Когато става дума за Русенската опера, неизбежно в спомените ни се връщат имената на прочутата в миналото „русенска тройка“: Пенка Маринова, Николай Здравков и Кирил Кръстев - певците, създали и утвърдили този наш оперен театър.
На 10 февруари отбелязваме 100-годишнината от рождението на великолепния тенор Николай Здравков - чаровен, артистичен, искрен в превъплъщенията си. Много от любителите на оперното изкуство у нас вероятно са преживели вълнуващи мигове с неговите герои Херцога, Ричард, Надир, Фауст, Алфред, Ленски, Де Грийо и още, и още.
Цели 35 години Здравков остана верен на Русенската опера, а гостува не само в чужбина - в Русия, Грузия, Китай, Румъния, Белгия, Чехия, но и на всички бъгарски опери сцени - над 120 пъти в Софийската опера, също толкова и в останалите театри, а всички негови участия са общо 1450 - един живот, отдаден изцяло на операта.
Николай Здравков е роден на 10 февруари 1923 г. в село Брусарци. До 16-годишна възраст работи във фабрика. Завършва Духовната семинария в Черепиш, за кратко е чиновник в Лом, занимава се с музика самостоятелно. От 1948 г. пее в хор “Кавал“, по-късно е хорист и солист на Ансамбъла за песни и танци на МВР. В същото време той учи като частен ученик вокална постановка при проф. Илия Йосифов, след това и при Катя Спиридонова.
През 1953 г. Здравков дебютира в новосъздадената Русенска опера с ролята на Каварадоси от операта „Тоска“ на Пучини. И до края на певческата си кариера остава солист на театъра. Специализирал е в Болшой театър, отличен е на редица престижни международни певчески конкурси, като Вервие - Белгия, “Карел Буриан и Ема Дестинова“ в Прага, и др.
Николай Здравков умира на 6 януари 1990 г.
В Златния фонд на БНР се съхранява изказване на певеца от 14 декември 1989 г. - спомени на един изключително чаровен и мил човек. Чуйте ги в звуковия файл.
13-то издание на Фестивала на комедийния и сатиричния спектакъл се провежда в Габрово и съвсем в духа на града на хумора разсмива публиката, а и съседите, които гостуват на театралните вечери. Девет са заглавията в афиша на събитието, на което БНР е медиен партньор. Оценяват ги професионалисти, които на официална церемония утре вечер ще..
Националните награди за театрални постижения в областта на хумора и сатирата "Златен кукерикон" ще бъдат връчени тази вечер на церемония в Сатиричния театър. Отличия ще бъдат раздадени в пет категории. Призът за цялостно творчество на името на Георги Калоянчев е присъден на актрисата Мая Новоселска. Наградите "Златен кукерикон" ще бъдат..
Писателят и издателя Георги Гроздев представи пред БНР най-новата си книга "Приключения с Балканска библиотека". В нея е събрана неговата работа, неговите успехи в продължение на толкова много години. Откъде да започнем? "Книгата е посветена на нашите съмишленици от България и Балканите с благодарност. Макар да съм автор, съм и съставител,..
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..