Недостигът на инсулин на пазара е заради реекспорта, който се извършва. Това обясни пред БНР Елисавета Котова, която е председател на Националната асоциация на децата и младите хора с диабет.
През последните месеци, наред с антибиотиците, в аптечната мрежа липсваха и няколко вида инсулин - основно два, от различни търговски марки и с различен начин на действие. Те са от ново поколение и осигуряват модерна терапия за хората с диабет.
„От инсулина зависи живота на всеки пациент. Не можеш без него. Не може и да го замениш“.
Пациентите с диабет си помагат помежду си при набавянето на важния медикамент. Пътят до получаването му е дълъг и се повтаря на всеки шест месеца.
„Издава се протокол от ендокринолог, който те наблюдава. Трябва да го занесеш в касата и после да се върнеш при личния си лекар, за да ти изпише рецепта. Всеки месец трябва да посетиш аптеката на точно определената дата. Не е ли по-добре следваща рецепта да се изписва тогава, когато ти свърши, а не да имаш фиксирана дата?“
Има още един медикамент за диабетици, който трудно се намира - „Оземпик“ , посочи тя.
„Това е лекарство в течна форма. Поставя се като инсулин и изглежда като него, но не е инсулин. През последната година това лекарство масово нахлу в България и не само тук. Много хора, които нямат нужда от него поради заболяване-диабет тип 2, започнаха масово да го купуват, за да отслабват. Моля всеки, който го прави, да се замисли дали е редно да лишава пациент, който действително има нужда, не защото иска да отслабва, а защото това е правилното лечение“.
Цялото интервю на Елена Бейкова с Елисавета Котова може да чуете в звуковия файл.
Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..
В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".
Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..
"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...
Пореден свидетел беше разпитан по делото срещу Петър Тодоров, подсъдим за смъртта на 15-годишния Филип Арсов, който беше прегазен на столичната ул. "Гурко" през септември 2023 година. Свидетелят Събина Христова разказа, че скоростта, с която се е движил автомобилът на Тодоров, е надвишавала драстично позволената в района. Чула зловещ удар, но не..
Повече диалог между телекомите и държавните регулатори. Това препоръча постоянно действаща подкомисия за наблюдение на дейността в областта на защитата на потребителите и ограничаването на монополите. Депутатите от комисията предупредиха мобилните оператори, че може и да се замислят за по- сериозни санкции при нарушаване на правата на потребителите...
Президентът на САЩ Доналд Тръмп нарече украинския лидер Володимир Зеленски "диктатор без избори". В изявление, публикувано в собствената му социална мрежа "Трут Сошъл", Доналд Тръмп пише още, че ако Зеленски иска "да му остане държава", е по-добре да действа по-бързо. В публикацията Тръмп казва още, че един комик с посредствени успехи, е уговорил..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..