Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Паунов: Кризата на партиите води до дебат за смяна на формата на държавно управление

Доц. Христо Паунов
Снимка: личен архив

Кризата на партиите води и до дебата за смяната на формата на държавно управление. Това обясни пред БНР доц. Христо Паунов, който е преподавател по Конституционно право в Юридическия факултет на Пловдивския университет и в УНСС.  

„При един разнороден парламент не може партиите да се разберат дори по основни въпроси. Народните представители трябва да разберат, че основната функция на НС е законодателна. Има и друга много важна функция, която те почти забравиха - сформирането на висши органи и подмяната на техния състав, когато им изтече мандата. Когато тези неща не се вършат от парламента, това налива вода в мелницата, наречена „промяна на формата на държавно управление“.

Днес представителите на Инициативен комитет за организиране и координиране на подписка за провеждане на национален референдум внасят уведомление до председателя на НС, че започва подписка по въпроса „Подкрепяте ли провеждане на избори за Велико НС, което да реши въпросите за промени във формата на държавно управление от парламентарна република в президентска“.

Референдум от това естество е допустим само от формална гледна точка, обясни в предаването „Преди всички“ доц. Паунов.

„Това обаче не е рационално и такова решение на НС за провеждането му може да се атакува. Има определен ред за свикване на Велико НС. Той не предвижда провеждането на референдум“.

Конституцията възлага на президента резервна функция по съставяне на служебно правителство и разпускане на НС, напомни преподавателят по Конституционно право.  

„Това се случва поради факта, че няма жизнеспособност в парламента и не може да има редовно правителство. След като се върне и третият проучвателен мандат, президентът трябва да издаде два указа - с единия да определи датата на изборите и да разпусне НС, а с другия да назначи служебно правителство“.

Има два текста, с които президентът трябва да се съобрази, посочи той.

„Те са на различни места. Единият е в Конституцията – член 64, алинея 3, който казва, че до два месеца трябва да се проведат избори, но имаме и един текст в Изборния кодекс – член 4, алинея 1, който посочва, че изборите за парламент се насрочват от президента не по-късно от 60 дни преди изборния ден. Той трябва да се съобрази с тези два текста и да направи тайминг. Би било добре в края на януари той да издаде указа. НС да бъде разпуснато от 1 февруари. Изборите да бъдат насрочени на 2 април“.

Доц. Паунов напомни колко дълъг е бил животът на предишните парламенти.

„45-тото НС работи само 26 дни. 46-тото - около два месеца. Сегашното НС работи активно около 3 месеца. Виждаме една много голяма дезорганизация на мнозинството в парламента. Тя води до  неспособност да се излъчи правителство. Президентът им даде доста голям толеранс от време да направят опити да сформират правителство, което да бъде отговорно пред парламента. Живеем в условията на парламентарна република, при която трябва да се формира правителство от НС, което да бъде отговорно пред парламента. Когато имаме кризисна ситуация и не може да се хомогенизира парламентарното мнозинство Конституцията дава възможност на президента да връчи проучвателни мандати и да сформира служебно правителство“.

Президентът може да разпусне парламента чак след като се изчерпат всички конституционни възможности за съставяне на правителство, посочи доц. Паунов.

„Държавният глава не може да разпуска парламента, ако се намира в последните 3 месеца от неговия мандат“.

Ако не са доволни политиците, че има служебно правителство, да променят Конституцията, заяви още преподавателят по конституционно право.

Цялото интервю на Силвия Великова с доц. Христо Паунов може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До момента 700 души са убити в Газа, опитвайки се да се снабдят с прясна вода

До момента 700 души са били убити по време на войната в Газа, опитвайки се да се снабдят с прясна вода.  Статистиката е на свързаните с "Хамас" власти в анклава. При такова нападение вчера загинаха 6 деца, а израелските сили го отдадоха на допусната грешка.  Според палестинските власти Израел целенасочено се опитва да лиши населението от..

публикувано на 14.07.25 в 16:44

Второ населено място в област Монтана мина на воден режим

Второ населено място в област Монтана мина на воден режим. В още две общини кметовете издадоха заповеди водата да не се разхищава, съобщиха от ВиК - Монтана. Село Равна, община Чипровци, вече е на воден режим. Вода се подава 48 часа за горната част на населеното място, а след два дни - за долната част, гласи заповедта на общинския кмет...

публикувано на 14.07.25 в 16:39

В Берлин започна процес срещу лекар, обвинен в убийството на 15 пациенти

В Берлин започна процес срещу лекаря Йоханес М., обвинен в убийството на 15 пациенти. Прокуратурата го подозира за още поне 90 случая, включително за смъртта на собствената му тъща. Делото може да се окаже това срещу най-жестокия сериен убиец в новата история на Германия. Според обвинението между 2021 г. и 2024 г. обвиненият Йоханес..

публикувано на 14.07.25 в 16:27

41,4% от българите не могат да си позволят едноседмична ваканция

България е сред първите три страни в ЕС с най-висок дял на хората, които не могат да си позволят едноседмична ваканция, показват данни на Евростат. От населението на ЕС на възраст 16 или повече години 27% не са могли да си позволят едноседмична годишна почивка извън дома през миналата година. Този дял е намалял с 1,5 процентни пункта в..

публикувано на 14.07.25 в 16:18
Павлина Ангелова, акушерка

Акушер Павлина Ангелова: Разказът на родилката не е шамар за екипа, а за цялата медицинска общност

Благодаря на тази майка, която разказа за раждането си, защото, поставяйки този проблем пред обществото, бърка дълбоко в една рана. И този шамар не е за екипа, а за цялата медицинска общност, коментира в интервю пред БНР акушерката Павлина Ангелова. "Мисля, че някъде се къса връзка между усещането и желанието жената да бъде подкрепена..

публикувано на 14.07.25 в 16:14
Румен Радев и Зоран Миланович

Смяната на лева с евро не може да бъде гаранция за пълноценната ни интеграция в сърцето на Европа

Според президента Румен Радев смяната на лева с евро не може да бъде гаранция за пълноценната интеграция на България в сърцето на Европа. Такава гаранция могат да осигурят върховенството на правото, свободата на медиите, свободната пазарна икономика и защитата на собствеността.  Радев коментира темата на пресконференция с хърватския си колега..

публикувано на 14.07.25 в 16:08
Снимката е илюстративна

Гасят пожар край детско селище до село Смоличано

Пожар е възникнал край детското селище "Живей с любов!" в граничното с. Смоличано, сигнализира управителката на комплекса Елена Начева. Екипи на пожарната и от ГС - Невестино са на мястото. Ситуацията е овладяна, няма пострадали деца или щети по лагера.  Пожарът тръгнал от необитаема къща срещу лагера. Първи се впуснали да гасят четири..

публикувано на 14.07.25 в 16:08