Механизмът за разследване на главния прокурор ще бъде приет от следващото Народно събрание, заяви служебният министър на правосъдието Крум Зарков по време на брифинг в сградата на ведомството.
По думите на Зарков липса на желание, а не време е обяснението, че 48-то Народно събрание не е гласувало механизъм за разследване на главния прокурор.
Министърът каза, че днес е станало ясно, че в сегашния парламента няма достатъчен брой народни представители, които да желаят да приемат закон, с който да се въведе механизъм за разследване на главния прокурор. "Казвам "желание", защото никога не е било въпрос на време", заяви Зарков.
Във връзка с обвиненията, че е упражнил натиск върху това Народно събрание да приеме законопроекта за промени в Наказателно-процесуалния кодекс, уреждащ разследването на главния прокурор, Зарков отговори, че това е вярно.
Той коментира обвиненията в натиск на председателя на правната парламентарна комисия Радомир Чолаков така:
"Бях обвинен, че съм упражнил натиск. Това е напълно вярно. Натисках като народен представител, натисках като протестиращ. В последния месец натисках като министър и ще продължа да натискам, докато страната ни се превърне в истински правова държава, тоест държава, в която никой не е над закона. И днес се обръщам към всички, които все пак няма да се откажат, че този натиск трябва да продължи. Ако нещо разбрахме през изминалия месец, то е, че без натиск няма да стане", каза служебният министър.
Законопроектът по думите му ще бъде приет, защото е важен за българските граждани и защото "следващото Народно събрание ще бъде принудено да го гледа и да го приеме". На въпрос от кого ще е принуден следващият парламент, министър Зарков отговори – "от избирателите, от абсолютната необходимост да бъде решен един въпрос, който от прекалено дълго време тегне на шията на всички ни“. На уточняващ въпрос, каква ще бъде разликата със сегашната ситуация, министърът посочи, че "следващото Народно събрание ще бъде различно и там силите, които искат реформа, ще надделеят".
Предисторията по казуса:
"Аз съм учуден, че колегата Зарков, който уж беше добър юрист, създава някакви очаквания, които са манипулативни, спекулативни и представляват груб натиск върху Народното събрание. А съм го чувал няколко хиляди пъти да казва как Народното събрание не може да бъде гумен печат на правителството и не разбирам защо очаква това НС да бъде негов гумен печат, на служебното правителство" - с тези думи тази сутрин Радомир Чолаков откри може би последното заседание на Правната парламентарна комисия, която формално обедини в два отделни доклада двата законопроекта за промяна на Закона за съдебната власт и четирите за промяна в Наказателно-процесуалния кодекс – всеки един от тях предлагащ различен механизъм за разследване на главния прокурор.
По процедура следва предлагане на промени преди второто четене, след това самото второ четене в Правната комисия и после в пленарната зала, за което време няма.
Защо обаче няма – в спор за това влязоха ГЕРБ и "Възраждане" от една страна и "Продължаваме промяната и "Демократична България" от друга. Според първите механизмът на служебното правителство е закъснял, а според вторите Чолаков умишлено разтягал процедурата:
"Това НС показа двоен стандарт, някои законопроекти ги движеше особено бързо, други ги движеше с удобна скорост - къде бързо, къде бавно", коментира Надежда Йорданова от ДБ.
"Това НС показа, че законопроектите, за които има политическа воля, могат да бъдат прегазени всякакви срокове", каза Милен Матев от ПП по повод промените в Изборния кодекс.
На обвиненията в "груб ажиотаж и дори изнасилване на Конституцията" по негов адрес от шефа на Правната комисия отговори на специална пресконференция и правосъдният министър:
"Натисках като народен представител, натисках като протестиращ. В последния месец натисках като министър и ще продължа да натискам, докато страната ни се превърне в истински правова държава, тоест държава, в която никой не е над закона....Ако нещо разбрахме през изминалия месец, то е, че без натиск няма да стане. Стигнахме по-далеч, отколкото който и да било друг преди нас", заяви Крум Зарков.
Макар и с различни аргументи Чолаков и Зарков бяха на едно мнение, че 49-ият парламент ще приеме механизъм за разследване на главния прокурор.
Какъв ще е този механизъм, както и ще има ли напредък и в антикорупционното законодателство, ще зависи от мнозинството в 49-то Народно събрание. Днес стана ясно, че България отново е в дъното класацията на Индекса за възприятие на корупцията на "Прозрачност без граници". Страната ни има 43 от общо 100 точки, което я поставя на 72-ро място. Сред страните членки на ЕС по-зле от нас е само Унгария.
Борбата с корупцията да престане да бъде политическа дъвка, а с граждански натиск политиците да бъдат принудите да направят съдебна реформа призова политологът Огнян Минчев след представянето на класацията.
Брюксел даде зелена светлина за удължаване до края на годината на т.нар. „иберийски механизъм“. Той е договорен между Европейската комисия и Испания и Португалия и ограничава цената на газа, използван за производство на електроенергия. „Иберийският механизъм“ влезе в сила на 15 юни миналата година и ограничаваше цената на газа за производство..
От 3 април земеделските производители могат да кандидатстват за подпомагане по държавна помощ заради войната в Украйна- съобщават от министерството на земеделието. Бюджетът на помощта е в размер на 213 млн. лева и представлява 50% от планираното за годината подпомагане по мярката. Датата е определена с цел да се избегнат струпвания на граждани..
Действащият договор за работа на Здравната каса с аптеките, отпускащи лекарства на хронично болни пациенти, да бъде удължен до края на май. Това предложение изпратиха от осигурителния фонд до Българския фармацевтичен съюз във връзка с буксуващите преговори по новия договор, който трябва да влезе в сила от 1 април. Предложението идва ден, след като от..
Десетият национален протест на французите срещу пенсионната реформа минава при безпрецедентни мерки за сигурност заради нарастващото насилие и безредици. 13000 полицаи охраняват протестните демонстрации във Франция от нови сблъсъци, след като в предишните дни пострадаха стотици. Националното събрание ще изслуша вътрешния министър Жералд Дарманен по..
Проверка на БНР сочи, че търговските вериги не са готови да се включат в платформата за проследяване на цените. Според Милена Драгийска - изпълнителен директор на една от веригите, сайтът съдържа много неясноти: Министри представиха електронната платформа за наблюдение на цените на основните храни foodprice.bg: Какво трябва да знаят..
Няма опасност за провеждането на парламентарните изборите на 2 април заради бомбените заплахи в редица училища в страната, в които се помещават Секционните избирателни комисии. Това заяви главният секретар на МВР главен комисар Петър Тодоров в Пловдив и добави, че се разработва методика, по която да се действа в случай на сигнал за взривни устройства в..
Съветът на ЕС постигна политическо споразумение доброволното намаляване на потреблението на газ да бъде удължено в периода 1 април 2023 г.-31 март 2024 г, съобщи еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон. Намаляването с 15% е в сравнение със средната консумация във всяка страна между 1 април 2017 г. и 31 март 2022 г. Всяка държава избира..
"Президентът Румен Радев узурпира власт със своите изказвания по отношение на инициативата на Европейската агенция за отбрана да се предоставят..
Към момента перспективите не са много розови , заяви пред БНР социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Според него хората се влияят от..
"Това, което изглежда от днес най-вероятно, е, че политическата криза няма да бъде решена на тези избори". С тази констатация започна анализа си пред..