Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Планинските реки - най-голямата опасност при проливен дъжд и снеготопене

Какво е състоянието на речните корита и защитните съоръжения, които са отговорност на общините? Изпълняват ли се дейностите за превенция на наводненията и достатъчни ли са средствата от общинските бюджети за това?

Снимка: Кети Тренчева, БНР

Най-големи опасности за населените места създават планинските реки, които трудно могат да бъдат укротени при проливни дъждове или снеготопенето при рязко затопляне. Това са изпитвали неведнъж на гърба си местните власти.   

Община Гоце Делчев е получила 600 хиляди лева от Междуведомствената комисия миналата година и едва е заделила още 100 хиляди от бюджета си. За какво стигат те - обяснява кметът Владимир Москов: 

"Нашите възможности са повече за козметично почистване на коритата на реките. За нещо по-голямо, свързано с укрепване на бреговете или корекция - не е във възможностите на бюджета. Според мен трябва да се продължи по-целенасочено, особено към притоците на река Места и самата река, където имаме невралгични места - те са картотекирани, знаят се. Поетапно трябва да се решават тези проблеми. Два от основните й притока Марево и Туфча - там трябва се довърши укрепването на бреговете и на двете реки в населените места, защото създават големи опасности. Разчитаме, че ще се заделят повече средства за превантивна дейност". 

Освен малките реки, потенциална опасност си остава и река Места, която при излизане от коритото си нанася тежки щети на земеделски земи, сгради и подкопава мостове. От години с наноси е затлачен участъкът под моста край село Буково, а  десетките скъсани и некачествено направени диги не са пипнати, споделя Владимир Москов. Според него за дигите трябва да се направи конкретен план за действие. Той подчерта, че някои от нещата могат да се направят с много малко средства, но процедурите са много сложни. 

След голямото наводнение в община Петрич местната власт е свършила доста работа, получила е и помощ от Междуведомствената комисия. Разработено е и ново зониране на критичните места, споделя заместник-кметът Минка Салагьорова: 

"Тези аварийни мерки не са това, което наричаме превантивни мерки. Превантивно почистваме речното корито на територията на град Петрич, това го правим ежегодно. /.../ Дейностите по отношение намаляване риска от наводнения се подчиняват на строго определени правила. Трябва да съобразим дейностите така, че т.нар. критична инфраструктура да бъде запазена, да се подобри. От друга страна - трябва да опазваме и околната среда. Тук вече не гоорим само за средства, трябва да се обърне внимание на много фактори. Правим максималното, за да можем да понижим риска от тези наводнения".

За проблемните участъци и населени места, през които минава река Струма обаче е необходимо държавата и общината да работят заедно и без отлагане. Конкретният пример за отлежаващ в годините проблем споделя заместник-кметът на община Петрич: 

"На няколко пъти сме уведомявали АПИ за състоянието на моста при с. Тополница. Там наистина имаме засягане на самото съоръжение от състоянието на речното корито".

За това как "на парче" се решават проблемите с опасните планински реки е и примерът от Банско. Там с благословията на топлата зима Общината успя да направи важни корекции и прочистване на коритото на река Глазне, но остава нерешен въпросът на най-невралгичната точка над града, където се сливат реките Дамянишка и Бъндеришка. Стойчо Баненски, заместник-кмет на Банско заяви: 

"С една идея сме по-спокойни, но има още какво да се направи. Може би съвсем спокойни ще бъдем, когато довършим корекцията на реката до смесието на тези две реки. Засега там остана участъкът, който е доста критичен. През всичките тези години на много управления там са насипвани земни маси и камъни от речното корито, което при силни води се изнася и се натрупва по вече съществуващата корекция, което създава проблеми. Там искаме да вдигнем стена - това е своеобразно продължение на стените на реката, които в момента съществуват - още 350 метра трябва да ги продължим, за да се уловят двете реки". 

Репортажа чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Товарен кораб потъна в Червено море

Товарен кораб потъна в Червено море след въоръжено нападение, зад което се предполага, че стои йеменската групировка хути. Четирима от моряците загинаха, а 14 са в неизвестност. Корабът "Eternity C", който потъна тази сутрин, бе атакуван в понеделник от нападатели, които го застигнаха с моторници и го обстрелваха с ръчни гранатомети. За..

публикувано на 09.07.25 в 18:07

Пожар наближава жилищни блокове в Пазарджик

Пожар гори в покрайнините на Пазарджик. Огънят е тръгнал от сухи треви, но заради силния вятър вече достига крайните блокове в западната част на многолюдния квартал "Запад".  Районът е силно задимен!  Обстановката е тревожна.  Всички пожарникарски екипи са на място, дори и хората, които са в почивка.  Все още няма официална информация за щетите...

публикувано на 09.07.25 в 18:05
Министър-председателят на Северна Македония Християн Мицкоски

Мицкоски заяви, че европейският път на РСМ е бил блокиран от България от самото му начало

В специално изявление премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски заяви, че европейският път на Македония е бил блокиран от България от самото му начало. Той сравни днешното решение на европарламента с историческите последствия от Илинденското въстание и Първата Световна война, предаде електронното издание "Vlada.MK". Всички споменавания..

публикувано на 09.07.25 в 17:36
Росен Христов

Росен Христов: Взеха всичките ми средства за комуникация и си тръгнаха

Бившият енергиен министър Росен Христов определи днешните претърсвания в дома си заради делото "Боташ" като "персонална атака" и "политическо преследване". Пред журналисти пред дома си той обясни, че разследващите са взели всичките му средства за комуникация и са си тръгнали. Документи не са изземвани, защото нямало такива. Действията на..

публикувано на 09.07.25 в 17:18

Един ранен при големия пожар в РСМ, наложила се е евакуация на хора

В Република Северна Македония се наложи евакуация на хората в скопското село Визбегово, до което гори депо за стари автомобили и целият район е задимен. Има един ранен човек, съобщават македонски медии. Голям пожар върлува близо Скопие Три горски пожара се разраснаха в община Крива паланка, огънят е стигнал до първите къщи на село..

публикувано на 09.07.25 в 17:12
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев поднесе цветя на паметника на Иван Вазов.

Надежда Терзи: Да говориш за Вазов означава да разказваш за въздуха

Най-непреходното послание на Иван Вазов е да обичаме българското и да пазим своя език. Днес се навършват 175 години от рождението на поета, писателя и драматурга Иван Вазов. "Да говориш за Вазов означава да разказваш за въздуха!" С  тези думи на Надежда Терзи, главен уредник на къщата-музей "Иван Вазов" започна тържественото честване на..

публикувано на 09.07.25 в 16:57
Председателят на ДАБ Иван Иванов

В центъра за бежанци в "Овча купел" ще останат само деца

Заради недоволството на жителите на столичния квартал "Овча купел" е взето решение в регистрационно-приемателния център за бежанци да останат само деца. Проблемните бежанци поетапно са изведени и настанени на други места, обясни за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) Иван Иванов. В центъра остава 36 деца предимно от..

публикувано на 09.07.25 в 16:54