"10 януари 1997 година е ярък, но нехубав спомен. Бяхме свидетели на противопоставянето на българи срещу българи. Имаше напрежение. Беше много неприятно... Но всички тези ексцесии катализираха пътя на България в един момент".
Това сподели пред БНР Стефан Софиянски, тогава кмет на София, по повод 26 години от щурма на Народното събрание.
По думите му тогава много хора са излезли на улицата не политически, а екзистенциално, за да се борят за по-добър живот, докато сега - с постигнат стандарт и като част от Европейския съюз, противопоставянето е личностно.
"Политическият елит не е на нивото на нацията ни. Нацията ни има потенциал, българите сме работливи, способни, но излъчихме един парламент, който е под достойнството на нацията. Малко сериозни хора търсят идеология в политиката. Политиката е идеология. Тогава имахме ясна борба - частна собственост, свобода на словото и печата, на ефира. Тогава стъпка по отстъпка постигнахме тези неща. Сега се загуби идеологията в политиката. Можем да имаме само един стремеж, а той е простичък - българинът днес да живее по-добре от вчера и утре да живее по-добре от днес".
В предаването "12+3" Софиянски допълни, че най-логично е третият мандат да отиде при "Български възход", но с условието - без квотен принцип:
"Никакви мои, твои, чужди министри. Трябва да има екипност в управлението и хората, които да се ангажират, да имат хубава биография в отрасъла, за който ще отговорят. Така ще се персонифицира отговорността много повече. И ще може да се мисли не за коалиционно, а за правителство на малцинството... Имам чувството, че откакто станахме член на ЕС, нямаме сериозно работещо правителство, сериозно работещ министър-председател. Присъствието във властта не е работа, а много работа. Постигнахме една голяма цел, след това заспахме".
Според него не е редно сега - по времето на този икономически спад, да се въвежда еврото, тъй като икономиката и обикновеният човек ще получат тежък удар заради липсата на инерция.
"Ако това стане сега, единственият печеливш ще е банковата система".
Интервюто със Стефан Софиянски можете да чуете в звуковия файл.
По време на заседанието на ресорната Комисия по земеделие, храните и горите, министърът на земеделието Георги Тахов каза: "Ситуацията откъм добивите не е това, което на нас ни се иска да бъде, но общо взето съвпада като добива с това, което е от миналата година. Поне с подобна справка разполагам аз, но пак това да е достатъчно. Националната асоциация на..
ФБР публикува снимки на мъж, когото издирва във връзка с вчерашното убийство в щата Юта на влиятелния консервативен активист Чарли Кърк. Кадрите показват видимо млад мъж с бяла кожа, но той е трудно да бъде идентифициран защото е с тъмни очила и шапка с козирка. Затова ФБР обяви награда от 100 000 долара за информация, която би помогнала за разкриване на..
Граждански протест срещу задържането на четиримата младежи, обвинени в побой над ръководителя на Областната дирекция на полицията в Русе, се проведе тази вечер пред Съдебната палата в града. Протест пред сградата на МВР в София иска оставката на Даниел Митов Освобождаването на младежите от ареста, пълен достъп до общинските видеокамери и..
Микола Статкевич - бивш лидер на беларуската опозиция и кандидат за президент, който е сред освободените днес 52-ама политически затворници - е отказал да бъде депортиран в Литва. За това съобщи Франак Виачорка - член на опозицията в изгнание - и публикува снимка на Статкевич на ничията земя между Беларус и Литва. Всички останали вече бивши..
Според вицепремиера и министър на транспорта Гроздан Караджов България ще има една от най-строгите регулации по отношение на безопасността на атракционите. Той бе изслушан от депутатите в ресорната парламентарна комисия. Законопроектът за атракционите е публикуван за обществени консултации Със законопроекта се уреждат за първи път на..
"Успешно сме защитени. Това е и една от констатациите, които прави генералният секретар - че НАТО е демонстрирало способност и готовност за отбрана и за унищожаване на проникващи във въздушното пространство на Алианса летящи обекти". Това обясни пред БНР Ангел Найденов, бивш министър на отбраната, след като руски дронове навлязоха в полското..
Нов голям пожар на гръцкия полуостров Пелопонес доведе до евакуации на негови жители и на туристи. Пожарникари и полицаи помогнаха на жители и туристи в три села да се евакуират. Властите се страхуват, че огънят може да навлезе в населени места. В района на пожара духа много силен вятър. На терен са 120 пожарникари с 38 водоносни..
"Ще накараме институциите да работят. Всеки заслужава да има процес, който да му осигури истината". Това заяви пред БНР адвокат Методи Лалов,..
От инцидента в Русе няма да има голямо сътресение на правителството . Това каза пред БНР Тихомир Безлов, старши анализатор в Центъра за изследване на..
"133 млн. лева загуба на Топлофикация "София" за първото тримесечие на годината , баш в разгара на отоплителния сезон, когато би трябвало да е печатница..