Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нараства нуждата от хора с професия "Ръководител на полети"

BULATSA отвори врати за всички, които искат да научат повече за професията

Снимка: Мила Младенова

BULATSA отвори врати за всички, които искат да научат повече за професията "Ръководител на полети", като първата среща се проведе в София. Предстои такава среща на 10 март и 10 април. Посещение на летищните центрове за обслужване на въздушното движение ще има и във Варна на 16 март, а в Бургас на 17 март. Всички желаещи трябва да подадат своите заявки и да бъдат регистрирани на специалната форма в сайта на компанията. 

Между 2 500 и 3000 граждански самолети на денонощие прелитат над въздушното пространство на страната ни в най-натоварените периоди от годината. За година те са приблизително 1 милион. Нарастващият трафик поражда нуждата от повече хора, които да работят професията. 


Посетителите могат да присъстват на презентациите на експерти от BULATSA, да се запознаят на място с условията, които се предлагат за кариерно развитие.

Те могат отблизо да се запознаят с професията и да видят в реално време работата на Районния център за обслужване на въздушното движение и тренажора за бъдещи Ръководили на полети. 


В залата има много компютри, карти и диаграми, черни екрани със светлинки по тях, нанизани като съзвездия. С малко повече въображение можем да си представим, че се намираме в космически кораб, но в действителност това са хората, които направляват самолетния поток, преминаващ над територията на България сигурно и безопасно. 


За възникването на Държавно предприятие РВД и за смисъла на професията разказаха в лекция пред кандидати за работа ръководителите на полети Петър Георгиев и Константин Тунчев. 

Георги Пеев - генерален директор на BULATSA, посочи каква е целта на кампанията:

"Целта на отворените врати е да привлечем повече млади хора за професията "Ръководител на полети". В последните години има съществено увеличение на трафика породено от много фактори. Нашите планове показват, че са ни необходими доста на брой ръководители на полети. Правим постоянни кампании за подбор на млади хора. Качествата са комплексни. Трябва да могат да работят в екип, да издържат на напрежение, да взимат решения в дефицит от време и да са в добро здравословно състояние".

По думите му в следващите 10 години ще са необходими по 10 ръководители на полети на година. Между тях няма конкуренция, подчерта още той.


Пеев посочи още, че обучението включва теоретична и практическа част. След това обучаваните се поставят в реална оперативна среда с инструктор и с истински трафик. Това продължава около половин година, докато човекът придобие нужната професионална квалификация и бъде лицензиран, обясни той. 

За времето на обучение се изплаща стипендия, достатъчно висока, за да даде спокойствие за това време. Година и половина обаче кандидатите трябва да във върхова форма, като тестове се правят всяка седмица и по-често. 

Успеваемостта е 1 към 10 на база подалите документи, каза Петър Георгиев и добави: "Тъй като се предлагат и алтернативни позиции на кандидатите, които не са успели от тези, които започват обучение, може би 80-90% започват работа в рамките на предприятието".

Работата е тежка, изтощителна, с нощни смени, но заплащането е съизмеримо с това в другите европейски страни. 

Снимки: Мила Младенова


Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Българските младежи са песимисти за света, но оптимисти за България

Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България . Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването  "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи": "Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за..

публикувано на 02.10.24 в 16:48

Има по-голяма чувствителност към насилието над жени, но случаите растат

" Има по-голяма чувствителност сред обществото, че насилието над жени е съществен проблем . Последните социологически изследвания показват, че 84% от българите смятат, че имаме сериозен проблем, конкретно и с домашното насилие. За жалост обаче случаите продължава да нарастват. Има 50% ръст на новообразуваните досъдебни производства ". Това заяви..

публикувано на 02.10.24 в 10:52

Около 25% от българите вземат бързи кредити, малко над 1/5 спестяват

73% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след средата на 2021 г. Това регистрира социологическо проучване на агенция "Тренд", извършено по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).  "Правилната форма означава първо да платим на бъдещото себе си, чак тогава да харчим остатъка. При..

публикувано на 02.10.24 в 09:13

Кампания: Агресията в училище може да се преодолее със спорт

Със спорт може да се преодолее агресията в училище. Това е посланието на кампанията на Държавната агенция за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Б ългарски олимпийци се включиха в инициативата в столичното 140-то училище "Иван Богоров". Ивет Горанова е част от кампанията. Какво по-добре от час по физическо, ако упражненията ти ги води..

публикувано на 01.10.24 в 11:35

"В Северна България – от Видин до Русе, няма никой". Лицево-челюстните хирурзи са на изчезване

Специалността лицево-челюстна хирургия у нас е в криза. За това алармира д-р Лиляна Димитрова, специалист с 40-годишен стаж. "Останаха малко. Вероятно работещите са не повече от десетина. Всички останали вече са пенсионери ", пояснява д-р Димитрова пред БНР. Специалността е в криза . Точките, в които са достъпни подобни специалисти, са..

публикувано на 01.10.24 в 06:59

Иван Анчев: Само Москва има полза от разрастване на конфликта в Близкия изток

Бяха изпуснати много възможности за дипломация , заяви пред БНР експертът по контратероризъм и международна сигурност Иван Анчев, който е и директор на Центъра за изследване на глобални хибридни заплахи. Коментарът му е по повод на увеличаващото се напрежение между Израел и "Хизбула".  Откриха тялото на лидера на "Хизбула" Израелската..

публикувано на 30.09.24 в 10:28
Херберт Кикъл, лидер на австрийската крайна десница.

Крайната десница в Австрия печели за първи път парламентарни избори

Крайната десница в Австрия спечели за първи път парламентарни избори в алпийската република, но не е сигурно, че ще оглави следващото правителство. При преброени 100% бюлетини Партията на свободата получава почти 29 процента от гласовете, но е нежелан партньор от повечето парламентарни партии. Втора политическа сила е Народната партия на..

публикувано на 30.09.24 в 07:28