Норвежецът Хенрик Кристоферсен стана световен шампион в слалома на първенството по ски-алпийски дисциплини, което се провежда във френския курорт Куршевел.
Победата му може да бъде описана като истинска сензация, след като в първия манш беше на 16-то място, но след страхотен втори манш стигна до сензационен златен медал.
28-годишният скандинавец завърши първи с време 1:39.50 минути (1-и манш: 47.84 секунди, 2-и манш: 51.66 секунди).
Втори се нареди гръцкият състезател Ей Джей Гинис, който изостана на 0.20 секунди. Медалът е първи за Гърция на Световно първенство в алпийските ски.
Третата позиция е за Алекс Винацер (Италия), чието време е с 0.38 секунди по-слабо от това на победителя.
Топ 6 допълниха Клеман Ноел (Франция) на 0.41 секунди, Себастиан Холцман (Германия) – изоставане от 0.62 и Марко Шварц (Австрия) c 0.65 секунди дефицит от Кристоферсен.
Кристоферсен има впечатляващите 23 победи в Световната купа в слалом, но никога не е печелил злато в слалом на Олимпиада или Световно първенство.
Ето защо разочарованието беше голямо, когато след първия манш в червената линия светна изоставане от 91 стотни зад лидера Мануел Фелер и 16-о място.
В паузата между двата манша баща му Ларс Кристоферсен даде интервю пред телевизия TV3 и заяви, че синът му има само един шанс – да кара като камикадзе във втората част на състезанието и да се надява на добро стечение на обстоятелствата.
След малко проблеми на старта, 28-годишният състезател наистина се развихри и поведе в състезанието.
Следващите спускащи се скиори все финишираха зад норвежеца, който бавно, но сигурно започна да осъзнава, че има възможности за медал. И когато водачът в първия манш Мануел буквално се провали в своето спускане, Кристоферсен можеше да отпразнува първото си злато в голям шампионат.
Представянето на българите включваше четирима скиори, като голямата звезда Алберт Попов отпадна в след първия манш.
Същото се случи и с Константин Стоилов.
Братята Калин и Камен Златкови продължиха, но само Калин завърши. Неговото време е 1:47.15 минути или изоставане от 7.65 – резултат, който го нарежда на 40-о място.
Брат му Камен не завърши втория манш.
Кандидатът за президент на Българската федерация по борба Гриша Ганчев се срещна с представители на клубове, съмишленици и радетели за българската борба в хотел "Черно море" във Варна. Бизнесменът представи пред тях програмата си за управление на спорта за периода 2025-2029 година, като се ангажира да инвестира четири милиона лева лични средства, ако..
Нюкасъл спечели с 1:0 гостуването си на Уест Хем от 28-ия кръг на Висшата лига. "Свраките" взеха важни три точки, с които остават в борбата за топ 4. Още в началните минути гостите имаха по-добри положения. Харви Барнс най-често тормозеше защитата на съперника, като на няколко пъти отправи опасни удари, спасени от Алфонс Ареола. В 30-ата минута..
Антоанета Костадинова и Кирил Киров завършиха на четвърто място в микса на 10 метра пистолет на Европейското първенство по спортна стрелба в Осиек, Хърватия. Българският тандем даде четвърти резултат в квалификациите с 573 точки и достигна до спора за бронза, но там отстъпи драматично на опитния сръбски състав Зорана Арунович и Дамир Микец..
Септември (София) постигна най-убедителната си победа през сезона след домакински успех с 6:1 срещу Хебър Пазарджик в последен мач от 24-ия кръг на футболното ни първенство. Столичани доминираха на стадион "Локомотив" и спечелиха категорично, с което продължават серията си без загуба от началото на пролетния полусезон и заемат 10-о място с 30..
Президентът на Българската федерация по скокове на батут Стоян Димитров получи специална награда за заслугите си към Международната федерация по гимнастика (ФИГ) и беше избран за почетен член на Световната централа. Българинът три мандата беше член на Съвета на Международната федерация, а на последния конгрес в Доха на негово място в тази..
България зае четвърто място в класирането по медали на първата за 2025 година световната купа по кикбокс в Йезоло (Италия). Участие взеха рекордните 3540 състезатели от 46 държави. Страната беше представена от 99 спортисти от различни отбори, които спечелиха общо 17 златни, 14 сребърни и 13 бронзови отличия. Кикбоксьорите се наредиха на четвърта..
Олимпийската вицешампионка по художествена гимнастика от Игрите в Париж Боряна Калейн е лице на проекта „Младите говорят“. Проект „Младите говорят“ се реализира от Сдружение “СПОРТСРУУМ” и е с проектен номер No:НПИМД-ТО1-О-016/2024 по НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА МЛАДЕЖКИ ДЕЙНОСТИ ПО ЧЛ.10а ОТ ЗАКОНА ЗА ХАЗАРТА (2023-2025) - 09.2024, с..
Дежурните метеоролози в синоптичната станция на връх Мургаш са били нападнати и пребити в полунощ на 9 март. През прозореца влиза непознат мъж и..
Нападателят на дежурните метеоролози на станцията на връх Мургаш е 32-годишен мъж. Той е задържан за 72 часа , съобщиха от СДВР за..
Моят апел към Борисов и премиера Росен Желязков е да поемат такъв ангажимент, че България ще разходва повече за отбрана от държавния бюджет. За..