Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

14 са одобрените проекти по Плана за възстановяване на кандидати от Кюстендилско

Снимка: mtc.government.bg

Четиринадесет са одобрените проекти по първата процедура от Плана за възстановяване и устойчивост - за технологична модернизация, за над 4 милиона лева,  на кандидати от Кюстендилска област. Това беше обявено на среща при областния управител инж. Александър Пандурски и представители на бизнеса и общините от региона с екип на Министерството на иновациите и растежа. 
Около 50% от кандидатствалите проекти по различните процедури са одобрени, което е  добър актив, сравнено с останалите области. Общият брой на подадените проектни предложения от региона е бил 44, на стойност над 9 милиона лева. 
По втората процедура - за внедряване на информационните и комуникационни технологии и киберсигурност, в Кюстендилска област са кандидатствали 62 проектни предложения за 1,2 млн. лв.
По отношение на Българската агенция за инвестиции в Кюстендилска област има три сертифицирани проекта за над 350 милиона лева със заявени над 1600 работни места.
В региона има регистрирани над 6000 предприятия, като 99 процента от тях са микро, малки или средни. Добър е активът на областта и по вече приключилата програма "Конкурентноспособност", каза Красимир Якимов - началник на кабинета на министъра на иновациите и растежа.
"Има сключени и 80 споразумения за безвъзмездна финансова помощ за над 19 милиона лева. По процедурата за енергийна ефективност имат 30 споразумения за безвъзмездна финансова помощ за над 3 милиона лева, а по отношение на мерките за преодоляване на последиците от Covid пандемията има iключени общо 458 споразумения за над 8,7 милиона лв, което е доста добра активност на фона на останалите области".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христина Христова

Христина Христова: Коледните добавки са един жест, нямат общо с пенсионната система

Коледните добавки са един жест , който трябва да се намери начин да се направи. Те нямат общо с пенсионната система. Това каза пред БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. "Повече от 20 години държавата дава коледни добавки и така и не успя да направи една добра комуникация с хората. Това няма нищо общо с пенсиите на..

публикувано на 18.11.25 в 17:08
Теменужка Петкова

Теменужка Петкова обясни за нарастването на дълга

Министърът на финансите Теменужка Петкова обясни защо дългът за догодина нараства до 10,5 милиарда евро. В него е включено финансирането на дефицита от 3,6 милиарда евро, рефинансирането на старите дългове и допълнителни разходи: "Рефинансиране на падежиращ дълг - 1,4 млрд. евро, за придобиване на дялове и акции - 1,2 млрд.евро, други финансиращи..

публикувано на 18.11.25 в 16:55

Балканите като тестов полигон за политическо влияние през алгоритми

България и целият Балкански регион се превръщат в успешен тестов полигон за нов тип политическо влияние, което не минава през медии, а през алгоритми. Това е един от изводите в аналитичния доклад "Справяне с ТикТок-крацията на Балканите", изготвен от базираната в Брюксел неправителствена организация Балканска инициатива за свободни медии съвместно..

публикувано на 18.11.25 в 16:44
На заседанието на Комисията по здравеопазването в НС - 18 ноември 2025 г. На снимката -  в центъра в дъното е председателят на комисията Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС.

Парламентарната комисия по здравеопазване прие проекта за бюджет на НЗОК за 2026 г.

Без информация как ще бъдат разпределени целевите средства за заплати на лекарите и медицинските сестри, заложени в бюджета на Здравната каса, депутатите от ресорната парламентарна комисия приеха на първо четене предложената рамка. Проектобюджетът на НЗОК влиза на първо четене в две парламентарни комисии Против проекта гласуваха от ПП-ДБ,..

публикувано на 18.11.25 в 16:42

Гуцанов е поискал от НОИ разчети какви средства са необходими за добавки на пенсионерите

Социалният министър Борислав Гуцанов обяви, че е поискал от Националния осигурителен институт всички разчети за това какви средства са необходими за коледни добавки на пенсионерите: "Знаете, че и в най-тежка ситуация - дори пролетта имаше Великденски надбавки, така че и тук също ще намерим решение. Чакам на писмото, което съм пуснал до НОИ, да..

публикувано на 18.11.25 в 16:33

Нов кабинет на "Искам бебе" в Ловеч предлага безплатни прегледи и консултации

В Ловеч беше открит кабинет на фондация "Искам бебе" за безплатни прегледи и консултации на семейства и двойки с репродуктивни проблеми. Новият кабинет се намира в сградата на  бившата детска поликлиника на болницата и е предоставен на фондацията от общината.  Председателят на фондацията Радина Велчева каза, че е направен..

публикувано на 18.11.25 в 16:21
На заседанието на Комисията по бюджет и финанси в  НС - 18 ноември 2025 г. На снимката в центъра е депутатът от ДПС-НН Йордан Цонев и вдясно -  председателят на комисията Делян Добрев от ГЕРБ-СДС.

Комисията по бюджет и финанси прие проектобюджета на ДОО - 13 "за" и 8 "против"

Бюджетната комисия в парламента одобри с 13 гласа "за", осем "против" и нито един "въздържал се" на първо четене проектобюджета на Държавното обществено осигуряване за 2026 година. Той предвижда ръст с два процентни пункта на вноската за пенсия, средната пенсия да достигне 541,20 евро, пенсиите да се осъвременят от 1 юли по Швейцарското правило с..

публикувано на 18.11.25 в 16:00