Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детските травми могат да отключат заболявания след 40 годишна възраст, казва психоложката

Ирена Киркова: Най-големият проблем на двойките вече не е интимността, а общуването

Вече постигаме успехи и с децата от аутистичния спектър, ако детето е посетило рано психолог

Ирена Киркова, психолог от Българска школа по психоанализа
Снимка: Мая Данчева

"Човешката психика няма предел, въпросът е колко процента ние използваме от нашия потенциал и това определя нашия предел. Дали срещаме проблем с огромната информация, която ни "залива", това е индивидуално. Когато човек има нужда от информация, той си я търси, той си намира каналите, от които да я получи.

Има хора, сред които и аз, които усещат, че са претрупани от информация и нямат нужда от повече. В такива случаи ние влизаме в режим на самоизолация, изключвайки електронните средства. Друг е въпросът колко от нас го правят и могат да си го позволят...", разказа в "Нощен Хоризонт" Ирена Киркова, психолог от Българска школа по психоанализа.
ЕПА/БГНЕС
В последните години у нас, както и в западния напреднал свят проблемите на хората се увеличиха, защото животът сам по себе си стана още по-сложен. Забравихме да разказваме проблемите си едни на други, заедно да се надсмиваме над тях и да търсим начини за тяхното решаване. Стана модерно да се ходи на психолог.

Обект на психологията е психиката, нашите чувства, емоции, страхове, взаимоотношения, как субективно отразяваме действителността и до колко адекватно реагираме на дразнители. Основна цел е да се съхрани психиката, за да може да се справя с всички проблеми. Това се опитва да прави и Ирена Киркова.

Ирена Киркова е от Варна, там живее и практикува. Работи с широк спектър от пациенти, включително и с деца.

Ирена Киркова 

За БНР тя разказа ка по-лесно психически да се справяме с проблемите си. Защото животът е твърде сложно и необяснимо нещо. И от наси зависи дали ще погледнем на него сериозно или не толкова сериозно.

За щастие, човешката психика е склонна да забравя проблемите и да се връща с насмешка към тях. Всички ставаме герои, когато решим нашите или нечии чужди проблеми.

Тогава се появяват хумора, фолклора, поговорките, вицовете и всякакви други словесни форми, с които си доказваме едни на други, че можем да преминем всякакви перипети и да излезем победители от всякакви проблеми.

Ирена Киркова е автор на психотерапевтична книга, изпълнена е с хумор -  „Вицове за психолози“.

"Психологията за мен е предизвикателство , но аз го усещам и като призвание. Не ме натоварва, когато клиентът няма проблем, същият като моя. Ако е такъв, който съм имала и съм преодоляла, тогава мога и да предам от личния си опит, и да помогна на човека още повече.

Психологията е такава професия, при която личностното развитие върви "ръка за ръка" с професионалното развитие. Ако това не се спази, рано или късно, вие ще се провалите в професията психолог. Това важи за психолозите, които работят пряко с хора, а не четящите лекции или занимаващи се с изследвания, където няма пряк контакт и няма терапевтично въздейстиве, те са защитени от този риск", сподели още в "Нощен Хоризонт" Ирена Киркова.

По думите на Ирена Киркова психолозите имат може би чувство хумор:
"Защото моята книга им се хареса, което ми говори, че ние не сме се взели съвсем насериозно, величието не е станало устойчива наша личностна характеристика и ние не се считаме за всезнаещи, всеможещи и  последната инстанция на всичко...", каза още тя.

Според психоложката книгата е била и нейна потребност, за да разберат хората, че понякога в шегата, психолозите се опитват да внушат инстината за самите тях. А и вече не само адвокатите, не само лекарите, ще имат вицове за тяхната гилдия, събрани в книга, а и психолозите, допълни авторката.

Ирена Киркова посочи също, че постигат успех и с децата от аутистичния спектър. Много е важно детето да е посетило психолога рано и родителите да са сериозни и готови да работят, да изпълняват всички препоръки.

Тогава може да се изведе детето от аутистичния спектър, каза тя.
"Това са най-големите ни успехи. Но стане ли разликата между хронологична и психична възраст на детето над 4 години, ние не можем да постигнем нищо, колкото и да не си иска", поясни Киркова.
И добави по друга актуална тема - за емоционалните взаимоотношения между двойките:

"Ако допреди време сексът беше "основото табло на проблеми" между двойките, сега това е общуването, отношенията. Заради това те посещават най-често психолозите.

Сякаш телевизорът, телефонът изместиха човешкото общуване. Хората вече не си споделят неща, така както беше преди...Те не са така открити и пред себе си, и пред най-близкия си човек.

Освен, че са все в социалните мрежи, предпочитат да изкарват все другия виновен, не показват чувства и отношение към него, искат да запазят една предства за се биси като за - за вечно силния и вечно правия партньор...

И още - различни заболяванията може да се отключат след 40 годишна възраст, вследствие на  детски травми, ако не сме ги лекували, ако не сме ги преодолели навреме.


Защото докато сме млади, ние не им обръщаме внимание, тогава сме силни и ги подтискаме в някаква степен...

Но след години тези травми все повече се задълбочават, защото и негативният ни опит става все по-голям! Тогава те започват да оказват влияние върху нашето тяло и идват болестите", поясни още за БНР Ирена Киркова.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17