Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Случаят NEXO има репутационни ефекти в както в държавата, така и извън нея, подчерта той

Илия Кръстев: 10-20 хил. квалифицирани работници не ни достигат годишно

Улесненото издаване на "Синя карта" няма да залее нашия пазар с хора от трети страни, категоричен е той

Илия Кръстев
Снимка: БГНЕС

Случаят NEXO има репутационни ефекти както в държавата, така и извън нея и те не са само по отношение на хората, желаещи да работят у нас, но и по отношение на чуждестранните инвеститори и начина, по който гледат на нашия пазар. Това заяви пред БНР Илия Кръстев - председател на Управителния съвет на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии. Според него това е поправимо, въпросът е как се действа в такава ситуация. 

"Ние по принцип приветстваме усилията на институциите да провеждат разследвания, когато имат съмнения за нарушения на закона, но в тези случаи обаче без да се създават различни внушения. В случая това се прехвърли под някаква форма върху целия сектор. Медийно доста подробно беше отразено, от негативна гледна точка, как хора от сектора участват активно в процеси в обществото, което е съвсем нормална част от всяка една демокрация. Това е начинът, по който се случват нещата в една демокрация. Тези хора трябва да се поощряват, а не да бъдат публично опозорявани", коментира той в интервю за предаването "Преди всички". 

Кръстев бе категоричен, че не са проверявали служителите си дали са дарявали на партии. По думите му не е работа на компаниите да контролират процеса по даренията. Той обаче изтъкна, че хора от сектора са дарявали големи суми за различни неща - в образование, подкрепа за украинските бежанци и други. Това не е нещо, с което тези хора трябва да се срамуват, подчерта той.

Ако искаме да се дефинираме като иновативна икономика, трябва да има създадено доверие от държавата и институциите по отношение на такива процеси, коментира Илия Кръстев и добави: 

"Машините за гласуване, електронизацията в държава - това е важен въпрос и начинът, по който се подхожда към него също е доста критичен по отношение на това как обществото възприема тези процеси и по какъв начин държавата я виждат чуждестранните инвеститори".

Кръстев коментира и приетите промени от депутатите в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, с които се улеснява издаването на Синя карта за ЕС за наемане на чуждестранни кадри за работа у нас.

Според него досега това не се е случило от една страна заради политическата нестабилност и по-трудното движение на такъв тип въпроси. Освен това той определи темата като популистка - такава, която се изпозлва като дъвка за това "как пазарът ни щял да бъде залят с хора от трети страни". 

В момента като икономика имаме между 10-20 хил. души недостиг на хора с квалификация годишно, подчерта Илия Кръстев. По думите му това не можем да го компенсираме като икономика. Този тип регламент не е валиден само за IT-сферата, а и за всички други сфери, подчерта той: 

"Глобалната икономика, променяйки се толкова бързо и имайки изискания към такъв тип специалисти и ние не можейки да компенсираме тези изисквания, продължаваме да сме на опашката по отношение на един тип индустрии, които в Западна Европа и САЩ се развиват много по-бързо".

Кръстев е категоричен, че това със сигурност няма да залее нашия пазар с хора от трети страни. По думите му всички държави се конкурират за тези хора.

Той очаква най-много специалисти да дойдат от страните от Балканския полуостров, Русия и бившите съветски републики. 

В контекста на войната в Украйна това е възможност, смята Илия Кръстев и добави мнението си:

"Това е възможност, с която ние до голяма степен се забавихме по отношение на възползването от нея. Все още имаме шанс да успеем да привлечем част от тези хора". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът Румен Радев

Румен Радев: Неразбираем е отказът да се проведе референдумът, който предлагам

"Надявам се народните представители да изпълняват своите ангажименти не само към еврозоната, но и към демокрацията и към българския народ", написа днес във Фейсбук президентът Румен Радев, който по-рано тази седмица предложи референдум за присъединяването към еврозоната. Деница Сачева: Президентът няма за цел да пита, а да използва хората..

публикувано на 11.05.25 в 13:52

От Кюстендилско и Радомирско заедно срещу проектите за фотоволтаици в района

От Кюстендилско и Радомирско ще обединят усилията си срещу проектите за изграждане на фотоволтаици в района, казаха активисти. По-конкретно заради паркове, които се изграждат по склоновете на Конявската планина. Както БНР информира, жителите на близкото кюстендилско с.Коняво се обявиха категорично срещу нов проект за фотоволтаична централа в..

публикувано на 11.05.25 в 13:18
Андрий Ермак

Киев: Първо е нужно 30-дневно примирие, после следва всичко останало

Първо е нужно е 30-дневно примирие, после следва всичко останало. Така ръководителят на президентската администрация в Киев Андрий Ермак разясни позицията на страната му, след като руският президент Владимир Путин излезе с идея за преки преговори следващата седмица. Володимир Зеленски определи предложението като позитивен знак, но поиска..

публикувано на 11.05.25 в 13:14

Всяко четвърто дете в Гърция е с психически проблеми

Повече грижи за психическото здраве на учениците въвежда гръцкото министерство на образованието след шокиращи данни на гръцките психиатри. Министреството на образованието обсъжда със специалисти промяна в програмата по психическо здраве на учениците. Официално проучване на психиатрите в Гърция шокира с данни, че всяко четвърто дете има..

публикувано на 11.05.25 в 13:06

Нов кръг преговори между Иран и САЩ в Оман

В Оман започва нов кръг преговори чрез посредници между Иран и САЩ за преодоляване на разногласията по иранската ядрена програма.  Специалният американски пратеник Стив Уиткоф заяви, че в клаузите на евентуално споразумение трябва да бъде включено демонтиране на иранските инсталации за обогатяване на уран. Уиткоф отбеляза, че ако днешната среща се..

публикувано на 11.05.25 в 13:00
Радан Кънев

Радан Кънев: Получил ли е инструкции Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум?

Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от ЕНП/ДСБ Радан Кънев, който се завърна преди ден от Киевския форум по сигурността. "Защото българският държавен глава има от 2022 г. насам няколко пъти ясно документирани позиции, които казват, че подобен..

публикувано на 11.05.25 в 12:48