Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Задържаните в Република Северна Македония получиха глоба и забрана за влизане в страната

Официалната българска делегация, водена от вътрешния министър Иван Демерджиев, поднася венци и цвята на гроба на Гоце Делчев в църквата "Свети Спас" в Скопие по повод 151 години от рождението на големия български революционер. Демерджиев беше придружен от здравния министър Асен Меджидиев и посланика ни в РСМ Ангел Ангелов - 4 февруари 2023 г.
Снимка: БГНЕС

Тримата български граждани, които бяха задържани на граничен пункт "Деве баир" на границата със Северна Македония, са експулсирани от страната и имат забрана за влизане за срок от 3 години, съобщават македонски медии. Съдът в Крива паланка е постановил и тримата да платят по 300 евро глоба за нарушаване на обществения ред и спокойствие.

Медиите съобщават, че сред задържаните е Ангел Георгиев -  депутат от "Възраждане" в 47-ия и 48-ия парламент. 

По-рано за задържането му съобщи и лидерът на партията Костадин Костадинов. Костадинов заяви, че очаква реакция от българските институции и Европарламента.

Десетки българи бяха спрени на границата на югозападната ни съседка и не успяха да се включат в поклонението в църквата "Свети Спас" в Скопие. Част от тях, включително журналисти, са получили официални откази да минат границата с основанието за "заплаха за обществения ред, национална сигурност, обществено здраве или за международните отношения на Република Северна Македония".

В позиция по казуса от Министерството на външните работи се подчертава, че вчерашното отбелязване на 151-вата годишнина от рождението на Гоце Делчев не допринася за надграждане на двустранните отношения между София и Скопие.

4 февруари 2023 година ще влезе в историята като датата, на която властите в Северна Македония по крайно неубедителни причини и в нарушение на предварително дадените уверения не допуснаха отдаването на почит пред паметта на революционера от страна на български граждани, се посочва в позицията.

Позиция на Министерството на външните работи - пълен текст:

"В периода след 1991 г. Република България последователно демонстрира искрено желание за развитие на добросъседски отношения с Република Северна Македония. След подписването на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество през 2017 г. бе установена практика за съвместно отбелязване на исторически личности от общата ни история, какъвто без съмнение е и Георги (Гоце) Николов Делчев.

За съжаление, отбелязването на 151-ата годишнина от неговото рождение не допринесе за надграждане на двустранните отношения между София и Скопие. С дълбоко съжаление констатираме, че 4 февруари 2023 г. ще влезе в историята като датата, на която властите в Северна Македония, по крайно неубедителни причини и в нарушение на предварително дадените уверения, не допуснаха отдаването на почит към делото и живота на Делчев от страна на български граждани. Министерството на външните работи определя днешното отношение на управляващите в Северна Македония като унизително и недопустимо спрямо българския народ и Република България.

Оценяваме подобни действия като неизпълнение на поетия ангажимент за осигуряване на безпрепятствен достъп на всички добронамерени граждани, желаещи да отдадат почит пред паметта на големия революционер. Това, наред с нежеланието за общо полагане на венци от делегациите на България и Северна Македония, представлява отстъпление от установените добри практики и ерозира усилията на Република България, насочени към укрепване на добросъседството.

Днес действията на властите в Северна Македония нанесоха сериозни вреди на процеса на възстановяване на доверието, въпреки усилията на министър-председателя Гълъб Донев, който в сложна ситуация инициира процес на деескалация и на заместник министър-председателя по обществения ред и сигурност и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев, който посети Скопие именно с тази цел на 30 януари т.г., както и днешната (на 4 февруари 2023 г. - бел. ред.) му визита.

Информацията, с която Министерството на външните работи разполага до момента е, че на гранично-пропускателните пунктове от македонска страна българските граждани не са били допускани с часове на територията на Северна Македония поради аргументи от техническо естество. В последствие част от българските граждани са получили официални откази да влязат на територията на съседната ни държава, а други са се завърнали поради продължителните часове на изчакване. Сред засегнатите от тези рестриктивни мерки има и журналисти, спрямо които е било използвано основанието за „заплаха за обществения ред, национална сигурност, обществено здраве или за международните отношения на Република Северна Македония“. Има информация за упражнено насилие от страна на граничните власти на Северна Македония. Същевременно в Скопие беше направен крайно изненадващ, но неуспешен опит да се ограничи числеността на българската официална делегация по време на нейното поклонение в църквата "Св. Спас".

Министърът на външните работи проведе разговор с посланика на Северна Македония в София Агнеза Руси с искане за намеса и възстановяване на свободата на движение. Същият въпрос многократно беше повдиган в Скопие от заместник министър-председателя и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев. За пореден път констатирахме, че заявленията и уверенията, които получихме от представители на властите в Северна Македония не отговаряха на обстановката на терен. Този подход по никакъв начин не способства за воденето на конструктивен и добронамерен диалог.

