Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трети българин влезе в Залата на славата по гимнастика в САЩ

България вече има трима представители в Залата на славата по гимнастика в САЩ. След олимпийският шампион Стоян Делчев, който беше приет през 2008 година и олимпийският вицешампион Йордан Йовчев, който стана член през 2016 година, преди няколко дни това признание получи и дългогодишният състезател в националния ни отбор по акробатика Владимир Владев. 

Владимир Владев е европейски шампион и световен вицешампион във вида мъжки двойки заедно с партньора си Румен Лачков от 1993 и 1994 година. Двамата имат над 20 отличия от световни и европейски първенства, световни игри и световни купи.


Роденият в Търговище акробат, който до скоро беше треньор на американския национален получи голямото признание заради огромния си принос за развитието на спортната акробатика.

„Всичката работа, която свърших, през всичките тези години най-накрая беше разпозната от федерацията и от останалата част на света. Надявам се всички, които ме познават и които са допринесли за моето развитие в България и в Америка да празнуват заедно с мен. Това не е работа за един човек. Това е работа за много хора и аз благодаря на всички, които са допринесли за моето развитие. Благодаря на треньорите ми Румяна Чукарска, на Христо Колев, на Кирил Минков, разбира се и на моят партньор Румен Лачков, без тях този успех щеше да е невъзможен", това сподели специално от Тексас за БНР Владимир Владев.

„Успехът ми се дължи на много работа. Много работа, много слушане, много учене във всяко едно отношение – на закони, на гимнастика, на език, разбира се, защото това едно от най-важните неща. Те възможностите са неограничени в САЩ, но без работа и без мислене, без образование  няма как да се получи“, допълни световният вицешампион от 1994 година.


„Пътят до успеха ми отне 20 години. Започнах като треньор. После създадох малък клуб. После взех цяла зала. През това време работех не само за развитието на състезатели за националния отбор, но се занимавах и с начинаещи. Постепенно с работата и със знанието и благодарение на това, което постигнаха състезателите ми, федерацията започна да ме вижда по-добре. Започнаха да ме канят на различни майсторски класове и да водя семинари. Там показвах знанията, които нося от България. Признаха ме. Бях в селекционният комитет за националния отбор, но след като станах  селекционер излязох от там, защото такива са правилата. 10 години бях треньор на националния отбор. Преди година и половина се оттеглих от този пост. Направих го след като моя женска двойка спечели сребърните медали на последното световно първенство. Сега искам да обърна повече внимание на семейството си“, разказа още европейският първенец от 1993 година.

Владимир Владев не се е прибирал в България от 19 години, но въпреки това следи развитието на акробатиката у нас.


„Следя развитието на спорта в България. Когато ходя по световни първенства и турнири се виждам с колегите от България. Виждам се с Недко (Недко Костадинов – генерален секретар на Българската федерация по акробатика), с Николина (Николина Христова – член на Техническия комитет по акробатика към Международната федерация), с Николай (Николай Иванов – член на Европейската гимнастика). Обменяме опит с треньорите. Моят треньор (Кирил Минков) се прибра в България, защото той също беше в Америка. Поддържав връзка с родината. Знам, че  в Сливен нещата в този спорт, благодарение на Виолета Бинева се развиват доста добре. В момента тук в моята зала работя с отбор от 50 деца, а в цялата зала изобщо са около 500. В момента подготвям седем състезатели, които след няколко седмици ще участват на международен турнир в Португалия. За тази цел ще въведа нощни, моделирани тренировки“

Как се работи с децата и със състезателите на САЩ, неговите децата вървят ли по стъпките на баща си или предпочитат други занимания, каква е мечтата на Владимир Владев сега и това признание за какво още ще му отвори вратите в САЩ можете да чуете в звуковия файл.


[/module


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Винченцо Монтела

Треньорът на Турция Винченцо Монтела: Предстоят ни два много важни мача, искаме да си гарантираме минимум 2-ото място в групата

Селекционерът на турския национален отбор по футбол Винченцо Монтела заяви днес, че пред неговите играчи предстоят "два много важни мача и те искат да си гарантират най-малко 2-ото място в група Е". Турция най-напред ще играе с България, а на 14-и октомври в Коджаели ще посрещне състава на Грузия. "Ще изиграем два ключови мача. Целта ни е да си..

публикувано на 07.10.25 в 18:35
Гергана Топалова

Гергана Топалова стартира с победа на турнир в Севиля

Гергана Топалова се класира за втория кръг на турнира по тенис на клей в Севиля (Испания) с награден фонд 30 хиляди долара. Поставената под номер 7 Топалова елиминира на старта австралийката Мелиса Еркан с 6:4, 7:6(8) след 2:48 часа игра.  Тя на два пъти пропиля пробив аванс в първия сет, който все пак спечели с ключов брейк в десетия гейм.  Във..

публикувано на 07.10.25 в 17:25
Нургюл Салимова

Победи за шахматистите ни в Батуми

Националните ни отбори и при жените, и при мъжете записаха победи във втория кръг на европейското отборно първенство по шахмат в Батуми. Женският тим, който стана първенец на предходния шампионат в Будва през 2023 година, се справи с 2,5-1,5 точки със състава на Нидерландия.  Победи за България записаха Нургюл Салимова, която се наложи с..

публикувано на 07.10.25 в 07:49
Локомотив (Пд) - Черно море

Баскетболистите на Черно море започнаха с победа новия сезон

Вицешампионът Черно море започна с успех новия сезон в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ) след победа над дебютанта в елита Локомотив (Пловдив) с 86:77 (17:18, 21:21, 25:23, 23:15) като гост в последния мач от първия кръг на шампионата. "Черно-белите" изиграха силен двубой, в който успяха да се противопоставят на вицешампиона от миналия сезон,..

публикувано на 07.10.25 в 07:42
Илия Царски

Илия Царски за инцидента край Варна: Аз нямаше да допусна това състезание

Най-титулуваният ни автомобилен състезател Илия Царски е категоричен, че не бил допуснал отсечката на планинското изкачване край Варна, на която вчера един от зрителите загина, а осем бяха ранени. Притежателят на над 20 титли в кариерата си добави, че според него пилотът Нейко Нейков е реагирал добре на ситуацията, но заради липсата на..

публикувано на 06.10.25 в 19:52

ЦСКА: Няма да участваме в "сливания", "обединения" и т.н.

Ръководството на ЦСКА излезе с категорична позиция по нашумялата тема от последните дни за потенциално обединение с ЦСКА 1948. От "Армията" официално отрекоха подобна възможност не просто през следващите месеци, а когато и да е било: "Ръководството на ЦСКА категорично изразява възмущението си от твърденията в..

публикувано на 06.10.25 в 18:41

Александър Димитров: Имаме опит срещу силни съперници, най-важен е следващият мач

Новият селекционер на националния отбор по футбол Александър Димитров преди първата си тренировка преди Световните квалификации с Турция и Испания заяви, че има важна задача да подмлади състава, но също така и не се плаши от силата на противниците. Като треньор на юношите и на младежкия отбор до 21 години Димитров, с голяма част от сегашните..

публикувано на 06.10.25 в 18:32