Деветима активни участници от България, Испания и Естония ще усъвършенстват своите интерпретации от 22 до 26 февруари в зала „Славейков“ на Френския институт. Майсторският клас е разделен в два модула: за певци и за диригенти. Събитието се организира от фондация „Аркитети музикали“ в партньорство с Къща музей „Панчо Владигеров“ и с подкрепата на Френския институт в България, а интернационализирането му е подкрепено от проекта IGNITE на Европейската хорова асоциация.
"Идеята беше наистина този майсторски клас да е за интерпретация по-скоро, не за вокална или мануална диригентска техника, затова ансамбълът сме, смея да кажа, подготвени с материала - изучен е солфежно и всякак. И се надявам диригентите, заедно с г-н Бове, да работят конкретно върху интерпретацията на тази музика", разказа диригентът Северин Василев - организатор на събитието.
Двамата музиканти, които проявяват специален интерес към ренесансовия и бароковия вокален репертоар, се запознават по време на диригенския курс на Фестивал и академия "Алегра" в Русе. После се срещат отново в майсторски клас в Санкт Петербург.
Жан-Себастиан Бове е изпълнител и диригент с повече от 25 години опит. Пътят му в музиката започва в църковен хор и интересът към хоровото музициране никога не го напуска, въпреки солистичната кариера като контратенор. Той ръководи няколко хорови състава и е основател на ансамбъла Le Chambre, който е в основата на фестивала Les BaroQuiales.
Французинът сподели: "Много е интересно и вълнуващо да съм тук, защото нямам търпение да започна да работя с тези млади хора, които нямат задръжки в интелектуално отношение, така да се каже - те имат свои представи за музиката, които се надявам съвместно да надградим."
Сесиите ще бъдат отворени за посещение от широката публика срещу билет от 5 лв, а финалният концерт на участниците ще се състои в неделя, 26 февруари, от 12 часа в зала „Славейков“.
Цялото интервю със Северин Василев и Жан-Себастиaн Бове можете да чуете в звуковия файл.
Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" . Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..
Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..
Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..
"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората". Това каза пред БНР Катя Тричкова - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...
Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията. Разбира се..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Няма истинска демокрация, когато нямаш качествено правосъдие , затова няма и сериозни чуждестранни инвестиции. България е красива страна, но като..