Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ИБ на БСП: Сезираме главния прокурор за готвена намеса в изборите

Снимка: Ани Петрова

"Днес зам.-министърът на електронното управление Благовест Кирилов заяви, че напуска поста си поради липса на прозрачност. В своята позиция Кирилов твърди, че бордът на директорите на "Информационно обслужване", което се занимава с отчитането на изборните резултати, не е съставен според резултатите от конкурса.

Той заявява, че не може да приеме това и че във всяко свое действие се ръководи от желанието да има прозрачност на процеса, ефективност на резултатите, както и да се защити националната сигурност, които са ключови условия за нормалното протичане на предстоящите избори" - пишат днес  в позиция от Изпълнителното бюро на БСП, като допълват: 

"Подадената от Благовест Кирилов оставка сигнализира за точно обратното – липса на тези условия и сериозна заплаха за нормалното провеждане на предстоящите избори".

От БСП припомнят, че вече са сигнализирали ОССЕ и ПАСЕ за "недопустимата намеса на служебното правителство" в изборите на 2 април:

"Тогава изпратихме документи с конкретни данни за поредното недопустимо вмешателство в предстоящите извънредни парламентарни избори от страна на служебния кабинет на президента Румен Радев. За това вече свидетелстват и лица от служебния кабинет на президента - зам.-министър на електронното управление от кабинета на Радев признава за съществуващия риск от манипулация на изборите", пишат от социалистическата партия.

И още: "БСП възразява срещу всякакви опити за вмешателство в изборите. Призоваваме за незабавна реакция и сезираме прокуратурата за евентуална готвена подмяна на вота. Призоваваме всички партии и неправителствени организации да се обединим за гарантиране на честни избори".

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен: Трябва спешно да превъоръжим Европа

"Трябва спешно да превъоръжим Европа". Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след края на ключова среща на върха на няколко европейски страни плюс Канада, състояла се в Лондон и посветена на европейската сигурност и на войната в Украйна, предаде "Франс прес". Стармър към Зеленски: С вас сме колкото е..

публикувано на 02.03.25 в 19:53

В очакване на "Оскар"-ите

Тази нощ ще се състои церемонията по връчване на наградите "Оскар" - най-престижните отличия в света на киното. Водещ на събитието ще бъде комикът О’Брайън. Испаноезичният мюзикъл "Емилия Перес", разказващ за наркобос, който сменя пола си, оглавява списъка с 13 номинации, включително за най-добър филм и поддържаща женска роля. Сред основните..

публикувано на 02.03.25 в 18:42
Руският външен министър Сергей Лавров с Доналд Тръмп и с тогавашния посланик на Москва Сергей Кисляк в Белия дом (10 май 2017 г.)

Лавров: Тръмп всичко разбира

Министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров похвали президента на САЩ Доналд Тръмп като "прагматик" за подхода му към войната в Украйна и отправи упреци към Европейския съюз като "подпалвач" на конфликта. В интервю за медийната група "Красная звезда", публикувано от ведомството му, Лавров определи като "нагло" френско-британското предложение за..

публикувано на 02.03.25 в 17:54
Президентът на Украйна Володомир Зеленски (вляво)  и министър-председателят на Великобритания Киър Стармър - Лондон, 2 март 2025

Стармър към Зеленски: С вас сме колкото е необходимо

Срещата на върха за европейската сигурност в Лондон започна. Европейски лидери се събират днес в Лондон, за да обсъдят подкрепата за Украйна Всички поканени от премиера Киър Стармър лидери на европейски държави пристигнаха в британската столица, както и председателите на Европейския съвет и Европейската комисия, а също и генералният секретар на..

публикувано на 02.03.25 в 16:58

"Гората БГ" раздаде 14 000 дръвчета в Силистра

14 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета бяха раздадени по време на акцията на инициативата "Гората БГ" в Силистра. Целта на организаторите е тази година броят на дарените фиданки да достигне 5 милиона, а акцията премина при голям интерес от страна на гражданите на Силистра. За четвърта година "Гората.БГ" е в Силистра, въпреки лошото време, заяви..

публикувано на 02.03.25 в 16:40

Протест на граждани пред полицията в Казанлък

Граждани се събраха пред районното управление в Казанлък с призив да бъде оповестена цялата информация за смъртта на 47-годишен мъж, който почина, след като беше арестуван от полицията по-рано тази седмица. 47-годишният мъж от Казанлък е бил задържан след подаден сигнал за кражба. Той е издъхнал в местната болница, докато чакал за преглед, откаран..

публикувано на 02.03.25 в 16:06

Папа Франциск от болницата: Войната е абсурдна

Папа Франциск, който написа неделната си молитва в болничното си легло, докато се бори с тежка двойна пневмония, призова за световен мир и добави, че "войната изглежда все по-абсурдна", предаде ДПА. Молитвата му бе разпространена само в писмен вид. Франциск, който е духовен водач на 1,4 млрд. католици по света, спомена Украйна, Палестина,..

публикувано на 02.03.25 в 16:00