"Беше несравнимо. Имаше много голям адреналин. Чувстваме се удовлетворени от добре свършената работа. Българският екип извади 31 човека живи, което е гордост и постижение за всички нас", казва Меглена Трифонова от формированието "Пловдив 112".
Доброволците са работили 89 часа на 24-часови смени при минусови температури. Екипът е заминал с четирима парамедици и две линейки, една от които офроуд.
"Беше доста тежко. Никой от нас не беше отивал на бедствие от такъв мащаб. Имаше квартали, които буквално бяха сравнени със земята", разказва ръководителят на екипа Георги Влайков.
"Надежда – това беше нещо, което поне вдъхнахме на хората", прави равносметка Красимир Каракашев от доброволното формирование "Мейдей".
"Тя от време на време пишеше, на смени работеха. Казваше, че е добре, че е здрава. През цялото време се молехме всички да се приберат здрави. Тя на рождения си ден спаси няколко човека", споделят родителите на 25-годишния парамедик Евелина Попова.
"Те са достатъчно опитни и подготвени да оцелеят в такива условия – тежка физическа работа и психологическо натоварване", отбелязва Ясен Попов, председател на Националната асоциация на доброволците. По думите му психологическата подкрепа за участниците в подобни мисии след приключването им е задължителна.
В Одрин посрещнаха доброволците като герои, правим го и тук, подчертава генералният консул на Република Турция в Пловдив Корхан Кюнгерю. Той изтъква още, че след земетресението една от първите държави, която е изпратила спасителни екипи, е била България.
Повече чуйте в звуковия файл.
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..