Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проучване на "Тренд" отчита недоверие към здравната система на страната

Само 3% от българите смятат, че ракът е напълно лечимо заболяване

Снимка: Мария Филева

Социологическо проучване на агенция "Тренд" показва, че има недоверие към здравната система на страната, коментира Евгения Александрова от Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания.

Тя отбеляза, че 72% от анкетираните смятат, че в Турция ще получат по-добро лечение отколкото в България. Израел и Германия са следващите страни, в които, според запитаните, онкологичните заболявания се лекуват по-успешно.

Социологът Евелина Славкова определи данните от проучването като тревожни, защото те показват, че 74% от българите не са провеждали профилактични прегледи, а 63 % никога не са търсили информация за рака: 

"Незадоволителна здравна култура на българите, когато говорим за толкова сериозни заболявания като онкологичните. Тук значение няма дори образованието и населеното място. българинът не ходи на профилактични изследвания, а превенцията е основата и ключа, когато говорим за онкологични заболявания".

Евгения Александрова от Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания подчерта, че у нас липсва финансова обезпеченост за превенция, скрининг и лечение на различните видове рак: 

"Едно от нещата, които не струват пари и много силно липсват е вниманието към пациента като човешко същество. Смятам, че това може да се промени без никаква инвестиция. По отношение на преки мерки, трябва със сигурност час по скоро да започнат програми за организирана профилактика и скрининг при заболяванията, при които е възможно".

Тя настоя и за подобряване на палиативните грижи към терминално болните пациенти, за които има предвидена една недобре финансирана пътека по Здравна каса и на практика цялата тежест е прехвърлена към близките им. 


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На осъдени за сексуално престъпление ще бъде отказано правото да останат във Великобритания

Британското правителство обяви, че на търсещи убежище ще бъде отказано правото да останат в Обединеното кралство, ако са осъдени за сексуални престъпления. На терористи, военнопрестъпници и всякакви други престъпници, чиито престъпления се наказват с една или повече години затвор, вече може да бъде отказано убежище съгласно Конвенцията за..

публикувано на 29.04.25 в 20:38
Наталия Киселова

Киселова: България трябва да има стабилно правителство, което да отстоява националния интерес

Променената международна обстановка изисква България да има стабилно правителство. Това заяви председателят на Народното Наталия Киселова на среща на министрите от БСП с градския актив на партията в София: "В момента  сме свидетели на коренна промяна в международната обстановка - формирани два блока, не желаят да воюват, а желаят да търгуват...

публикувано на 29.04.25 в 20:36
Известният в Дупнишко  Аракчийски мост от 14-15 в. бе разрушен от порои през 2010 г. Оттогава Общината не успява да намери средства, за възстановяването му.

Дупничани искат възстановяване и реставрация на Аракчийския мост

Община Дупница ще инициира възстановяването и реставрирането на известния в района Аракчийски мост като архитектурен и исторически паметник. Част от него беше съборена от пороите през декември 2010 година и оттогава не се прави нищо за неговото възстановяване. Проблемът беше поставен и в пленарната зала на Народното събрание като питане от..

публикувано на 29.04.25 в 20:02

Община Монтана помага с техника на пострадалите от наводнението в Лехчево и Кобиляк

Община Монтана изпраща техника в помощ на пострадалата от наводнението в събота община Бойчиновци. Хората в наводнените села в Монтанско имат нужда от помощ Описват щетите от наводненията в Монтанско и Врачанско, доброволци помагат на пострадалите От Монтана изпращат водоноска и екип, за да се включат в почистването на калните наноси в..

публикувано на 29.04.25 в 19:37
Външният министър на България Георг Георгиев (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - архивна снимка

Външният министър Георгиев разговаря с държавния секретар на САЩ Рубио

В телефонен разговор с американския държавен секретар Марко Рубио, външният ни министър Георг Георгиев е отбелязал, че САЩ са наш ключов стратегически партньор и съюзник в НАТО, с когото ще продължим да работим съвместно за постигане на общите ни цели - енергийна сигурност, отбранителни възможности и инвестиции“, съобщиха от външното ни министерство...

публикувано на 29.04.25 в 19:18
 Желязко Гагов

Кметът на Панагюрище за честването на 149 години от избухването на Априлското въстание

България отбелязва 149 години от избухването на Априлското въстание. В нашата история, то се определя като връх на националноосвободителното движение и стремежът за независимост. Историческа възстановка „Мъжество и саможертва – Панагюрище 1876“ Над 200 души участваха в "Мъжество и саможертва" в Панагюрище На 20 април 1876 година,..

публикувано на 29.04.25 в 19:15

Сривът на тока в Испания засегна и комуникациите в Гренландия

Възстановени са телекомуникационните услуги в отдалечени общности в Гренландия, които бяха откъснати от ключов сателитен достъп заради масивно прекъсване на електрозахранването в далечна Испания, съобщиха от телекомуникационната група на арктическия остров. Испания, Португалия и част от Франция останаха без ток От Tusass, собственост на..

публикувано на 29.04.25 в 19:04