По-добра туристическа година у нас очакват от обединение „Бъдеще за туризъм“. Политическата ситуация у нас и безснежната зима не работят в полза на сектора, коментира пред БНР Павлина Илиева.
Изминалата година беше изключително натоварена за туроператорите заради мерките, свързани с коронавируса и войната в Украйна, посочи тя в предаването „Хоризонт за вас“.
„Премахването на мерките и двете години на изолация отприщиха желанието на хората да пътуват. Годината беше силна за изходящия туризъм, но за входящия не беше толкова успешна“
Ковид доведе до ситуация, в която се промениха традиционни маршрути, посочи тя.
“Предполагам, че през 2023 година също ще бъдат различни. Пазарът се измени доста сериозно. Автобусните екскурзии се възстановиха последни и близките дестинации бяха достъпни по-трудно. Чартърите за по-далечните бяха възможни. Наблюдавахме феномени от рода на 13 чартъра за Занзибар. Имаше добър сезон за Египет и Йордания, както и за Малдиви и Сейшели. За Нова година имаше добра запълняемост на чартърите за Тайланд и за Лапландия.
Това лято имаше чартъри до гръцките острови. Италия се възстанови като дестинация. Наблюдава се също силна посещаемост на Южна Америка. Много силни са и круизните пътувания“.
Павлина Илиева и колегите й от „Бъдеще за туризъм“ са оптимисти за настоящата година.
„Надяваме се да е по-добра от предходната. Все пак имаме предвид, че има икономическа и енергийната криза, както и война в Украйна. За изходящия туризъм очаквам, че ще отпаднат всички ковид ограничения, особено в посока Азия, която е предпочитана от българския турист“.
Рекламата на страната ни все пак проработи, смята Илиева.
„Имаше резервации за зимните курорти, но в момента няма сняг. Надявам се през януари и февруари да може да се навакса. За летния сезон очаквам да възстановим пазари като Германия, Англия, Полша и Чехия“.
Политическата нестабилност в страната влияе пагубно на туризма, отчете тя.
“Живеем ден за ден и оцеляваме, но това не означава, че се развиваме. Без стабилно правителство не се решават проблемите на сектора. Изоставаме с години от това, което се случва в момента в Европа“.
Павлина Илиева посочи и ключовите за бранша приоритети.
„Изграждане на гаранционен фонд и сформиране на контролен орган. Сивият сектор е със сериозен процент“.
Цялото интервю на Мила Младенова с Павлина Илиева може да чуете в звуковия файл.
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..