Потвърдените жертви на земетресенията в Турция и Сирия в началото на седмицата вече са над 33 000, съобщи АФП. В Турция загиналите са най-малко 29605, докато в Сирия те са 3574. Според ООН реалният брой на жертвите може би е двойно по-голям.
Властите в Турция разпоредиха арест на над 100 души заради лошото строителство на сградите, срутили се при трусовете.
Същевременно сирийският президент Башар Асад благодари на Обединените арабски емирства, които обещаха десетки милиони долари за възстановяването на засегнатите от земетресението райони в страната.
Продължава обаче да е затруднен хуманитарния достъп до териториите под контрола на бунтовници в Сирия.
Хуманитарната помощ за пострадалите от земетресението, пътуваща от контролираните от правителството части на Сирия към териториите, контролирани от опозицията, е задържана "поради проблеми с одобрението" на една твърдолинейна групировка, заяви днес говорител на ООН, цитиран от Ройтерс.
От докладваните до момента 3500 смъртни случая в Сирия по-голямата част са в северозападния район на страната, който до голяма степен се намира под контрола на ислямистката групировка "Хаят Тахрир аш Шам" (ХТШ).
Фронтовите линии с териториите, които са под контрола на правителството, са затворени и само един граничен пункт го свързва с Турция на север. Миналата седмица сирийското правителство заяви, че има готовност да изпрати помощ в засегнатия от природното бедствие район.
Източник от "Хаят Тахрир аш Шам" (ХТШ), който не е упълномощен да говори с медиите, заяви пред Ройтерс, че групировката няма да допусне доставки от контролираните от правителството части на Сирия и че помощта ще пристига само от Турция.
Говорител на Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси заяви пред Ройтерс, че има "проблем с одобрението" от страна на групировката, която ООН и САЩ класифицират като терористична организация, без да дава повече информация.
Папа Франциск призова за "конкретна подкрепа" за населението, засегнато от трусовете, отнели живота на хиляди в Турция и Сирия, население, което по думите му "не трябва да бъде забравяно", предаде АФП.
"Нека продължим да бъдем солидарни, чрез молитва и конкретна подкрепа, с населението, засегнато от земетресението в Турция и Сирия", каза той в края на традиционната си неделна литургия за поклонници и туристи на площад "Свети Петър".
Междувременно граничният пункт Алиджан между Турция и Армения, който 30 години бе затворен поради политическите проблеми между двете страни, бе отворен за пръв път, за да преминават тирове, пренасящи помощи за поразените от земетресенията турски области. Тази сутрин тирове с помощи от Армения са преминали на турска територия към град Адъяман, който е сред най-силно засегнатите.У нас: ДПС изпрати 5000 походни легла за бедстващите хора в Турция. Това съобщи лидерът на движението Мустафа Карадайъ. Леглата бяха натоварени на 4 тира и отпътуваха за южната ни съседка. До вчера ДПС транспортира над 35 тира с помощи.
Росен Карадимов няма да се откаже от кандидатурата си за председател на Комисията за защита на конкуренцията. Това стана ясно от негово интервю за БНТ. Според Карадимов, той е получил безпрецедентна обществена подкрепа - от работодателите и синдикатите. Той обясни, че широката подкрепа се дължи на професионалната му биография...
Най-малко четирима души са загинали, след като циклонът "Гаранс" връхлетя вчера френската отвъдморска територия Реюнион. Скоростта на вятъра е надхвърлила 150 км/ч, предаде Ройтерс. "Гаранс" беше понижен до силна тропическа буря и червеният код за опасност беше отменен", съобщи в социалната мрежа "Екс" местната префектура, която предупреди..
Както по всеки въпрос и с вейпинга има две гледни точки. Едната - че това е нов начин подрастващите да бъдат пристрастени към никотина и вейповете не трябва да се продават свободно. А другата - че вейпингът е ефективен начин пушачите да откажат цигарите. Но и двете страни са съгласни, че вейпингът сред младежите е проблем. Историята на вейпинга..
Палестинската групировка "Хамас" обяви, че отхвърля "формулировката" на Израел за удължаване на първата фаза от примирието в ивицата Газа. Днес е денят, в който първият етап от сделката изтича. Говорител на "Хамас" е заявил за телевизия "Ал-араби", че в момента не се провеждат преговори за втората фаза от прекратяването на огъня, предаде..
Големият въпрос с ПВУ е дали тези проекти, които са били планирани и замислени, ще бъдат реализирани, дали някои ще бъдат изобщо започвани. Някои проекти са били предвидени за реализиране само ако има пари от Европа . Явно ще се наложи орязване. Това заяви в предаването "Политически НЕкоректно" Лъчезар Богданов от Института за пазарна..
Сегашният проектобюджет е 85% същият като предишния бюджет , за който всички обясняваха как държавата ще фалира. Сега изведнъж се оказа, че това е единствено възможният бюджет . Числата са едни и същи. Въпрос на елементарно счетоводство е. Това мнение изрази пред БНР главният икономист на КНСБ Любослав Костов. Трябваше да има..
29 души са задържани при операция в София проведена срещу разпространението на наркотици. Акцията е в последните дни на месец февруари при нея са открити и различни видове дрога. Автопатрул на Девето РУ задържа трима мъже в района на жк "Люлин 5". Полицейските действия са предприети незабавно, след като е получена информация, че тримата са..
На 49-годишна възраст внезапно почина Янко Маринов - високо ценен пианист и органист, византолог, ерудит, научен изследовател и основател на консорта за..
Председателят на КЗП Мария Филипова е един обикновен лъжесвидетел. Това заяви пред БНР бизнесменът Васил Божков. Фалстарт на делото срещу Васил..
Откакто сме в Шенген, няма кой да контролира разрешителните за превоз. Ние нямаме контролен орган какви разрешителни се използват, от кого, кои..