Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За първи път на български читатели ще видят автентични документални свидетелства"

Дълбините в политиката на Кремъл в "СССР и Източна Европа 1941-1991"

Проф. Йордан Баев: СССР е субектът. Източна Европа е обектът

Снимка: Pixabay

Американският съветолог Марк Крамер ще представи тази вечер в Клуб "Перото" книгата си "СССР и Източна Европа 1941-1991".

Мащабното изследване на Крамер излиза първо на български език, а в края на 2024 г. се очаква и тритомно издание на тази тема.

Проф. Крамер е експерт по проблемите на Студената война и Източния блок, преподава международни отношения в Харвард. Старши сътрудник е на Центъра за руски и евроазиатски изследвания към университета.

Това е книга, резултат от близо 40 години изследвания на автора, поясни пред БНР проф. Йордан Баев, специалист по съвременна дипломатическа, военна и разузнавателна история.

Още от средата на 80-те години Марк Крамер пише за съветските интервенции в Източния блок. Той е сред първите изследователи, които имат възможност да работят с архивите на Кремъл от времето на Перестройката и годините на Елцин след това, посочи проф. Баев.

"За първи път на български читатели ще могат да видят автентични документални свидетелства за политиката на Кремъл, най-строго пазени тайни."

"СССР всъщност е субектът. Източна Европа е обектът. Ще видим как се гради политиката и какви са тайните намерения на Кремъл относно запазване на своята сфера на влияние в Източна Европа", разказа Йордан Баев в предаването "Хоризонт до обед".

Последните 300-400 страници от книгата се фокусират върху разлома на Източния блок при Михаил Горбачов.

В контекста на руската политика в бившето постсъветско пространство "някакви паралели от края на Студената война и това, което се случва днес, могат да бъдат направени", смята проф. Йордан Баев. По думите му "съвременната история ни дава много податки за това, което се случва днес".

Запитан за съветския или руски модел на империализъм, проф. Йордан Баев коментира:

"Това е наследството на Руската империя. Книгата започва със Сталин и Източна Европа от годините на Втората световна война. Тези цели на империята още от времето на Петър Велики и Екатерина Велика, и Сталин се опитва да постигне, включително с онзи опит свои бази да създаде на Босфора. Това е едното обяснение. Другото обяснение е идеологическо. Всички знаем, че Студената война е преди всичко идеологически сблъсък на две социални системи."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фрагмент от корицата на книгата

Борислав Вълов-Ей Бо с книга, вдъхновена от действителни събития

"Темата за войната по пътищата засяга всеки един от нас, тя е от години и все повече последствия крие зад себе си и все по-болни места засяга, затова трябва да надаваме глас. Съпричастен съм с това, откакто пиша книгата". Това каза пред БНР Борислав Вълов, по-известен с артистичния си псевдоним Ей Бо, който представи книгата си "Защото в твоите..

публикувано на 19.05.25 в 15:14
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53