Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НАП - Велико Търново събра 20 млн. лв. данъци от фирми, изпълняващи европроекти

Снимка: Здравка Маслянкова

Данъчните във Велико Търново са събрали 20 милиона лева неплатени задължения от фирми, които изпълняват европроекти с възложител общините или държавата в региона.

Просрочията са събрани от публичните изпълнители на приходната агенция за миналата година. От Териториалната дирекция на НАП във Велико Търново съобщават, че 12 милиона лева от задълженията са внесени след наложен запор, а 8 милиона лева от дълговете са платени доброволно. 

Въпреки че изискванията на обществените поръчки за фирмите изпълнители включват изричното условие компаниите да са с чисти данъчни досиета, оказва се че фирми длъжници са получавали от обществени институции разплащания по европроекти.  

Данъчните следят предстоящите разплащания чрез автоматизирана система, за тях са длъжни да докладват и общините и да правят проверки дали контрагентите им по договорите с европейско финансиране не са с възникнали данъчни задължения към държавата в периодите на разплащания. В тези случаи данъчните могат да задържат цялата или част от сумата на обществения ресурс, за да бъдат погасени дълговете на съответните фирми към бюджета.


По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Гуцанов

БСП-ОЛ със срещи за подкрепа на законопроект за пределна надценка от 10% на основни хранителни продукти

БСП - Обединена левица започва поредица от срещи с парламентарно представените партии за подкрепа на законопроекта за пределна надценка от 10 на сто на основните хранителни продукти, обяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. БСП не иска таван на цените, а ограничение на надценките "Не може някой да произвежда..

публикувано на 10.02.25 в 07:21

В Брезник и с. Ноевци се въвежда режим на водата заради спад на нивото на язовир "Красава"

Заради спадане на нивото на язовир "Красава" от днес в Брезник и село Ноевци се въвежда режим на водата. В делничните дни тя ще бъде пускана от 05.30 до 09.00 часа и от 17.30 до 22.00 часа, а в събота и неделя от 07.00 до 21.30 часа. От Регионалната здравна инспекция съобщиха, че засилват монторинга за качеството на питейната вода.

публикувано на 10.02.25 в 07:14
Пенчо Милков

Кметът на Русе е подал до КПКОНПИ коригираща декларация за имот в града

Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и финансовото си състояние. Всички го правят, защото ако пропуснат, следват глоби. А ако сбъркат? Няма проблем, човешко е да се греши, законът е снизходителен. В конкретния случай кметът на Русе..

публикувано на 10.02.25 в 07:14

Представител на ООН ще бъде в Кипър за разговори с лидерите на двете общности

В Никозия днес заместник-генералният секретар на ООН по политическите и мироопазващите въпроси Розмари Ди Карло ще се срещне с лидерите на двете кипърски общности. Посещението й е ключово за усилията на международната организация за съживяване на процеса по Кипърския въпрос. Високопоставеният пратеник на ООН ще разговаря поотделно с президента..

публикувано на 10.02.25 в 03:31
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп въвежда 25% мита върху вноса на стомана и алуминий

Американският президент Доналд Тръмп съобщи, че ще обяви реципрочни мита за много държави във вторник или сряда.  Пред репортери на борда на президентския самолет той каза, че по-късно днес ще съобщи за въвеждането на тарифи в размер на 25% върху целия внос на алуминий и стомана в Съединените щати. "Много е просто - ако те ни..

публикувано на 10.02.25 в 01:15
Атанас Запрянов

Запрянов: До края на септември България ще получи 8 изтребителя Ф-16

До края на септември България ще получи осем изтребителя Ф-16 Блок 70, съобщи министърът на отбраната Атанас Запрянов, цитиран от БТА. Първите два изтребителя се очакват в края на март и през април, следващите три в средата на годината, а следващите три в края на септември.   Пред Нова телевизия Запрянов увери, че инфраструктурата е готова за..

публикувано на 09.02.25 в 22:25
Залезът над морето  и евакуираното село Иа на Санторини, 5 февруари 2025 г.

Ново земетресение от пета степен разтърси гръцките острови Санторини и Аморгос

Ново силно земетресение от пета степен по скалата на Рихтер разтърси тази вечер островите Санторини и Аморгос в Егейско море,  съобщи АНА-МПА, цитирана от БТА.  Земетресението е било в 21:05 ч. с епицентър в морето на 21 км югозападно от селището Аркесини на Аморгос. Малко по-рано, в 20:53 ч., в същия район е регистрирано още едно силно земетресение..

публикувано на 09.02.25 в 22:16