Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петко Карамочев: Няма реална защита от нелегитимни играчи в криптосферата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Скоро влезе в действие проект от европейската регулация. В САЩ има идентичен проект. Не са оставени нещата толкова зле. Проблемът е, че регулаторът работи със забавяне към проектите - те са като гъби, а малко трудно регулаторът ги обира гъбите - това е проблемът". Това коментира пред БНР Петко Карамочев - един от основателите и изпълнителен директор на фирма, занимаваща се с блокчейн платформи.

"Реална защита от нелегитимни играчи в криптосферата няма. От гледна точка на блокчейн - това е просто компютърна програма, нищо повече. От гледна точка на инвестиции в криптоактиви - не би трябвало нито държавата, нито който и да е, освен ако няма някой застраховател, да го застрахова от порблеми с инвестиции в подобни ценни книжа. Нито държавата, нито който и да е трябва да поема такава отговорност. Всеки си я поема индивидуално на базата на  собствените си преценки", посочи той в интервю за предаването "Хоризонт до обед".

По думите му банковият сектор е пререгулиран. Според него дори при оръжейния бизнес регулациите са по-леки. 

Какво следва:

"Ще се опитаме да съберем олиото и оцета на едно място. Концепцията за криптобизнеса изначално е да бъде абсолютно анонимен, да бъде нещо като дигитален кеш, хората да не се познават, но да успяват да правят транзакции. Регулаторът казва "Не, чакай - ти трябва да си познаваш клиента, трябва да познаваш бизнеса и да правиш необходимите стъпки за предпазване". Не знам как ще се слеят тези две неща. Не съм оптимист - как може това да се случи", изказа мнението си Петко Карамочев. 

Според него ако една организация иска, има много начини да въведе модели за опознаване на клиента и ако усети, че нещо не е наред, да може да реагира - да откаже или да продължи да работи с него. 

Когато искаш да работиш в един регулиран сектор, отиваш и питаш как се прави регулацията и оттам нататък ти зависиш от тях - това е нормално, обясни той. 

Ако една блокчейн компания се усъмни в дадена транзакция, не е задължена да докладва, категоричен е Карамочев и добави:

"В момента регулацията е много хлабава. В САЩ и Европа се търси модел за регулация на подобни взимоотношения между компаниите, но все още не е намерен. Той трябва регулаторно да бъде измислен и обяснен. Това отнема време, а бизнесът работи много по-бързо". 

Петко Карамочев се въздържа от коментар по случая "NEXO".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13

София под блокада - осъмна без градски транспорт

Снимки: Евелина Стоянова

публикувано на 14.05.25 в 06:23

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..

публикувано на 13.05.25 в 12:19

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07