Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никола Цолов сред претендентите за място във Формула 1

Снимка: @NikolaTsolovRacing

Официалният сайт на Формула 1 направи селекция на най-прогресиращи млади таланти, които имат шанс да станат част от най-престижната автомобилна надпревара, тази във Формула 1. И в подбора намери място и българският пилот Никола Цолов. Българинът доминира испанската Формула 4 през 2022 година и то в първия си сезон като спечели 13 победи в 21 старта и 15 пъти стартира от полпозишън.

Авторите на селекцията не посочват  точните критерии, по които са подбрани състезателите, но те са подредени по възраст и по това колко близко до Формула 1 е шампионатът, в който се състезават или ще се състезават през новия сезон. Така че е логично списъкът да започва с пилоти от Формула 2, при това вече натрупали опит зад гърба си като Аюми Иваса (22 години) и Енцо Фитипалди (21 години).
Никола Цолов е представен втори в групата на 16-годишните, като е посочен и прякорът му „Българския лъв” и са изброени по-важните му успехи от картинга насам: 7-о място в световния шампионат на CIK-ФИА, това, че работи с агенцията на Фернандо Алонсо А14 Мениджмънт и доминацията в испанската Формула 4 през изминалия сезон.

Другият 16-годишен пилот в селекцията е италианецът Андреа Кими Антонели, който част от програмата за млади пилоти на Мерцедес и има зад гърба си две световни титли в картинга, а през 2022 спечели титлите във Формула 4 в Германия и Италия.

Сред 20-те пилоти попадат и някои от бъдещите преки съперници на Никола във Формула 3. Тук са Франко Колапинто, 19 години, който е от академията на Уилямс. Оттам идва и 17-годишният Зак О’Съливан, който също ще кара за втора година във Формула 3. Във Ф3 влиза и европейският шампионат във Формула Regional Дино Беганович (19 години). Тук са и вицешампионът във Формула Regional Габриеле Мини (17 години), както и синът на Хуан Пабло Монтоя – Себастиан, който също е на 17 години и през 2022 се състезава в Япония.

През 2023 година Цолов ще се състезава във Формула 3 като част от френския отбор "ART Grand Pri"x, чийто пилот Виктор Мартенс спечели титлата през изминалия сезон.

„За мен е удоволствие, че ще мога да направя тази крачка напред и догодина да карам във Формула 3 за ART Grand Prix – заяви Никола. – Тимът е много успешен във всеки един шампионат, в който участва и за този отбор са карали много пилоти от Формула 1. Суперщастлив съм, че започваме заедно нашето пътешествие.”


По публикацията работи: Кръстина Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Италия покори света – кралиците на волейбола с нова титла

Женският волейболен отбор на Италия спечели световната титла. Това стана в Банкок, където олимпийските шампионки от Париж надиграха настоящия европейски първенец – тима на Турция – с 3:2 гейма. След 23 години това е втората световна титла за италианките, които на последните Мондиали имат сребърен и бронзов медал. Със златните си отличия от..

публикувано на 08.09.25 в 15:50
Александър Василев

Александър Василев: Мъжкият тенис е различен

Финалистът от Откритото първенство на САЩ по тенис при юношите Александър Василев заяви при пристигането си в София, че засега ще продължи да работи със същите треньори. Василев изтъкна ролята на дисциплината за успехите си и разкри, че не е получил съобщение от най-добрия български тенисист Григор Димитров. Василев отстъпи със 5:7, 3:6 пред Иван Иванов..

публикувано на 08.09.25 в 14:23
Баскетболистите ще играят срещу Армения и Норвегия

Баскетболистите ще играят срещу Армения и Норвегия

Българският национален отбор по баскетбол за мъже попадна в група с Армения и Норвегия в предварителните квалификации за Европейското първенство през 2029 година. Жребият бе изтеглен в латвийската столица Рига, където в следващите два дни предстоят четвъртфиналите на Еврошампионата при мъжете за настоящата 2025 година. Общо 10 национални тима..

публикувано на 08.09.25 в 12:26
Волейболистите победиха тима на САЩ в контрола

Волейболистите победиха тима на САЩ в контрола

Националният отбор на България по волейбол за мъже победи САЩ с 3:1 (25:22, 25:22, 20:25, 25:21) в контролна среща, играна в Хирошима (Япония). Втората контрола е на 9 септември от 4:30 часа българско време. Двете проверки са част от подготовката на тима за предстоящото световно първенство във Филипините. Първият официален мач на България е..

публикувано на 08.09.25 в 10:38
Виктория Томова

Виктория Томова запази място в топ 100 на ранглистата

Най-добрата българска тенисистка Виктория Томова запази 98-ото си място в световната ранглиста по тенис при женитe със 773 точки. Втората ракета на страната при дамите Лиа Каратанчева загуби 41 позиции и вече е 314-а в света с 209 точки. В топ 3 на класацията няма промени. Начело е шампионката от Откритото първенство на САЩ Арина..

публикувано на 08.09.25 в 10:32
Али Алиев подаде оставка

Селекционерът на Казахстан подаде оставка след 0:6 от Белгия

Старши треньорът на националния отбор по футбол на Казахстан - Али Алиев, който пое поста от руснака Станислав Черчесов, подаде оставка след поражението с 0:6 при гостуването на Белгия в квалификациите за Световното първенство през 2026 година. "Искам да кажа накратко - поемам върху себе си вината за тази загуба. Вината е моя. Поемам всичко..

публикувано на 08.09.25 в 09:38
Алкарас е новият лидер в ранглистата

Алкарас е новият лидер в ранглистата, Григор Димитров е 28-ми

Григор Димитров отстъпи с три места в световната ранглиста по тенис и вече заема 28-а позиция. 34-годишният Димитров има актив от 1645 точки, а втората ракета на България - Димитър Кузманов, събира 208 точки и напредна с три позиции до 260-а в света. Новият шампион от Откритото първенство на САЩ и победител на „Ролан Гарос“ по-рано през..

публикувано на 08.09.25 в 09:35