Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Йонка Лазарова: Трябват ни около 11 хил. кръводарители годишно

Снимка: ВМА

Трябват ни около 11 хил. кръводарители годишно, заяви пред БНР д-р Йонка Лазарова - ръководител на Лабораторията по трансфузионна хематология в Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания. Тази сутрин там започна акция за кръводаряване "Дари кръв! Дай шанс за живот на човек с хематологично заболяване!".
За 2022 г. нашите пациенти са получили 11 699 единици кръвни продукти, посочи д-р Лазарова в предаването "Преди всички". Тя изтъкна, че всяка капка кръв е безценна, независимо какво ще се произведе от нея. По думите й от една единица дарена кръв се произвеждат три основни компонента.

Акцията е и превантивна, за да имаме повече кръв в наличност, отбеляза д-р Йонка Лазарова. Според нея е редно да има регулярно кръводаряване, за да може да се задоволяват нуждите на пациентите с хематологични заболявания. Тя отчете, че в период на повече празнични дни намалява броят на кръводарителите. След пандемията обаче не се отчитат по-малко желаещи да дарят кръв.

Когато човек дарява със сърце и иска да помогне, той няма да прикрие заболявания или приемани медикаменти, изказа мнение специалистът и добави, че затова акцентът е кръводаряването да бъде доброволно и безвъзмездно. 

Ако човек иска да дари кръв, но е бил болен, д-р Лазарова подчерта, че трябва да има около 14 дни без симптоматика, за да може кръвта да е безопасна. Причини за отлагане на кръводаряването може да бъдат ваксинация, раждане, различни интервенции. По думите й високото кръвно налягане не е причина да не се дарява кръв. Просто ако дарителите имат високо кръвно налягане, в деня на кръводаряване не трябва да приема лекарствата си. 

Д-р Йонка Лазарова увери, че на дарената кръв се прави диагностика. Всяка кръв се диагностицира за СПИН, хепатит, сифилис, за да се осигури безопасност при преливането, категорична бе тя. По думите й ако някой от дарителите излезе положителен за някое от заболяванията, той се лишава от възможност да дарява. 

Акцията е обявена с краен час 12 часа, но ако има повече желаещи да дарят кръв, тя ще продължи и след този час.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..

публикувано на 13.05.25 в 12:19

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12