Днес честваме 88-та годишнина от създаването на БНР. Много трудна мисия е да отстояваш ценностите на обществената медия, заяви пред БНРВесислава Антонова, която е член на Националния съвет по журналистическа етика и преподавател в УНСС. Тя е била част от екипа на програма „Хоризонт“.
„На БНР не му е никак лесно в днешната медийна среда. По тялото на радиото има доста рани през последните години. То премина през много кризи“
Най-важните медии на пазара в едно демократично развито общество са обществените, посочи тя.
„Те задават високия стандарт и имат мисията да са проводници на културен, задълбочен и смислен диалог. Те са тези, които задават посоката. Ако в обществените медии нещо не е наред, това отива надолу по веригата към частните. Обществените медии са двигателят“.
Те са ориентир за хората, потънали в море от информация, която в голямата си част е некоректна или пропагандна.
Трябва да се изработи по-устойчив и предвидим модел на финансиране на медиите, който да им гарантира независимост, посочи Антонова.
„Докато държавата се бави с тези процеси, в тялото на радиото са текли ретроградни процеси. Ако не се инвестира в професионалното развитие на журналистите, това е пагубно. По този начин се инвестира и в аудиторията“.
В началото 2022 година ЕК даде старт на Европейски законодателен акт за свободата на медиите, напомни Антонова.
„Даде се старт на обществена дискусия. Тя трябваше да се случи и в България. Необходимо беше да я поведат обществените медии. Това един неслучил се важен дебат“
В България липсва специализирана и задълбочена журналистика по определени теми, отчете тя.
„Някой задава този стандарт. Все по-малко се поощряват журналистическите анализи и разследвания. Когато те липсват, липсва и доверието на аудиторията“
Хората имат нужда от БНР, заяви още Антонова.
Появяват се все повече журналисти, които не служат на обективната журналистика, а на партийна пропаганда, посочи тя.
„Това изобщо не е оправдано в обществените медии“.
България е избрала отдавна своята посока и ценностен модел, обясни журналистът.
„Ние сме държава с евроатлантическа ориентация. Имаме определени ангажименти и всички отклонения от тях показват, че някой работи в ущърб на интересените на държавата и обществото. Някои от тях присъстват и в ефира, или са канени да говорят в него. За да има силни обществени медии, трябва да привлечем хората на своя страна. Да ги научим да им вярват и да ги искат“
Цялото интервю на Георги Марков с Весислава Антонова може да чуете в звуковия файл.Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Много е вероятно правителството да спре да съществува след влизането в еврото . Постигането на тази задача обаче може да се окаже и голямо изкушение..