Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Блумбърг":

Активите на ВТБ в Швейцария минават в ръцете на братя Велчеви

Активите на Външно-търговската банка на Русия в Швейцария се купуват от бившия финансов министър на България в правителството на Симеон Сакскобургготски - Милен Велчев, и неговия брат Георги, съобщи агенция "Блумбърг". Става дума за базираното в Швейцария звено за търговия със суровини на руската ВТБ. 

Руската банка беше една от първите финансови институции, включени в санкционните списъци след началото на войната в Украйна. 

От "Блумбърг" научваме и че заради санкциите компанията не може да извършва плащания и дори да наеме адвокати, които да защитят интересите й. 

Според журналиста от вестник "Капитал" Николай Стоянов информацията на "Блумбърг" не е изненада:

"Конкретните лица може би за нас са новост. Но руските банки, като цяло от началото на войната в Украйна, всячески се опитват да излезнат от инвестициите си в Европа и в другите пазари, където са под санкции, което важи и за европейските банки в Русия, които всячески се опитват да излезнат и да прекъснат връзки с минимални загуби. Логиката за сделката очевидно е това". 

В предаването "Хоризонт до обед" журналистът припомни, че още от миналата година поделението на ВТБ е започнало практически да спира дейност и да съкращава голяма част от служителите си. По думите му сумата не е била нещо особено. Доста съмнително е доколко реално тази компания ще може да продължи да работи в същите темпове като преди, коментира той. 

Стоянов припомни също, че Милен Велчев не е чуждо лице за ВТБ:

"Реално той от години управлява представителството на ВТБ Капитал в България. Дори се опита да закупи и него от ВТБ през миналата година, но сделката се провали именно заради санкциите".

Според него Велчев познава този бизнес и е видял перспектива да продължи да развива това дружество, особено ако го придобива на една вероятно ниска цена предвид това, че излизането на руската банка е под натиск.

През последните месеци имаше и други сделки, в които руски финансови институции излизаха от инвестиции в Европа, така че тази сделка не е прецедент, коментира журналистът. 

Той не вижда дълбока политическа връзка, защото по думите му Милен Велчев е излязъл от активната политика. Освен това не вижда и потенциал за голям успех на НДСВ на предстоящите избори.

Според него опитите за руско влияние в България не минават през официални плащания и сделки.

ВТБ е изцяло контролирана от руската държава и играе голяма роля във финансирането въобще на руската индустрия, коментира Николай Стоянов. По думите му банката е основен механизъм във финансовата система на руската икономика. 

БНР потърси Милен Велчев за разяснение по информацията на "Блумбърг", но той отказа. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11