Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джон Кърби: САЩ свалиха високолетящ обект над Аляска

Автор:
Джон Кърби
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Координаторът за стратегически комуникации на Съвета за национална сигурност на Съединените щати Джон Кърби обяви в петък, че американските военновъздушни сили са свалили обект, летящ над Аляска на границата с Канада, който преди това е бил проследен през последните 24 часа, предаде Ройтерс.

Според Кърби обектът се е намирал на надморска височина от над 12 000 метра и е "представлявал обоснована заплаха" за гражданските полети.

"От голяма предпазливост и по препоръка на Пентагона президентът Байдън нареди на военните да свалят обекта и те го направиха“, посочи той, уточнявайки, че летящият обект е бил прихванат от американски изтребител и е бил свален, след като е станало ясно, че става дума за безпилотен апарат.

Кърби добави, че още подробности, включително произхода на обекта, все още не са известни, но посочи, че той е паднал в замръзналите американски териториални води и е "приблизително с размерите на малък автомобил".

Преди седмица Съединените щати свалиха китайски балон над териториалните си води, който предполагаемо е бил използван за наблюдение. Не е ясно дали новия свален обект е имал такава цел, както и какъв е произхода му.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Домусчиеви ще дават показания по т. нар хазартно дело срещу Васил Божков

Бизнесмените Кирил и Георги Домусчиеви ще дават показания по т. нар хазартно дело срещу Васил Божков. Миналия път двамата бяха нередовно призовани, но днес се явиха по делото, което се гледа от Софийския градски съд Поредно заседание по дело срещу Васил Божков за нанесени щети на държавния бюджет Апелативният съд отмени разрешението на..

публикувано на 07.05.25 в 15:16
Министърът на външните работи на Франция Жан-Ноел Баро.

Сирийският лидер Аш Шараа пристига във Франция - първата му визита в западна страна

Френският президент Еманюел Макрон посреща на фона на обществени критики президентът на Сирия Ахмед аш Шараа, който пристига на първото си посещение в западна страна. Очаква се Франция да настоява за демократично управление борба срещу тероризма от новата сирийска власт. Още информация - от кореспондента ни Юлия Талева: Оспорваната визита на..

публикувано на 07.05.25 в 14:59
РУ Монтана

Задържаха мъж от монтанското село Доктор Йосифово за домашно насилие

25-годишен мъж от монтанското село Доктор Йосифово е в ареста на полицията в Монтана, след като нанесъл побой над жената, с която съжителствал на семейни начала. 25-годишен от село Доктор Йосифово е задържан за проява на домашно насилие. Сигналът за престъплението бил подаден снощи на телефон 112 от 35-годишна жителка на Д-р Йосифово...

публикувано на 07.05.25 в 14:36

Анджей Дуда смята, че е възможно страните от НАТО да започнат да отделят по 3% от БВП за отбрана

Полският президент Анджей Дуда е на позиция, че предложението на Варшава страните от НАТО да започнат да отделят по 3 процента от Брутния вътрешен продукт за отбрана е разумно, реално и възможно за постигане, предаде БТА. Полският президент предлага конституционни промени, задължаващи разходи за отбрана от поне 4% от БВП Идеята е обсъдена..

публикувано на 07.05.25 в 14:22
Васил Терзиев

Васил Терзиев: Назрял е моментът за въвеждане на "червена зона" за паркиране в София

Търся мнозинства на базата на добре обмислени идеи. Това обясни пред БНР Васил Терзиев, кмет на София. Той коментира тази за създаване на "червена зона" за паркиране в столицата.  "Тя е стара. Смятаме, че вече е назрял моментът за въвеждане, за да се олекоти паркирането в дадени райони.  В цял свят си има методика на работа. Когато минеш..

публикувано на 07.05.25 в 14:20
Джо Байдън

Байдън пред Би Би Си: Лидерите на Европа се чудят какво да правят сега. Могат ли да разчитат на САЩ?

В интервю за Би Би Си бившият американски президент Джо Байдън изрази загриженост от кризата в отношенията между САЩ и ЕС, настъпила след връщането на Доналд Тръмп в Белия дом.  Байдън заяви още, че натискът от страна на администрацията на Доналд Тръмп върху Украйна да се откаже от територия в полза на Русия е форма на "съвременно умиротворяване" с..

публикувано на 07.05.25 в 14:15

На първо четене: Депутатите приеха промени в закона срещу финансирането на тероризма

На първо четене депутатите прокараха промени в Закона за мерките срещу финансиране на тероризма, пряко свързани с изсветляване на българската икономика. Законодателната инициатива е пряко свързана с усилията да се предостави възможност на българската икономика да привлича чуждестранни инвестиции, да създава работни места и да подпомогне за..

публикувано на 07.05.25 в 14:08