Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алексей Пампоров: Страхливците нямат място в българската политика

Във връзка с домашното насилие най-важният закон е Наказателният кодекс, каза социологът

Снимка: Ирина Недева

"Всички партии се спасиха. Това е много страшен фемонен. Това означава, че хората се страхуват да заемат позиция, че изборите са му целта - да се докопаме до кокала е по-важно от решаването на изключително важни проблеми. Страхливците нямат място в българската политика".

Това заяви пред БНР социологът Алексей Пампоров относно неприетите поправки в Закона за домашното насилие. 

ГЕРБ се разцепи по този въпрос, там имаше различни позиции, посочи той, но добави, че големият проблем е, че "над 80 депутати се изплашиха и не влязоха в зала". 

Най-важният закон е Наказателният кодекс, категоричен бе Алексей Пампоров в интервю за предаването "Хоризонт до обед" и обясни: 

"Целият проблем с домашното насилие в България е, че това се третира като нещо, свързано с частното право и ако ви набият, вие сами трябва да се оплачете, и ако не се оплачете - нищо не може да се случи. Имаме случаи, при които смазвани от бой жени или възрастни хора отказват да подават жалби, стига се до смъртни случаи. В деня, в който стана този инцидент, син уби баща си и партньор намушка жена си. В един и същи ден имаме два случая с убийство, свързано с домашно насилие, и казваме "В България няма проблем" - напротив - имаме сериозен проблем".

Според него този отпор от страна на политическите партии по въпроса е заради некомпетентност, непознаване на проблема и предразсъдъци:

"Това е некомпетентност и опит да се показват мускули. Законопроектът на БСП не беше никак лош, но другите, опонентите им, гласуваха срещу него, защото е на БСП".

По думите му обаче законопроектът на БСП не е бил доизкусурен. Той посочи, че има нужда от кризисни центрове във всеки областен град, но:

"Това беше страхотно, което БСП предлага, но то изобщо не беше съобразено със Закона за социалните услуги. Начинът, по който беше предложено и формулирано, демонизирането на НПО-тата - отдавна е доказано, че е много по-ефикасно за държавата и общините да се извършват делегирани услуги. Вместо да поддържате огромен щат от държавни и общински служители, да делегирате това на НПО-та и частни фирми да изпълняват с по-добра, засилена супервизия. Сега Законът за социалните услуги въвежда такава супервизия и намалява възможността за злоупотреби". 

Според социолога другият законопроект по темата - този на "Демократична България", е бил идеално направен и е съответствал на всички разпоредби и норми, които се изискват. 

"За да може да се предприемат адекватни действия, трябва да се покаже системност. Не може да се покаже системност, ако няма регистър. Регистърът беше ключово важно", коментира Пампоров. 

Друго важно нещо в закона беше да се разшири обхватът на жертвите, подчерта още той и обясни:

"Ако твой сегашен интимен партньор започне да те тормози, да те малтретира, да те обижда, да се отнася зле с теб, не може срещу него да бъдат предприети никакви действия по Закона за домашно насилие, ако не живеете заедно в едно домакинство - това е безумие. Ако не споделяте веднъж дневно хранене и общ бюджет - край, вие нямате домашно насилие. Това е правен абсурд". 

Относно случая с лидера на партия "Възраждане" Костадин Костадинов и сина му, Пампоров изказа мнение:

"Той инкриминира сина си. Прокуратурата на база на това, което той обяви в медиите, може да се самосезира. Това са недопустими изказвания срещу правата на гражданите. По-странното е, че към момента прокуратурата във Варна очевидно не действа по въпрса. Нямаме задържане на някой, който призовава към насилие".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..

публикувано на 13.05.25 в 12:19

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12