Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работим за създаването на Единен национален портал с достъп до дигитални колекции през един вход

Спаска Тарандова: Библиотеките са разумът и душата на обществото

Около 3000 са библиотеките към читалищата, близо 1000 са обществените библиотеки към Фондация „Глобални библиотеки – България"

5
Спаска Тарандова, изпълнителен директор на Фондация „Глобални библиотеки – България”
Снимка: Пламена Бачийска

"Библиотеките са моят живот. Те са моето призвание. Избрала съм ги и съм работила и в библиотека, и сега като директор на фондация, която пряко подпомага библиотеките, така че явно след 30 години - това е моята кауза",  разказа в "Нощен Хоризонт" Спаска Тарандова, изпълнителен директор на Фондация „Глобални библиотеки – България”.

Мисията на Фондация „Глобални Библиотеки – България” е да подпомага приобщаването на българските граждани към глобалното информационно общество, да повишава качеството им на живот и да насърчава гражданското участие.

"Водени сме от разбирането, че сме нужни като организация, след края на Програма Глобални библиотеки, която да работи за обществените библиотеки в страната, извън училищните и университетските, за които отговоря Министерството на науката и образованието.


Според регистъра на Министерството на културата към читалищата функционират около 3000 библиотеки, а 960 са библиотеките, част от Глобални библиотеки.  Тези към Фондация „Глобални библиотеки – България” са оборудвани с компютри и за служителите, и за потребителите, имат и периферна техникакъм тях.

Сега водим и разговори с МТСП и МК за обновяване на техникатапрез Плана за възстановяване и развитие да се направи една програма, с която да се подновят компютрите, понеже там е заложен механизъм за изграждане на 800 дигитални хъба, които да са разположени в читалищата в страната за обучение на граждани - за работа с компютър, за достъп на хора без електронни устройства до услуги, за възможност да свършат различни свои дейности от библиотеката. В Глобалните библиотеки има обучен персонал и са създадени условия за това", поясни още Тарандова.

"Последните години библиотеките работят активно в обучение на цифрови умения на граждани от уязвими групи, от отдалечени населени места, възрастни хора. По време на пандемията се видя недостатъчното техническо обезпечаване на библиотеките и забавените процеси на дигитализация.

По дигитализацията на библиотечните колекции работят Националната библиотека и част от регионалните библиотеки. Но процесът не е координиран на национално ниво, това води до дублиране на дейности, въпреки опитите на библиотеките да са в координация.

В тази посока работим от миналата година, когато се подготвяше Плана за възстановяване и устойчивост, да се координира процесът на дигитализация в страната,  да се създаде Единен национален портал с достъп до дигитални колекции през един вход. Защото важен е читателят и неговите нужди и той не се интересува къде се намира дадено произведение", изтъкна още пред БНР Спаска Тарандова.


За Спаска Тарандова работата на библиотеките в подкрепа на образованието е особено важна и затова тя в дългогодишната си работа като библиотекар е иницирала и активно е участвала в кампании за насърчаването на четенето сред децата и повишаване на грамотността като „Забавното лятно четене“ и „Чети и мен“.

Сега „Глобални библиотеки – България” и Спаска Тарандова са поставили началото на диалог с различните заинтересовани страни за предоставянето на електронни и аудио книги чрез обществените библиотеки, тема, станала особено актуална при Covid -19 ограниченията.

Фондация „Глобални библиотеки – България” работи с мрежа от над 1000 обществени библиотеки /регионални, общински и читалищни/, покриващи 260 общини в страната, които в много случаи са единственото място за достъп до информационни ресурси и услуги за населението.
Това прави Фондацията изключително отговорна към тяхната мисия в осигуряването на добри условия за личностно и общностно развитие, което води до повишаване качеството на живот.
Фондация „Глобални библиотеки – България” е учредена през 2013 г. като неправителствена организация в обществена полза. Във Фондацията участват Министерство на културата, Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Национален дарителски фонд „13 века България”, Националното сдружение на общините в Република България, Българската библиотечно-информационна асоциация и Съюзът на народните читалища.
Като идентифицира съвременните тенденции на развитие на обществените библиотеки Фондацията, от една страна, подпомага библиотеките да продължават да бъдат иновативни и адаптивни към новите изисквания и да увеличават своето социално въздействие, а от друга страна прилага механизми за връзката им с различни организации и за по-ефективно им участие в национални програми и инициативи.
Спаска Тарандова и директора на библиотека в Латвия Daiga Rokpelne На национален форум на Глобални библиотеки през 2017
Спаска Тарандова работи в библиотечната сфера от 30 години, повечето от които в Столична библиотека, включително като заместник-директор в продължение на 5 години. От 2015 г. е изпълнителен директор на фондация „Глобални библиотеки – България”. През 2011 г. участва в програмата „Библиотекари на утрешния ден: комуникация и лидерство“ в Центъра за международни библиотечни програми Мортенсън към Университета в Урбана-Шампейн, Илинойс. През 2012-2015 г. е част от Международната мрежа за библиотекари иноватори (INELI), финансирана от Фондация „Бил и Мелинда Гейтс”. Обучител е по библиотечен мениджмънт, застъпничество, набиране на средства и управление на проекти.

Тарандова е член на Управителния съвет на Българска библиотечно-информационна асоциация /ББИА/ и на Постоянния комитет за Публичните библиотеки на ИФЛА /Международна федерация на библиотечните асоциации и институции/. Член е на редколегията на професионалното списание ББИА онлайн, член на работни групи към Министерство на културата, Министерство на науката и образованието и Министерство на труда и социалната политика, свързани с авторското право и достъпът до електронно съдържание, учене през целия живот и достойно стареене на възрастните хора.
Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва фестивалът Arbanassi Summer Music

Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли.   Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..

публикувано на 10.07.25 в 09:50
Младежки камерен хор

Младежки камерен хор "Охана" спечели Гран при на нациите 2025

От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите".  С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..

публикувано на 09.07.25 в 15:54

Фестивалът Arbanassi Summer Music - с три концерта през юли

В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music.  Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...

публикувано на 09.07.25 в 14:39
Фестивален оркестър Allegra

Фестивал и академия "Алегра" обогатява летния културен пейзаж на столицата

Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..

публикувано на 09.07.25 в 13:45
Ирина Ботева и Максимилиян Бояджиев

Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев: Любовта към българските народни танци се възвърна трайно

След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции.  Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..

публикувано на 08.07.25 в 14:35

В Двореца - новият камерен фестивал в Балчик

Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик.   От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..

публикувано на 08.07.25 в 12:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..

обновено на 07.07.25 в 17:34