Два дни след ракетния удар по жилищна сграда в Днипро Съединените щати потвърдиха решимостта си да продължат да подкрепят Украйна в областта на сигурността, икономиката и енергетиката. Това заяви първият заместник-държавен секретар Уенди Шърман в Киев, където разговаря с украинския президент Володимир Зеленски и министъра на отбраната Олексий Резников.
"Украйна се нуждае от бойни танкове, тежки бронирани машини и артилерия“, заяви украинският президент Володимир Зеленски, който благодари на Великобритания за обещаната военна помощ.
Киев очаква на световния икономически форум в Давос и на срещата на групата Рамщайн да бъде поет ангажимент за още оръжейни доставки.
След атаката срещу индустриалния град Днипро Зеленски заяви още, че украинските служби за сигурност събират информация за руски военни, които са подготвили и извършили ракетния удар. По последни данни в поразения жилищен блок са загинали 40 души, сред които 3 деца.
"Няма съмнение -всеки виновен за това военно престъпление ще бъде идентифициран и изправен пред съда. Ракетният удар в Днипро, както и други подобни удари, попадат по-специално под юрисдикцията на Международния наказателен съд. И ние ще използваме всички налични възможности - както национални, така и международни, за да гарантираме, че всички руски убийци, всички, които дават и изпълняват заповеди за ракетен терор срещу нашия народ, ще бъдат съдени. И търсим гаранции, че те ще изтърпят наказанието си", заяви във видеообръщението си тази нощ Зеленски.
За международен трибунал срещу виновниците за руската агресия срещу Украйна настоява и Германия. Външният министър Аналена Бербок заяви в Хага, където е седалището на Международния наказателен съд, че руските удари по гражданската инфраструктура на Украйна са престъпления срещу човечеството.
След ракетния удар срещу жилищна сграда в Днипро в Москва неизвестни са поднесли цветя пред паметника на украинската писателка Леся Украинка в руската столица. До цветята е оставена и снимка на разрушения блок, допълва руският опозиционен интернет портал "Астра".
Валежите в Южна Каталуния и Валенсия предизвикаха затваряне на пътища, закъснения на влакове и локални наводнения. Над 100 литра на квадратен метър дъжд са паднали през нощта. По първоначална информация няма пострадали хора. Пожарникарите в област Валенсия са спасили десетки хора, чиито коли са били блокирани в дъжда. Предупреждение за..
Броени дни преди срещата на върха на ЕС в Копенхаген в Дания и региона засилват мерките за сигурност. Тази нощ във въздушното пространство на НАТО в Северна Европа отново бяха регистрирани неидентифицирани дронове. Самолети на гражданската авиация са били пренасочени от летището в норвежката столица Осло и от Брьоньойсунд заради прелитащи..
Съветът на ЕС обяви, че възстановява редица ограничителни мерки срещу Иран заради съмнителната му дейност по ядреното неразпространение. Санкциите, временно преустановени след влизането в сила на ядреното споразумение през 2015 г., отново влизат в сила по настояване на европейската "тройка" – Франция, Германия и Обединеното кралство...
Основните храни поскъпват на борсите, докато плодове и зеленчуци поевтиняват, а цената на потребителската кошница на едро се запазва на 97 лв. през изминалата седмица, съобщиха от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Повечето зеленчуци и плодове поевтиняват на борсите у нас, основни хранителни стоки поскъпват Поскъпват..
Според бивш ръководител на МИ-5 Великобритания може би вече е във война с Русия поради дълбочината и интензивността на кибератаките, саботажа и друга враждебна дейност, организирана от Москва срещу Обединеното кралство. Елиза Манингам-Бълър, която ръководеше вътрешната разузнавателна агенция преди две десетилетия, заяви, че е съгласна с..
В Националния борд по водите към днешна дата няма информация за въвеждане на режим в други големи центрове в страната. Това каза във Велико Търново вицепремиерът и председател на борда Атанас Зафиров. Освен остарялата водопроводна мрежа и липсата на валежи, кражбите на вода са много сериозен проблем, посочи Зафиров и подчерта, че ще се работи за..
" Най-много се търсят профилираните учебници по БЕЛ. Моето впечатление е, че най-много ученици избират такъв профил". Това каза пред БНР Светлана Нанчева - продавач и администратор на сайта на столична борса за учебници и учебни помагала с опит в сферата от 1999-та година. " Тази година виждаме засилено търсене на профилирани помагала по..
Когато става дума за власт, пари и политика, интелигентните хора не биват допуснати. Много интелигентни хора нямат политическо представителство, нямат..
"Възраждане“ внесе искане в Европейския съд в Люксембург за анулиране на приемането на България в еврозоната от януари 2026 година и това е..
ПП-ДБ няма да подкрепи вота на недоверие към правителството, искан от "Възраждане" заради водната криза. Това съобщи пред БНР Божидар Божанов,..