Изследванията на хормона за оценка на яйчниковия резерв при жените и на спермограмата при мъжете да станат част от ежегодните профилактични прегледи за хората между 18 и 35 години и да се заплащат от Здравната каса. Това предложение изпрати до здравното министерство в началото на седмицата омбудсманът Диана Ковачева.
От ведомството съобщиха за "Хоризонт", че предложението е дошло в края на януари и от фондация "Искам бебе", и вече се обсъжда с медицински специалисти и здравни експерти дали е възможно и целесъобразно тези изследвания да влязат в профилактичния пакет на здравноосигурените у нас.
Все повече хора на възраст от 25 до 35 години имат сериозно нарушена репродуктивна функция. Това показват наблюдения на екипа на фондация "Искам бебе", които подкрепят двойки с репродуктивни проблеми. Наблюденията са от последните пет години, разказа Мария Янева, председател на фондацията. Затова оттам смятат, че изследванията за репродуктивност трябва да се правят редовно в младата възраст на жената и на мъжа.
При жените антимюлеровият хормон, който показва яйчниковия резерв, е сред основните фактори при кандидатстване за финансиране на ин витро процедури от Центъра за асистирана репродукция. По данни на фондацията изследването на този хормон в момента струва средно около 50 лева. Ако бъде включено в годишния профилактичен пакет, заплащан от Здравната каса за жени от 18 до 35 години, би дало добър поглед за планиране на раждане, а при наличие на проблем да се намери решение навреме.
Мария Янева припомни резултатите от национално представително социологическо проучване, проведено преди две години, които показват, че възрастовата граница за раждане на първо дете в София е 30 години и половина. Друг резултат е нарастване на двойките със стерилитет – от 145 хиляди през 2014-та година на 290 хиляди през 2021-ва. В същото време тенденцията е към фондацията да се обръщат двойки, които искат да станат родители след навършване на 40 години.
Дали изследванията за репродуктивните способности на младите хора ще се поемат от Здравната каса зависи от здравното министерство, което трябва да подготви нормативни промени. Това ще се случи, след като експерти кажат дали това е целесъобразно и какви са очакваните резултати от разширяването на профилактичния пакет на българите.
Междувременно фондация "Искам бебе" и БТА започнаха кампанията "Родители навреме".

Украйна се намира в един от най-трудните моменти в своята история, констатира в петък вечерта президентът Володимир Зеленски . Изтъркана фраза, но удачна за момента – страната наистина е поставена под безпрецедентен двоен натиск – от тази седмица вече на само от Русия, която настъпва и руши все по-неудържимо, но и от Съединените щати, които..
Съгласно мирния план на президента Тръмп (в сегашния му вариант, който търпи промени според самите американци) санкциите срещу Руската федерация ще бъдат отменени "на етапи" и според спецификата на отделните случаи. При това положение докато Кремъл и Киев се произнесат окончателно по плана ( Путин го одобри снощи само като основа за преговори)..
Тревожни данни за насилието над жени. Български фонд за жените започва кампания "Грижа на всяка цена" и организира голяма конференция по темата. "Неслучайно решихме да кръстим нашата кампания "Грижа на всяка цена". Тоба подчерта пред БНР директор "Комуникации и кампании" в организацията Рая Раева : " Проблемът с домашното насилие и..
Днес се открива първият на Балканите Музей на ютията . Колекцията от ютии е дарена на музея от покойния художник Димитър Добрев . "Въпреки че причината за това събитие вече не е между нас, аз знам, че през цялото време той бдеше и помагаше, направляваше ни, за да се изпълни и една негова мечта, защото, освен че човекът е събирал наистина над..
Отново най-търсени от работодателите са строителите . Камарата на строителите започва кампания за завръщане на работещите в бранша от чужбина отново у нас. "Има недостиг на строители" . Това отбеляза пред БНР инж. Любомир Качамаков , заместник-председател на Камарата на строителите в България (КСБ): "След няколко изключително тежки години,..
"Определено считам, че пилотската професия е една изключително привлекателна професия" . Това коментира пред БНР главният секретар на Асоциацията на българските авиокомпании, инструктор и изпитващ на Airbus 320 капитан Йовко Йоцев : "В крайна сметка това доколко тя е привлекателна за даден субект, зависи от неговата мотивация, така че определено..
"Самият бюджет има огромни проблеми" . Това каза пред БНР Стоян Панчев , икономист, политически анализатор и изпълнителен директор на Експертния клуб за икономика и политика: "Според мен основният проблем е този, който в някаква степен не е разписан в документите, които представляват проектобюджета, а именно - дефицитът. Характеристиките на..
Цялата политическа класа стигна до дъното. Това не е политика . Този прочит на политическата ситуация направи в интервю за БНР Корнелия Нинова,..
Борбата е кой да контролира администрацията! Новата структура на Столичната община ще се обсъжда в комисии Така архитект Васил Василев,..
Документът за мирното споразумение за спиране на войната в Украйна няма да бъде подписан в настоящата редакция, сподели в интервю пред БНР доц...