Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Петко Карамочев: Няма реална защита от нелегитимни играчи в криптосферата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Скоро влезе в действие проект от европейската регулация. В САЩ има идентичен проект. Не са оставени нещата толкова зле. Проблемът е, че регулаторът работи със забавяне към проектите - те са като гъби, а малко трудно регулаторът ги обира гъбите - това е проблемът". Това коментира пред БНР Петко Карамочев - един от основателите и изпълнителен директор на фирма, занимаваща се с блокчейн платформи.

"Реална защита от нелегитимни играчи в криптосферата няма. От гледна точка на блокчейн - това е просто компютърна програма, нищо повече. От гледна точка на инвестиции в криптоактиви - не би трябвало нито държавата, нито който и да е, освен ако няма някой застраховател, да го застрахова от порблеми с инвестиции в подобни ценни книжа. Нито държавата, нито който и да е трябва да поема такава отговорност. Всеки си я поема индивидуално на базата на  собствените си преценки", посочи той в интервю за предаването "Хоризонт до обед".

По думите му банковият сектор е пререгулиран. Според него дори при оръжейния бизнес регулациите са по-леки. 

Какво следва:

"Ще се опитаме да съберем олиото и оцета на едно място. Концепцията за криптобизнеса изначално е да бъде абсолютно анонимен, да бъде нещо като дигитален кеш, хората да не се познават, но да успяват да правят транзакции. Регулаторът казва "Не, чакай - ти трябва да си познаваш клиента, трябва да познаваш бизнеса и да правиш необходимите стъпки за предпазване". Не знам как ще се слеят тези две неща. Не съм оптимист - как може това да се случи", изказа мнението си Петко Карамочев. 

Според него ако една организация иска, има много начини да въведе модели за опознаване на клиента и ако усети, че нещо не е наред, да може да реагира - да откаже или да продължи да работи с него. 

Когато искаш да работиш в един регулиран сектор, отиваш и питаш как се прави регулацията и оттам нататък ти зависиш от тях - това е нормално, обясни той. 

Ако една блокчейн компания се усъмни в дадена транзакция, не е задължена да докладва, категоричен е Карамочев и добави:

"В момента регулацията е много хлабава. В САЩ и Европа се търси модел за регулация на подобни взимоотношения между компаниите, но все още не е намерен. Той трябва регулаторно да бъде измислен и обяснен. Това отнема време, а бизнесът работи много по-бързо". 

Петко Карамочев се въздържа от коментар по случая "NEXO".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Йоцев

Александър Йоцев за мерките срещу високите цени: С бариерка искат да спрат набрал скорост влак

" Ако си представим хипотетично, че държавата ни се намира в Сахара, ние щяхме да внасяме пясък . Такава е нашата логика." Това каза пред БНР Александър Йоцев, изпълнителен директор на Съюза на търговците на храни, бивш шеф на борсата в Слатина. Йоцев вижда в мерките на държавата срещу високите цени " повече или по-малко хаотични..

публикувано на 21.03.23 в 08:16

Изкуствен интелект в образованието?

Ивайло и Мирела са ученици в 12 клас в Природо-математическата гимназия в Ловеч. Вече са изпробвали уменията на ChatGPT. "Използваме го за задачи по математика. Учудващо си реши задачата с една грешка в началото, но като му кажеш какво е сгрешил, си го поправя и си решава задачата. Когато се задава въпрос на български, малко греши.  Бърка доста на..

публикувано на 20.03.23 в 11:12

РЗИ: Нямаме извънредна ситуация с варицела и скарлатина

В момента не се намираме в извънредна ситуация по отношение на разпространението на варицела и скарлатина , съобщиха от РЗИ.  Репортерска справка на БНР от сайта на РЗИ обаче показва, че в една и съща седмица през 2019 и 2020 г. разпространението на скарлатина е било 25 и 19 случая. За същата седмица през 2023 г. те са били 151.  Има..

публикувано на 20.03.23 в 09:28

Инж. Ирена Колева: Стойността на радон трябва да влезе в техническия паспорт на сградата

"Много би ми се искало стойността на радон да влезе в техническите паспорти на сградите ". Това заяви пред БНР инж. Ирена Колева от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. Тя е категорична, че качеството на сградите у нас не е високо, дори при луксозното строителство : "Не мога да кажа, че има сграда, в която аз съм влизала, и..

публикувано на 16.03.23 в 11:53

Расте броят на възрастните, желаещи да ползват домашен социален патронаж

Предизвикателство за общините е да не изоставят нито един човек , който има необходимост от подкрепа с топла храна, подчерта пред БНР Росица Димитрова, съпредседател на комисията за социална политика на НСОРБ, директор на дирекция "Социални дейности и здравеопазване" в Община Велико Търново. " Да не утежняваме техния бюджет, който е оскъден ...

публикувано на 16.03.23 в 11:12
Соня Спасова

Соня Спасова: 60% от хората плащат кеш закупените онлайн стоки

Около 60% от хората, закупили стока онлайн, плащат в брой на място, след като я получат , посочи пред БНР Соня Спасова - директор на Европейския потребителски център.  По думите й хората не трябва да се притесняват от плащането с кредитна или дебитна карта . Много от чуждите търговци предлагат основно такова разплащане. При него има допълнителни..

публикувано на 16.03.23 в 09:46
Кузман Илиев

Кузман Илиев: Падане на валутния борд и заем от МВФ са равни на финансов Армагедон за България

"В момента правим голяма грешка – да убием вестоносеца , като общество, като политически формации, всички. Никой не иска да му кажеш в очите истината. А истината тази дама я казваше още когато застана на позицията. Ние задлъжняваме с много бързи темпове и най-страшното и неприятното е, че са неустойчиви темповете за нашата малка и отворена..

публикувано на 16.03.23 в 08:01