Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за цигулковия педагог Никола Абаджиев

През този месец отбелязваме 140-годишнината от рождението на изтъкнатия цигулков педагог и музикален деец Никола Абаджиев. Цяло поколение наши известни цигулари са негови ученици, а той подготви за световна кариера и своя син - гениалния български цигулар Васко Абаджиев.

Никола  Абаджиев е роден на 14 февруари 1883 г. в Русе. Произхожда от стара фамилия - дядо му бил известен търговец на аби, а стоката му се продавала чак до Цариград и оттам е дошло фамилното име - Абаджиеви. Баща му е съдия.

Първият учител по цигулка на Никола Абаджиев е известният композитор Петко Наумов. От 1901 г. учи в Консерваторията в Брюксел - цигулка при професор Томсон, теоретични дисциплини - при Жилсон. По-късно, през 1914 г., специализира в Берлин при прочутия Анри Марто. 

От 1928 г. Абаджиев е преподавател по цигулка в Музикалната академия, още следващата година става професор. Между 1931/1933 г. е директор на  Академията, като допринася много за укрепването на тази музикална институция - налага като традиция музикалните прояви на студентите - в продукции и годишни концерти.

Негови ученици са Васил Чернаев - един от големите наши концертиращи цигулари в средата на миналия век, Васил Лолов - впоследствие изтъкнат диригент, Стоян Стоянов Иванов и др. Никола Абаджиев подготвя и учебни помагала за начинаещите цигулари - издава Школа за цигулка.

Никола Абаджиев е известен и с работата си като пропагандатор на музикалното изкуство - изнася огромно количество сказки из цяла България, често с тях придружава концертите на своя син. Пише статии по различни музикално-теоретични въпроси, които се публикуват в нашата и чуждестранната преса. И още - основава и работи като редактор и преводач в библиотека “Музика“ - от 1925 г. издава отделни книжки с биографии на големи музиканти, като Моцарт, Паганини, Бетовен, Вагнер, и за някои от тяхните творби, а това са преводи от популярни книги на известни гелмански музиковеди.

Никола Абаджиев умираа на 9 семтември 1941 г. За съжаление във фонда на БНР няма нито изказвания, нито изпълнения на този изтъкнат наш музикант. В Златния фонд се пазят само изключително ценните записи на неговия син Васко Абаджиев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23