Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

"Блумбърг":

Активите на ВТБ в Швейцария минават в ръцете на братя Велчеви

Активите на Външно-търговската банка на Русия в Швейцария се купуват от бившия финансов министър на България в правителството на Симеон Сакскобургготски - Милен Велчев, и неговия брат Георги, съобщи агенция "Блумбърг". Става дума за базираното в Швейцария звено за търговия със суровини на руската ВТБ. 

Руската банка беше една от първите финансови институции, включени в санкционните списъци след началото на войната в Украйна. 

От "Блумбърг" научваме и че заради санкциите компанията не може да извършва плащания и дори да наеме адвокати, които да защитят интересите й. 

Според журналиста от вестник "Капитал" Николай Стоянов информацията на "Блумбърг" не е изненада:

"Конкретните лица може би за нас са новост. Но руските банки, като цяло от началото на войната в Украйна, всячески се опитват да излезнат от инвестициите си в Европа и в другите пазари, където са под санкции, което важи и за европейските банки в Русия, които всячески се опитват да излезнат и да прекъснат връзки с минимални загуби. Логиката за сделката очевидно е това". 

В предаването "Хоризонт до обед" журналистът припомни, че още от миналата година поделението на ВТБ е започнало практически да спира дейност и да съкращава голяма част от служителите си. По думите му сумата не е била нещо особено. Доста съмнително е доколко реално тази компания ще може да продължи да работи в същите темпове като преди, коментира той. 

Стоянов припомни също, че Милен Велчев не е чуждо лице за ВТБ:

"Реално той от години управлява представителството на ВТБ Капитал в България. Дори се опита да закупи и него от ВТБ през миналата година, но сделката се провали именно заради санкциите".

Според него Велчев познава този бизнес и е видял перспектива да продължи да развива това дружество, особено ако го придобива на една вероятно ниска цена предвид това, че излизането на руската банка е под натиск.

През последните месеци имаше и други сделки, в които руски финансови институции излизаха от инвестиции в Европа, така че тази сделка не е прецедент, коментира журналистът. 

Той не вижда дълбока политическа връзка, защото по думите му Милен Велчев е излязъл от активната политика. Освен това не вижда и потенциал за голям успех на НДСВ на предстоящите избори.

Според него опитите за руско влияние в България не минават през официални плащания и сделки.

ВТБ е изцяло контролирана от руската държава и играе голяма роля във финансирането въобще на руската индустрия, коментира Николай Стоянов. По думите му банката е основен механизъм във финансовата система на руската икономика. 

БНР потърси Милен Велчев за разяснение по информацията на "Блумбърг", но той отказа. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Петрова

Мария Петрова: Контролът на терапията не става чрез закупуването на всички лекарства наведнъж

С въвеждането на правила и регулации няма как автоматично да кажем, че ще се нарушат правата на пациентите. На този етап няма опасност от такова нещо. Това увери в интервю за БНР адвокат Мария Петрова, специалист по медицинско право, във връзка със спора между Българския фармацевтичен съюз и НЗОК. НЗОК с предложение да се закупува..

публикувано на 29.03.23 в 08:43

Credit Suisse - поглед от Швейцария

В UBS не знаят с какво се сдобиха, след като бяха принудени да купят Credit Suisse, заяви в новия епизод на подкаста „На всяка цена“ професор Кремена Бахман , преподавател в Университета по приложни науки в Цюрих. Близо 167-годишната Credit Suisse бе придобита от основния си конкурент UBS, а обединението на двете банки превръща новата институция в..

публикувано на 28.03.23 в 16:12
Пламен Павлов

Пламен Павлов, БГА: В България се доставя много скъп газ. "Булгаргаз" не успява да защити нашия пазар

При евтин азерски газ и неползване на газа от Чирен, получаваме скъп газ . Това заяви пред БНР председателят на Българската газова асоциация Пламен Павлов. Българската газова система е свързана с европейската чрез холандския газов хъб TTF, чиято цена приемаме за референтна. През октомври 2022 г. цената на TTF е била с 47% по-ниска от нашата, за..

публикувано на 28.03.23 в 08:04
Иван Костов

Иван Костов: Румен Радев узурпира власт

"Президентът Румен Радев узурпира власт   със своите изказвания по отношение на инициативата на Европейската агенция за отбрана да се предоставят боеприпаси на Украйна". Това заяви пред БНР Иван Костов, министър-председател на България 1997-2001 г., и припомни, че парламентът два пъти - веднъж на 3-ти ноември (с гласовете на 175 депутата -..

публикувано на 27.03.23 в 13:01

Октавио Маренци: Предстои много труден период за бизнесите, които се нуждаят от евтини пари

Като на филм за един уикенд в Швейцария се случи немислимото – втората по големина банка в страната и нейна емблема вече е в миналото . С активи от близо пет трилиона долара швейцарската банка UBS , която бе принудена да придобие закъсалата Credit Suisse, ще се превърне в четвъртата по големина банка в света . Дори от Асоциацията на банковите..

публикувано на 25.03.23 в 11:05
Огнян Минчев

Огнян Минчев: Затъването на САЩ в Ирак отвори стратегически вакуум, Русия и Китай се еманципираха от Запада

Интервенцията в Ирак има съдбовно значение за ролята на Америка в първите две десетилетия на 21. век. Тази кампания прекъсна успешното настъпление на САЩ в тяхната роля на водеща световна сила след края на Студената война. Това мнение изрази в интервю за БНР политологът доц. Огнян Минчев "До такава степен бяха мощни стратегическите..

публикувано на 25.03.23 в 10:12

Мариана Милтенова: Българските плодове и зеленчуци ще станат екзотични. Секторът се унищожава сигурно и бързо

Фермер от Кюстендилско с над 30-годишен опит, който отглежда пасищни животни, съветва " министърът на земеделието в месеца поне 3 дни да преспива в една кошара при един фермер , при един овчар, кравар". За производството на 100 тона и на 3 литра мляко на ден таксата е една и съща, това е безобразие – все едно вие да имате колело, а аз – рейс..

публикувано на 24.03.23 в 09:14