Столична община предприема нова инициатива за създаване на места за стимулиране на графити изкуството. Заедно с това вече са разработени и нови правила срещу драскането по фасади и обекти. Председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев обяви, че въвеждат нова политика за почистването на града.
„Трябва да разграничаваме графитите от вандализма. Лицето на града, особено в централната градска част, е съсипано от вандалски набези. Имаме много оплаквания от граждани“
Започваме със система от правила, обяви той.

„Първата част от тях е свързана с надграждането на възможностите за работа на графити артистите“.
Обособяват се първите 4 пространства за съвременно градско изкуство. Те ще се намират в пространството под "Моста Чавдар", подлезите на естакадата около гара "Подуяне" по протежение на бул. "Ботевградско шосе", свободна стена в Южен парк 2 до ОКИ "Топлоцентрала" и свободна стена в парк "Студентски“.
Оределените места са съгласувани с главния архитект на София Здравко Здравков и обсъдени с представители на общността на графити творците.
Освен това се въвежда бърза и лесна процедура за изрисуване на фасадите. Това ще се случва след съгласие на етажната собственост на сградата, изработване на визуален проект и съгласуване от Направление архитектура и градоустройство.

Успоредно с това започва мащабно почистване на надраскани фасади, места, обекти и елементи на градското обзавеждане. Екипите на Столичния инспесторат вече са почистили над 7000 кв.м, подчерта Георги Георгиев.
„Увеличаваме капацитета и създаваме специално звено, което да разполага с ресурси и да почиства фасади на храмове, училища и обществени сгради. Собственици на частни сгради също ще могат да търсят помощ от Столичния инспекторат“
„За начало ще се почистят Зона I и Зона II – историческата част на София, в която има много единични и групови паметници на културата“.
Предвидените глоби за нарушителите са в размер от 100 до 2000 лева.
Главният архитект на София Здравко Здравков подчерта, че много често се нанасят непоправими вреди на паметници на културата, върху които се драска.
„Целта ни е да изчистим града и да опазим културното наследство, но да се даде ясен знак, че този ефект няма да бъде толериран. Ще проявим механизми на контрол“
Иво Пенов от Столичния инспекторат посочи, че тази протекция ще предпази сградите от повторни надрасквания и ще улесни почистването им, ако има такова. Той очаква дълготраен ефект.

Има логика Лукойл да продаде активите си на турския Чингиз Холдинг и азербайджанската СОКАР (SOKAR), те са близки партньори на Лукойл, но ситуацията е различна. Очевидно е, че САЩ не искат да направят отстъпка и не искат те да я купяат, коментира Мартин Владимиров, директор програма "Геоикономика" в Центъра за изследване на демокрацията, в..
Делегация на "Възраждане" заминава за Русия, за да води преговори за бъдещето на рафинерията на "Лукойл"в България. Това съобщи в кулоарите на парламента лидерът на партията Костадин Костадинов. Той твърди, че е предвидена среща с бившия руски президент, а сега заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев:..
Силно земетресение разлюля Кипър днес, като беше усетено на територията на целия остров. По първоначални данни то е било с магнитуд от 5,2 до 5,7 по Рихтер. Земетресението в 11.31 ч. е било с епицентър на 50 км от Лимасол и на 18 км от Пафос, според първоначалните доклади от Европейския средиземноморски сеизмологичен център. Съобщенията за..
Народното събрание създаде Национален фонд за декарбонизация, като прие окончателните промени в Закона за енергийната ефективност. Предвидено е Фондът да подкрепя домакинствата за мерки, свързани с енергийна ефективност. Той беше създаден след преобразуване на фонд "Енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници". Предвижда се..
Този бюджет е прахоснически, нереформаторски и изпуска възможности да приведе държавните финанси в ред , от което има нужда. Това каза пред БНР Милен Велчев, министър на финансите в правителството на Симеон Сакскобургготски. " Това не е единственият възможен бюджет . Единственият вариант за бюджет би бил, ако се направим, че кацаме от Луната вчера..
Без дебат Прокурорската колегия освободи Даниела Талева като прокурор за разследване на главния прокурор и неговите заместници, считано от 7 декември. Решението ще бъде изпратено на Съдийската колегия, която трябва да я възстанови като съдия в Софийския градски съд. По информация на БНР миналата седмица на Талева са били изпратени два нови..
Регионалната екологична инспекция във Велико Търново глоби със 70 000 лева завода за преработка на дървесина на „Кроношпан България“. Санкциите са за миналия месец. Гражданите винят дружеството за постоянно обгазяване на Велико Търново и замърсяване на въздуха. Кметът на Велико Търново поиска комплексна проверка на завода "Кроношпан" През..
Очаквам да получим 6-месечно отлагане на санкциите срещу "Лукойл", но това не означава, че трябва да бъдем спокойни, а да се подготвим добре. Това каза..
Има начин да се осигури по-добро качество на услугите в здравеопазването, но за съжаление не се води този разговор . Лекарите, хората, и..
Не е балансиращ проектът за бюджет за 2026 г., а е същият като тази година - лош. Сходството е, че са нереалистични в приходната си част , каза в..