Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бургаска пекарна връща спомена за българския ръчен хляб

Снимка: Даниела Костадинова

В бургаския квартал "Възраждане", сгушена между жилищните кооперации, има една малка, уютна пекарна, която връща спомените на хората за истинския български ръчен хляб.

Иска се голям ентусиазъм, за да правиш дребен бизнес при всички кризи в момента, но едно младо момиче има куража и силата сама да се бори с трудностите. Майсторът-пекар Деница Георгиева е истинско вдъхновение за бургазлии.  

Слънчевата и усмихната Деница нарича клиентите си гости. Тя е толкова внимателна и мила, че хората се спират разговарят и дори споделят лични неща с нея. Малката бутикова пекарна, в която Деница прави различни видове ръчен занаятчийски хляб, е украсена и подредена като в приказка на Андерсен. 


Магазинчето е открито в тежките за всички години на пандемия и оттогава без почивка предлага хляб и хлебни изделия на хората в Бургас. Деница работи сама от 4 часа сутринта до късно през деня. Преди 2 години, когато за първи път посетих малката пекарна, работеше на студено, за да прави икономии. Днес в пекарната отново беше студено. 

Да, времената са трудни. Изискват се много усилия и любов, за да не се отчаеш и откажеш. Деница има нужда от подкрепа, защото е добра, талантлива и много трудолюбива. Защото, както държавата и институциите, така и всички ние трябва да подкрепяме съзидателните хора, които произвеждат, които придават добавена стойност, хората като Деница. А вярата е тази, която я крепи. 

Репортаж на Даниела Костадинова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

Снимки: Даниела Костадинова

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

В България животновъдството се унищожава, а млякото намалява . Българският фермер не може да задоволи собственото си село. Нямаме производство. Това заяви пред БНР фермерът Петър Карадамянов от Долна махала, Пловдивско. "Има търсене. В България мляко няма. Проблемът е, че няма и да има скоро . Животновъдството се унищожава и там..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17