Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС ратифицира споразумение между военните министерства на България и САЩ

Снимка: БГНЕС, архив

Мнозинството в Народното събрание ратифицира на две четения Споразумението за придобиване и взаимно обслужване между военното ни министерство и Департамента по отбраната на Съединените щати. "Възраждане" и БСП оспориха документа.

Споразумението за придобиване и взаимно обслужване е основният регламентиращ инструмент за логистично осигуряване при провеждане на тренировки и дейности в изпълнение на регламента за сътрудничество в областта на отбраната между правителствата на България и на САЩ действа повече от 20 години.

 Депутатът Николай Дренчев от "Възраждане" обаче изказа резерви към документа, като изрази мнение, че споразумението в по-голяма степен облагодетелства Съединените щати.

"Когато ние предоставяме някакви услуги, те ще бъдат заплатени по български цени - изключително изгодни, изключително удобни. В същото време когато ние получаваме нещо, каквото и да било то от Съединените щати, ще се окаже, че сме го получавали на цени безкрайно високи."

От БСП също изразиха несъгласие с аргумента, че България ратифицира споразумение с държава, която не си изпълнява задълженията по закон, визирайки забавената доставка на военни самолети. Депутатът Румен Гечев коментира:

"Всъщност ние трябва да подпишем споразумение за на практика, предоставяне безвъзмездно на нашите партньори от Съединените щати да си правят тренировки на българска територия. Вие чули ли сте Българската армия да е тренирала в Оклахома или в Северна Калифорния, защото аз не съм".

Председателят на Военната парламентарна комисия Христо Гаджев от ГЕРБ изрично посочи, че в споразумението за придобиване и взаимно обслужване не фигурират оръжейни системи и готово за ползване оборудване, а включва само поддържка.

"Логистично осигуряване доставка и услуги на храна, вода, квартира, транспорт, бензин, масла. Как да се прехвърли и как да ползва Българската армия горива, които са собственост на американската армия и как всичко това да бъде осчетоводено?"

По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Край село Доситеево  - 5 август 2025 г.

Има опасност пожар да навлезе в харманлийското село Доситеево (обновена)

Пожар може да навлезе в село Доситеево в община Харманли. Предупреждение за това разпрати тази вечер по Bg-Alert областният управител на Хасково. Разпоредена бе подготовка за евакуация. Засегнатите площи са около 6000 декара, седем противопожарни автомобила бяха разположени в подстъпите на Доситеево, за да пресекат приближаващия огън. Преди..

обновено на 05.08.25 в 21:11
Батискафът

Бреговата охрана на САЩ: Компанията "Оушън Гейт" носи вината за имплозията на батискафа "Титан"

Американската брегова охрана приписа цялата вина за имплозията на батискафа "Титан" преди 2 години на компанията "Оушън Гейт" и загиналия ѝ собственик Стоктън Ръш. Той и още четирима души загинаха при инцидента с плавателния съд, изследващ останките от потъналия кораб "Титаник".  Издирват безследно изчезнал батискаф в Атлантическия океан Нови..

публикувано на 05.08.25 в 20:45

НАСА ще опита да изгради ядрен реактор на Луната до 2030 г.

НАСА ще опита да изгради ядрен реактор на Луната до 2030 година. Такива обновени планове на новото ръководство на космическата агенция цитират американски медии, а основна причина е конкуренцията с Русия и Китай за изграждане на постоянна база на естествения спътник на Земята.  "Напредъкът в тази изключително важна технология за поддържка на..

публикувано на 05.08.25 в 20:32

Блумбърг: Русия обмисля въздушно примирие с Украйна, но без спиране на войната

Кремъл обмисля варианти за отстъпка спрямо президента на САЩ Доналд Тръмп, която би могла да включва ограничено въздушно примирие с Украйна , за да се опита да предотврати заплахата от вторични санкции, въпреки че Русия остава решена да продължи войната си, съобщава Блумбърг. Длъжностни лица признават, че посещението на американския пратеник..

публикувано на 05.08.25 в 20:29
Снимка: Сдружение на олимпийските отбори по природни науки

Медалистите от Международната олимпиада по информатика се завърнаха у нас

С полет от Милано на летище "Васил Левски" в София този следобед се прибраха българските ученици, които спечелиха два златни и два сребърни медала на 37-ото издание на Международната олимпиада по информатика в Боливия, която е най-престижното световно състезание в тази област. То се проведе между 27 юли и 3 август, а участие взеха 330 състезатели от..

публикувано на 05.08.25 в 19:43

Митата на Тръмп не пощадяват и най-големите му привърженици в ЕС

Митата на американският президент Доналд Тръмп на пощадяват и най-големите му привърженици в Европейския съюз, пише в коментар агенция Франс прес. Унгарският премиер Виктор Орбан обеща, че завръщането на неговия скъп приятел Доналд Тръмп на поста президент на Съединените щати ще постави началото на нова "златна епоха". Но профсъюзният лидер..

публикувано на 05.08.25 в 19:25

Община Сапарева баня забрани фойерверките и пиротехниката заради риска от пожари

Община Сапарева баня забрани фойерверките и   използването на пиротехнически изделия през летните месеци заради риска от пожари. Такава заповед издаде кметът на курортния град Калин Гелев на основание на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия. На същото основание такава заповед издадоха вече общините..

публикувано на 05.08.25 в 19:14