той е много мощен. То се произвежда денонощно, на три смени, 24 часа и всичко се изпраща за там и не от вчера, не от онзи ден", изтъкна експертът по национална сигурност.

Вече има подписан указ на руския президент за спиране на доставките на суровини за българския военнопромишлен комплекс и след 3 месеца ще си загубим пазарите в Африка и Близкия изток, "които можехме да ползваме още поне 100 години", предупреди той.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16