Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Летището в Русе-между инвестиционните намерения и опазването на архитектурното наследство

Снимка: БГНЕС

Общинските съветници в Русе дадоха възможност на български инвеститор да оперира летището в дунавския град. Фирмата, която предстои да го направи, обединява интересите на две компании. Първата е на бизнесмена Христо Крушарски, познат във футболните среди като собственик на „Локомотив“ Пловдив.


До месец май да се направи пистата с осветление и оградата й, за да може да извършваме полети. След това започва по-сложната дейност-асфалтиране на пистата, възстановяване и оборудване на терминала за полети. Трябва да се случи до 3 години. Вътрешните полети не са проблем. Те могат да се осъществяват и в сегашното състояние, но през деня. В рамките на 3-4 години би трябвало летището да придобие статут за извършване на международни полети“, посочи Крушарски.

Втората фирма е на Антони Търницов, който се занимава с проекти в авиацията. Бившият кмет на Русе -Елеонора Николова, пък внесе предложение, което да обвърже инвеститорите.


„Ние сме сигурни за първите две години и никак не сме сигурни за останалите. Затова бих попитала дали не е възможно да се работи на етапи“.

Анета Василева, която е архитектурен историк, критик, публицист и доктор по История и теория на архитектурата, напомни в предаването „Хоризонт за вас“, че летището има и културна, а не само икономическа стойност.

„Летището в Русе е проектирано от един изключително добър русенски архитект - Йордан Бояджиев в периода 1972-76 година. То е сред най-емблематичните примери за завършен архитектурен следвоенен модернизъм. Има обвързаност на всички елементи и изключително ниво на детайлите. От няколко години е във фокуса на внимание на експерти в областта на опазването на културното наследство“.

Положителните новини за инвеститорския интерес трябва да вървят успоредно с информацията, че тази сграда беше оценена като недвижимо културно наследство от национално значение, посочи още тя.

„Това се случи на 19 декември 2022 г и беше гласувано единодушно от Експертен съвет към Министерството на културата. Ценността може само да помогне и не бива да бъде разглеждана като пречка за икономическото развитие на града“.

В момента съдбата на летището е в една неопределена зона, разясни Василева.

Тя е гласувана като културна ценност от национално значение, но предстои издаване на официална заповед от министъра на културата, за да може летището формално да попадне в защитата на Закона за културното наследство. Ако той не подпише тази заповед, концесионерите не са длъжни да се съобразят с оценката и описанията как да бъде третирана тази сграда в бъдеще“.


Статутът не е нещо страшно, което задължително пречи на инвестиционните интереси, обясни тя.

„Напротив-добавя стойност и помага за развитието на средата и сградата. Не бива да бъде приеман като ограничение, а като допълнителен стимул за развитие. Трябва да има балансиран подход между това какви са определените изисквания, обвързани с ценността на сградата и адаптацията й. Необходимо е успоредно да работят специалисти от много сфери. Това ще направи финалните проекти по-интересни“.

Тя посочи, че в общественото пространство витаят слухове, че процедурата по отдаване на концесия се провежда изключително бързо, за да се изпревари издаването на заповед от Министерството на културата.

Да се опитаме да действаме предварително, когато говорим за сгради от националното културно наследство, а не когато багерите вече са на място, призова Василева.

„Съвременната българска архитектура ще стане по-добра, когато старото и наследеното не се възприема като спирачка на инвестиционните интереси, а ни помага да произвеждаме по-богата и многопластова съвременна архитектура

Цялото интервю на Спас Крайнин с Анета Василева може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КС отново не успя да вземе решение за "домовата книга" със служебни премиери

КС отново не успя да вземе решение за "домовата книга" със служебни премиери И след второто сезиране на Конституционния съд, т.нар. домова книга на длъжностите, измежду които президентът може да избира служебен премиер, оцеля. Обновеният състав на съда се раздели на 6:3:3 и така за втори път не успя да вземе решение противоречат ли на..

публикувано на 24.07.25 в 11:47
Снимката е илюстративна

Гърция премахва таксите за банкомати

Гърция премахва таксите за банкомати от август. От 11-ти август се премахват банковите такси при теглене на пари в брой от банкомат. Промените в закона бяха гласувани в парламента. Министърът на икономиката и финансите Кириакос Пиракакис поясни, че тегленето на пари в брой от банкомат на банка различна от тази на картодържателя няма да се..

публикувано на 24.07.25 в 11:29
Валерий Тодоров

Валерий Тодоров: Анткорупционните мерки на Зеленски засягат НПО-сектора, неприемливо е за Европа

Противоречивата позиция, която към момента демонстрира Тръмп, е част от натиска на военно-промишленото лоби, което, ако продължи да милитаризира перспективата в САЩ и Европа, ще ни докара до Трета световна война, каза в интервю за предаването "Преди всички" журналистът и дългогодишен кореспондент на БНР и БНТ в Русия Валерий Тодоров...

публикувано на 24.07.25 в 11:28
Весела Караиванова - Начева

Депутатите избраха Весела Караиванова - Начева за шеф на НОИ

Народното събрание избра Весела Караиванова - Начева за управител на Националния осигурителен институт за срок от четири години.  Тя получи подкрепата на 141 народни представители. "Против" гласуваха от "Възраждане", МЕЧ, "Величие" и един депутат от ПП-ДБ, а други четирима от парламентарната група на коалицията се въздържаха. Беше избран и..

публикувано на 24.07.25 в 11:19
Президентът Румен Радев.

Президентът връща за ново обсъждане промените в Закона за здравното осигуряване

Президентът Румен Радев наложи вето на част от промените в Закона за здравното осигуряване. Според държавния глава лимитите в здравеопазването противоречат на Конституцията. В мотивите си държавният глава заявява, че подкрепя законови мерки, които целят ефективното разпределение на публичните финанси в областта на медицинската помощ, но в..

публикувано на 24.07.25 в 11:13

Мотоциклетист е катастрофирал на АМ "Тракия" край София

Затруднено е движението при третия км на АМ "Тракия" в посока София. На мястото е катастрофирал моторист, съобщи БТА.  Мъжът е откаран в тежко състояние в болница "Н. И. Пирогов". От Агенция "Пътна инфраструктура" съобщиха, че движението в района е само в активната и аварийната лента.

публикувано на 24.07.25 в 11:11
Снимката е илюстративна

Обявиха бедствено положение в беловското село Дъбравите

Кметът на Белово Стойко Стефанов обяви бедствено положение в село Дъбравите. След като снощи пожарът там бе потушен, над селото е преминала силна буря, която е разрушила покрива на местното читалище. Нанесени са и щети по инфраструктурата. Половин час, след като пожарът между селата Габровица и  Дъбравите бе потушен, в района се е разразила..

публикувано на 24.07.25 в 11:00