Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къдринка Къдринова: Демокрацията е заложник на това как ще реагира армията в Бразилия

Къдринка Къдринова
Снимка: БНР

Можеха да се очакват ексцесии в Бразилия, заяви пред БНР журналистът Къдринка Къдринова. До края на януари в страната е обявено извънредно положение.

"Демокрацията е заложник на това как ще реагира армията. В Бразилия, за съжаление, армията има традиции и с преврати наистина. Дано не се стигне до там, дано демокрацията надделее", каза тя в интервю за предаването "Преди всички".
Къдринова сравни бившия президент Жаир Болсонаро с Доналд Тръмп: 

"Със същия ракурс в политиката, същата реч на омразата наложи в 4-годишното си управление. По време на неговото управление страната беше много поляризирана. Създаде се ситуация, в която съседи се нападаха заради политическите си различия, което никога не е било характерно за Бразилия, особено в последните демократични десетилетия".

Болсонаро замина за САЩ като така демонстрира, че не иска да положи президентската лента на гърдите на неговия приемник Луиз Инасио Лула да Силва, изказа мнението си журналистът. 
Бразилия беше разделена в последните години, каза Къдринова и посочи, че разликата между двамата претенденти на изборите е била около 1%. 

По думите й привържениците на Болсонаро са много агресивни и категорични - те не желаят да приемат победата на Лула да Силва. 

"От самите избори през октомври големи групи привърженици на Болсонаро провеждат постоянни демонстрации. Има постоянен лагер край главния щаб на армията. Основните сили, които тръгнаха да щурмуват водещите институции, са противниците на Лула да Силва. Те от месеци настояват за военен преврат, който да осуети встъпването в длъжност на Лула. Те тръгнаха с един масов поход към площада на трите власти, а полицията не им попречи". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34

Една година от смъртта на Алексей Навални

Германският канцлер Олаф Шолц отдаде почит на главния опонент на Кремъл Алексей Навални, който почина в затвора на днешния ден преди една година, "защото се бореше за демокрацията и свободата в Русия", предаде "Франс прес". Навални е починал в затвора "Путин се бори брутално със свободата и нейните защитници. Това правеше работата на..

публикувано на 16.02.25 в 12:28