Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жителите на Доспат с подписка, с която се обявяват против драстичното поскъпване на водата

Снимка: БГНЕС

Жителите на община Доспат започнаха подписка, в която се обявяват против драстичното поскъпване на водата от 2,60 лв. за един кубик на 4,62 лв. Хората обявяват готовност за ефективни протести. 

Над 200 граждани от района на Доспат са подкрепили подписката. В писма до институциите недоволните питат какви са мотивите за повишаване цената на водата за жителите на община Доспат, при положение, че водата до всички населени места достига на принципа на естествено налягане, без необходимостта от помпи и други специални съоръжения, използващи електроенергия или друг вид енергия.

Според тях трасетата на водопроводите от изворите до населените места са изкопани изцяло с доброволния труд на населението в миналото на община Доспат. Доспатчани припомнят, че с решение на Общинския съвет в града е даден мандат на кмета на общината за представяне на позиция на общината да не съгласува актуализиран бизнес-план и да не приема подробна инвестиционна програма на ВиК - Смолян, в които се предвижда повишаването на цената на водата.

Припомням, че омбудсманът Диана Ковачева се противопостави остро на драстичния скок на цената на водата в областта. Кметът на община Смолян Николай Мелемов подаде жалба до Административния съд в София, с която иска отмяна на решението на КЕВР за цената на водата, а кметът на община Златоград е отправил предложение до висшестоящите в държавата за намаляване и освобождаване от ставката на ДДС върху цената на кубичен метър от цените за водоснабдителни и канализационни услуги, предоставяни от ВиК - Смолян.


По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Евродепутатите отхвърлиха и двата вота на недоверие срещу ЕК

Двата вота срещу Европейската комисия и нейната председателка Урсула фон дер Лайен бяха отхвърлени от евродепутатите. При 594 гласували от общо 720 евродепутати по двете резолюции  - на "Патриоти за Европа" и на "Левицата", документът на патриотите събра подкрепата на 179 души. Против гласуваха 378, 37 евродепутати се въздържаха...

публикувано на 09.10.25 в 13:39
Емил Кошлуков

СЕМ отхвърли отчета за дейността на генералния директор на БНТ

С четири гласа "против" и един "за" - този на Галина Георгиева, членовете на Съвета за електронни медии отхвърлиха отчета за дейността на генералния директор на Българската национална телевизия Емил Кошлуков за периода януари-юни 2025 година. Изслушването премина с призиви за спокоен тон и от двете страни.  Трима от членовете на регулатора - Пролет..

публикувано на 09.10.25 в 13:32

Бедственото положение в община Трън ще бъде удължено

Обявеното на 3 октомври бедствено положение в община Трън ще бъде удължено, каза кметът Цветислава Цветкова. Ситуацията в общината след падналия миналата седмица мокър сняг все още не е овладяна напълно. В десет населени места продължава да няма електричество, в други - захранването е възстановено частично.  Екипите продължават да..

публикувано на 09.10.25 в 13:25

Фискалният съвет препоръча по-рестриктивна политика

Фискалният съвет предупреди за неизпълнение на част от фискалните правила през миналата година и препоръча по-рестриктивна политика. Забавяне на ръста на приходите и сериозен ръст при социалните плащания и заплатите в публичния сектор, отчитат от Фискалния съвет. Според експертите това води до проциклична и проинфлационна политика, а..

публикувано на 09.10.25 в 13:23
Велислава Делчева

Омбудсманът пита кмета Терзиев: Какъв е графикът за обслужване на контейнерите?

Омбудсманът Велислава Делчева се обърна към кмета на Столичната община Васил Терзиев и директора на Столичния инспекторат Николай Неделков по повод постъпили жалби от граждани, сигнализиращи за натрупани отпадъци в резултат на затруднения при сметосъбирането в районите "Люлин" и "Красно село". В жалбите се посочва, че след въвеждането на..

публикувано на 09.10.25 в 13:20
Надежда Бобчева

Надежда Бобчева: Призовките от Прокуратурата изглеждат като форма на натиск към общинската администрация

Поръчката за боклука в "Люлин" и "Красно село" престоя 3 месеца в Агенцията за обществени поръчки (АОП), а не 14 дни, какъвто е срокът по закон,  и дори се наложи ние да заведем дело в Административния съд на София-град, за да ни я върнат и да можем да я обявим. Ако я бяхме вкарали 5 месеца по-рано, сигурно пак щеше да престои в АОП толкова,..

публикувано на 09.10.25 в 13:11

Земеделски браншови организации обявяват протестна готовност в деня на посещението на еврокомисар Хансен

Шест големи браншови организации в земеделието, между които животновъди и млекопреработватели, обявяват готовност за протест утре, в деня на посещението на еврокомисаря по земеделие Кристоф Хансен в България.  Протестната проява е под надслов "В защита и подкрепа на българското производство" и е насочена срещу политики и механизми, които, според..

публикувано на 09.10.25 в 12:53