Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът на Добринище подкрепя протеста срещу новите "мераци за строителство"

Снимка: БГНЕС, архив

Вчера жители на Добринище протестираха срещу решение за промяна на предназначението на 160 дка земя край хижа "Гоце Делчев" в Пирин. Решението е на Общинския съвет в Банско, по предложение на общинската администрация, от 23 декември. Хората твърдят, че с това свое решение Общинският съвет обрича техния бизнес, защото туристическият поток от града ще се измести към новите комплекси, които според тях ще бъдат построени около хижа "Гоце Делчев".
Разбирам и подкрепям искането на хората, каза пред БНР кметът на Добринище Петър Галчев.

Хората недоволстват, защото не искат хотели около хижата, каза той и добави мнението си, че хотелската част трябва да остане около града. 

По думите му това не е война с общинската администрация. Кметът отново повтори казаното от него на сесията на Общинския съвет:

"Нека да се отложи с 1-2 месеца тази точката. Да чуем местния бизнес и хората на Добринище как виждат предложението. Хората не искат застрояване на хотели, но са съгласни хижата да бъде развивана със съоръжения, обслужващи ски зоната". 

Ще направим следващия месец обществено обсъждане и ще предложим някои неща на местния бизнес и жители на града, обяви Петър Галчев. 

По думите му хората започват да събират подписка, която ще бъде внесена в институциите. След това ще се прецени какви стъпки ще бъдат предприети, каза той. 

Общинският съветник и бивш кмет на община Банско Георги Икономов предполага, че има "конкретни мераци за строителство". 

"В това няма нищо лошо, но не бяха показани тези инвестиционни намерения. В самата докладна на кмета са написани доста уклончиви мотиви, много кратички мотиви - с оглед измененията на обществено-икономическите условия и инвестиционни намерения предлагаме частично изменение на Общия устройствен план, като една зона, която в плана е предвидена за озеленяване и спортни съоръжения, която зона изключва строителство - 160 дка да се превърне в зона за строителство, което на практика дори с 10% плътност на застрояване означава 32 хил. кв. метра застроена площ, което е изключително много в една такава горска територия", обясни Икономов в интервю за предаването "Хоризонт до обед". 

По думите му докато той е бил кмет, не е имало инвеститори с такива намерения. Според него зоната около хижа "Гоце Делчев" трябва да се регулира по някакъв начин.

Концесионерът е собственик на сградите и на лифта, а не на земята, подчерта също той: 

"Има площ, отредена за ски зона над Добринище, съгласно Плана за управление на парк Пирин, но все още няма проведена процедура за отдаване на концесия, т.е. в момента няма действащ концесионер, който да може да прави каквито и да е планове и проекти за развитието на ски зоната".

Според него първо трябва да се тръгне в тази посока - да се види как ще се развие ски зоната и тогава да се прави обслужваща инфраструктура отстрани. 

Всичко остана построено в града Банско, няма в планината, посочи Георги Икономов като добър пример. 

По думите му общинската админситрация е била длъжна да проведе обществено обсъждане с населението на Добринище: 

"На 21 май 2021 г. е внесено това предложение в Общинския съвет и чак сега, година и половина по-късно, се предлага за решение на Общинския съвет. Не знам защо такова важно решение трябва да престоява година и половина. През това време е имало как да се направят разговори и обществени обсъждания с всички страни".

Вносителят на решението трябва да си каже мотивите, смята още Георги Икономов. Според него не е проблем да се изчака още 1-2 месеца, за да се проведат разговори с местните общности. 

Той добави още, че такива важни решения е редно да се правят в началото на мандата на общинската администрация, за да може тя да ги завършва до край. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16