Върховната административна прокуратура (ВАП) сезира Министерския съвет да поправи грешка в свое постановление или да го допълни, за да бъде решен проблемът с винетките и наложените глоби на жителите на с. Пролеша. Това каза пред медиите заместник-главният прокурор Десислава Пиронева. Тя и главният прокурор Иван Гешев се срещнаха днес с жители на селото. Пиронева посочи, че ще бъде изискана цялата преписка от страна на МС.
"След като сигналът от жителите на село Пролеша достигна до Върховна административна прокуратура, сигналът беше изпратен до главния прокурор. Направихме един сравнително бърз анализ, който посочи нередности, или неща, които ние можем да работим в три направления. Едното направление е, съобразно твърденията в сигнала, че е допусната явна фактическа грешка в решението на Министерския съвет, което на практика касае възможността жителите на селото да пътуват до град София без винетки. На следващо място и в тази връзка Върховна административна прокуратура сезира МС, съобразно компетентността си да извърши поправка на явна фактическа грешка, или да допълни решението от 2020 г. На следващо място изискахме административна преписка във връзка с едно постановление на МС да се съобрази, доколко определените винетни такси са законосъобразни", обясни Пиронева.
Жителите на Пролеша казаха, че ще изчакат десетина дни, след което ще искат среща със служебния премиер Гълъб Донев. По думите им две години никой не реагира на сигналите им. Наложените глоби на жителите заради неуредиците приближават 200 000 лева. Има такива, които вече са с близо 200 акта, обясниха те.
Хората протестираха заради наложените им глоби за неплащане на винетни такси. В сигнала си до прокуратурата те посочват, че въпреки решението на Министерския съвет от 28 февруари 2020 г., според което не следва да ги плащат при пътуване до София, камери на Агенция "Пътна инфраструктура" са заснемали автомобилите им. Освен това на хората са налагани глоби в продължение на повече от две години, без да бъдат уведомени.
Богдан Милчев от "Институт за пътна безопасност" посочи, че проблемът е изцяло организационен и може да бъде решен, като МС гласува ново решение или поправи старото си.
"Те се опитват организационен проблем да го решават и да ни пращат в парламента. Не можеш нещо, което си пропуснал да напишеш, да искаш законът да ти го оправи. Това е становището на нашите юристи и тези хора трябва да спрат повече да бъдат тормозени, защото държавата още днес може да вземе решение и да допълни изпуснатия текст със задна дата и всичко се решава на секундата", категоричен беше Милчев.
Жителите на Пролеша очакват пълно съдействие. "Още днес е сезиран МС и очакваме до седмица или десетина дни нашият казус да бъде решен, тъй като наказателните постановления вече започват да излизат ефективно на всички", каза Вера Александрова.
Десислава Пиронева също изрази мнение, че е допусната грешка в решението на МС. Затова прокуратурата е изискала цялата преписка по случая. А след това ще бъде направена и бърза проверка.
От въпросната камера вече са събрани 90 хиляди глоби, обясниха живеещи в Пролеша. Те се обявиха против политизирането на въпроса. Недоволните заявиха, че не разбират обяснението, че причината да не бъдат уведомени за наложените им глоби е софтуерна.
След срещата в съобщение до медиите от прокуратурата информираха, че Дирекцията за национален строителен контрол е сезирана да извърши проверка на използваната от АПИ стационарна камера за контрол в този пътен участък, за която в сигнала се твърди, че е незаконосъобразно изградена. В случай че бъдат установени незаконосъобразни актове, ВАП ще предприеме действия за протестиране от компетентна прокуратура пред съответния съд.
На срещата с жителите на с. Пролеша главният прокурор Иван Гешев бе категоричен, че "прокуратурата ще направи всичко възможно в рамките на своите законови правомощия да защити хората от административния произвол, в случай че такъв бъде установен“, информираха от институцията.
"Ще изчакаме търпеливо. Следващата ни стъпка е премиерът Гълъб Донев. Желаем от него лично отговор, защото ние имаме сигнал, изпратен до него. До ден-днешен нямаме отговор. Да не говоря, че преди това 6 месеца чакахме да получим отговор от предния премиер, така че нямаме време да чакаме вече, търпението ни се изчерпва", заяви Георгина Петрова.
"МС е виновен. До ден-днешен на МРРБ на сайта стои, че София – Пролеша е освободена от винетна такса", каза още тя, цитирана от БГНЕС.
След гласуването в Европейския парламент в Страсбург и на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), което финализира процеса по влизане на България в еврозоната и въвеждането на еврото в нашата страна, последваха поздравления от държавници и политици в София. Премиерът Росен Желязков написа в платформата "X": "Успяхме! От..
В този час се очаква Окръжният съд в Плевен да се произнесе дали обвиняемият да бъде пуснат с по-лека мярка по делото за катастрофата, в която загина 12-годишната Сияна. В залата не са допуснати журналисти и граждани по разпореждане на съдията. Напрежение се създаде в града, след като не само граждани и близки не бяха допуснати в залата..
Успяхме! От 1.1.2026 г. България официално ще приеме еврото. Благодарим на всички институции, партньори и всички, чиито усилия направиха този важен момент възможен. Това написа в Х премиерът Желязков. ЕП подкрепи присъединяването на България към еврозоната Съветът на ЕС прие трите правни акта за въвеждането на еврото в България от 1 януари..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от причините е липсата на профилактика, каза в интервю пред БНР д-р Мартина Самарджиева от частна болница в Плевен. Тя и нейни колеги са участвали на първия европейски конгрес по кардиоонкология, а..
Съвет на ЕС по икономически и финансови въпроси прие трите правни акта, с които процедурата по приемането на еврото в България от 1 януари 2026 г. се смята за приключена, съобщиха от Брюксел. Това са - Решение на Съвета относно приемането на еврото от България, регламент на Съвета за изменение на Регламент 974/98 за въвеждането на еврото в..
Кметът на турския град Анталия, който е от опозиционната Народнорепубликанска партия е отстранен от длъжност, съобщиха от турското министерство на вътрешните работи с пост в социалната мрежа "Екс". Опозиционната партия вече има 15 свои кметове в следствения арест, включително популярния кмет на Истанбул и бивш кандидат-президент Екрем..
14 пожара са възникнали в област Кърджали в първата седмица на юли. Това е половината от инцидентите с огън, регистрирани през предходния месец. При 3 от тях има нанесени щети. Според директора на противопожарната дирекция комисар Сергей Заимов няма промяна в културата на хората да не предизвикват пожари. "В резултат на нашите действия са..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът..
В Пернишка област вече има пусната подписка за подкрепа на обособяване на Пернишка митрополия. "Не говорим за мотиви, а за искане от миряните на..