Това мнение изрази в интервю за БНР Кристиян Шкварек - историк, политически анализатор, представител на групата на Европейските консерватори и реформисти.
В България липсва политически елит, който да има гръбнака, който имат някои други елити в Източна Европа, дори в малки, дори в слаби държави, посочи Шкварек.
По думите му в Европа се откриват "проблясъци" на политически елити, които имат гръбнака да се опълчат на мейнстрийма.
"Обаче го правят. В България като че ли това липсва. И там има всичко, което има и при нас – политици, които нямат гръбнак, доносници, комсомолци, колониална администрация и т.н. В България пък също има и хора, които се занимават с политика, които имат гръбнак. Въпросът е в баланса и това обществото да даде малко повече доверие на тези, които имат гръбнак и по-малко на другите. Може би българинът е малко по-предпазлив, може би малко повече се плаши от това да овласти хора, които говорят малко по-смело. Българинът се страхува от крайности – нещо, което много пъти му е помогнало в историята, много пъти го е спасило. (…) Българинът има естествен имунитет към крайностите, който е хубав. В момента го пази от крайния либерализъм на Запада, обаче същевременно понякога малко го плаши да вземе по-смели стъпки и да овласти по-смели хора."
Либералните хора в България са много провинциални по мислене в геополитическия смисъл, смята Кристиян Шкварек.
"Те примерно смятат, че по-голяма заплаха за България е някой олигарх долу, в югозапада, отколкото нещо, което бълва Холивуд. (…) Това са хора, които все още не разбират, че България е част от Европа и Запада. Хора, които все още смятат, че България е нещо малко, азиатско, което те трябва да цивилизоват, да го дръпнат на всяка цена към Запада и много се притесняват, че хора, които евентуално критикуват някакви елементи на Запада, пречим на този процес. Аз винаги съм смятал България за част от Европа, още повече сега, когато от години е част от всички институции на Европа и на Запада. В мен няма такъв страх, че ето сега, утре ще напусне и ще отиде в съюз с китайците например."
Относно тезата за критиците на еврозоната у нас като путинисти, Шкварек направи паралел с Полша.
"Сред крайните либерали в България, България просто по никакъв начин не трябва да има никаква собствена позиция по който е да било европейски въпрос, освен "повече Европа, повече Европа, повече Европа". Ако нямаме повече Европа, ние моментално ще напуснем, според тях, този съюз и ще отидем в Евразия. Това е един много силен провинциален страх, който липсва в Полша и затова поляците могат да си позволят, и го правят, да имат собствена позиция по отношение както на развитието на Европа, така и на собствената им държава в Европа. И те казват – в момента Европа налага на най-високо ниво самоубийствени политики в сферата на енергетиката, ние устояхме на този натиск от Брюксел и не си закрихме енергетиката. Ако и нашата валута беше там – в ЕЦБ, нямаше да можем да устоим."
"Нямаме нужда от нечии санкции, за да станем повече европейци. България е в Европа. Хайде престанете с това провинциално мислене", апелира той по казуса със санкциите "Магнитски", като ги нарече "очевидна външнополитическа намеса в работите на България" и "вид обида".
ДБ плюс ПП ще започнат да инкасират негативи, защото на българина започва да му писва да му се месят отвън, изтъкна Шкварек.
"Масовият българин вижда, че постоянно се месят в българските дела и му писва. Даже може да има обратен ефект. Българинът не обича хора, които доносничат, които ходят и се оплакват на госпожата."
Мечтата на демократичната общност е местната кампания да се качи върху националната в избори 2 в 1, затова ще се опитат да саботират всячески съставянето на правителство след вота пред април, прогнозира Кристиян Шкварек.
България може да започне като други източноевропейски народи, които се чувстват еманципирани - като унгарците и поляците, да избира собствения си път, подчерта Кристиян Шкварек в предаването "Политически НЕкоректно".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...