Във връзка с публикациите в медиите за задържани български граждани, Посолството на Република България в Скопие се обърна по официален път към местните власти с искане за допълнителна информация, въпреки че такава информация следваше да бъде изпратена незабавно от властите в Северна Македония. Същите се очаква да бъдат съдени по бърза процедура.

Министерството на външните работи отправя призив към засегнатите български граждани, които са получили писмен отказ за влизане на територията на Северна Македония, да предоставят тази информация до министерството с цел предприемане на необходимите действия по дипломатически път и информиране на международните ни партньори. 

Напомняме, че свободното движение на хора е сред основните принципи на функциониране на ЕС. Нещо повече, това е конкретна мярка за укрепване на добросъседските отношения. При необходимост България е готова да окаже и техническа помощ за гарантиране на безпроблемно функциониране на ГКПП.

За утвърждаването на добросъседски отношения са необходими най-малкото два искрени партньора. Все по-трудно е в поведението на властите в Скопие да разпознаем реално желание за изграждането на необходимото за това доверие, приятелство и сътрудничество".
Същевременно беше съобщено, че снощи е била счупена витрината на македонския културен клуб на ул. "Димитър Димов" в Благоевград. Сигналът е подаден след 21:00 часа в полицията. От там засега не дават повече информация. Той беше открит на 30 октомври миналата година без особени провокации. Единствено една от буквите на надписа беше отлепена.
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Депутатите гласуват промените в Закона за съдебната власт

Близо час продължи почивката на депутатите, която беше поискана от БСП - Обединена левица. Това стана минути преди да бъде гласувани промените в Закона за съдебната власт, който забранява на членове на Висшия съдебен съвет  с изтекъл мандат да гласуват за главен прокурор и председатели на Върховния касационен и Върховния административен съд...

публикувано на 15.01.25 в 11:30

Ускоряване на годишната инфлация в България в края на 2024 г. до 2,2%

Инфлацията в нашата страна се ускорява през декември 2024 г. спрямо година по-рано до 2,2% от 2,1% през ноември, достигайки 5-месечен връх, показват данни на Националния статистически институт (НСИ). Спрямо ноември индексът на потребителските цени се повишава с 0,4%, след като през единадесетия месец на отминалата година нарасна с 0,6 на..

публикувано на 15.01.25 в 11:19
Снимката е илюстративна

Отпадна ограничението за движение на камиони по пътя Кърджали - Ардино

Отпадна ограничението за движение на камиони по пътя Кърджали - Ардино, което е в сила от 13 януари, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". За БТА областният управител Никола Чанев каза, че  няма населени места без ток на територията на областа заради зимната обстановка. По думите му, от вчера е възстановено електроподаването в..

публикувано на 15.01.25 в 11:08
Георги Малчев и Ваня Ананиева

Фондация "Предай нататък" отчита успешна коледна кампания, предстоят за 8 март и Великден

" Огромна част от здравето зависи от това какви емоции изживяваме, как гледаме на света ." Това каза в интервю за БНР Георги Малчев от Фондация "Предай нататък". Фондация "Предай нататък" създава радост за възрастни хора от общински домове Една от кампаниите на фондацията е "До утре вечер в другия спектакъл", с която осигурява билети..

публикувано на 15.01.25 в 11:01
Министрите на вътрешните работи на България Атанас Илков и на Турция Али Йерликая и министърът на миграцията на Гърция Николаос Панайотопулос (отляво надясно) - Истанбул, 14 януари 2025 г.

България, Гърция и Турция продължават сътрудничеството срещу нелегалната миграция

На тристранна министерска среща между България, Гърция и Турция в Истанбул бе постигнато споразумение за сътрудничество срещу нелегалната миграция и мрежите за контрабанда. Вътрешните министри на България и Турция и министърът на миграцията на Гърция ще разговарят в Истанбул Атанас Илков: Няма промяна в средата за сигурност "В..

публикувано на 15.01.25 в 10:58

Над 460 деца са преминали през услугите на "Карин дом" през миналата година

Над 460 деца са преминали през услугите на "Карин дом" през миналата година . Това обяви пред БНР изпълнителният директор на фондацията Антоанета Иванова.  По думите ѝ подкрепата от държавата за услугите на "Карин дом", за да достигат до деца с увреждания, е за 100 деца. За да достигнем до повече деца, разчитаме на проекти и дарители , уточни тя...

публикувано на 15.01.25 в 10:57

Санират 26 сгради в Кюстендилско със средства по "справедлив преход"

26 блока и сгради ще бъдат санирани в Кюстендил, Бобов дол и Дупница с безвъзмездно отпуснати по т.нар. "справедливия преход" средства, отпуснати от ЕК за трите региона - Кюстендил, Перник и Стара Загора, където предстои закриване на въглищните централи.   Одобрените проекти за Кюстендилска област са 26. Те ще бъдат финансирани безвъзмездно с 31,8..

публикувано на 15.01.25 в 10:57